متخصص بیماری‌های عفونی:

دستگاه تست‌ اکسیژن خون قابل اعتماد نیست

باشگاه خبرنگاران جوان , 20 مهر 1400 ساعت 0:06

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: به دستگاه تست‌ اکسیژن خون اعتماد نکنید؛ ریه بسیاری از بیماران با وجود اکسیژن خون ۹۷ درصد نیز درگیر کرونا شده است.


به گزارش فانا، ابراهیم‌زاده، متخصص بیماری‌های عفونی اظهار کرد: ممکن است واکسن کرونا در برخی از افراد ایمنی لازم را ایجاد نکند مثل افراد سالمند یا افرادی که دچار نقص ایمنی هستند.

او افزود: مراقب باشیم کرونا از غفلت ما به بهانه تزریق واکسن سوءاستفاده نکند، در این صورت به جای کاهش آمار ابتلا، شاهد گسترش ویروس خواهیم بود.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه افراد ممکن است حتی بین دو دوز واکسن به بیماری مبتلا شوند، توضیح داد: ایمنی بین دو تا چهار هفته بعد از دوز دوم حاصل می‌شود و در این مدت هنوز بدن ایمن نیست. برخی اذعان دارند بعد از زدن واکسن، علائم کرونا ظاهر شد که این هم به دلیل این است که بدن با ویروس تماس داشته و با زدن واکسن، بدن دچار استرس و تحریک شده و علائم به صورت ناگهانی ظاهر شده است. حالا اگر این فرد واکسن نمی‌زد، ممکن بود علائم چند روز دیرتر بروز پیدا کند اما در هر صورت بدن آلوده شده بود.

ابراهیم‌زاده تصریح کرد: فردی که کرونا گرفته بهتر است بین شش تا هشت هفته(حدود دو ماه) بعد از ابتلا، واکسن تزریق کند زیرا بدن به واسطه کرونا آنتی‌بادی خود را دارد و در نتیجه پس از واکسن، آنتی‌بادی حاصل از بیماری، آنتی‌ژن واکسن را خنثی می‌کند و واکسن بی‌تأثیر می‌شود، البته افراد در این دو ماه هم ایمنی لازم را دارند.

او ضمن هشدار در زمینه مصرف بیش از حد ویتامین‌ها نیز توصیه کرد: در این دو سال شاهد مصرف بیش از حد ویتامین‌ها بودیم. درصدی از مردم به ما مراجعه می‌کنند که عوارض ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین دارند یعنی دچار مشکلات گوارشی مثل تهوع یا اسهال شدند. مصرف اضافه ویتامین هیچ نقشی در پیشگیری بیماری‌ها ندارد و بهتر است که ما به جای مصرف ویتامین از خوراکی‌های طبیعی و رژیم‌های متنوع اسفاده کنیم.

این متخصص بیماری‌های عفونی اضافه کرد: البته نقش مؤثر ویتامین‌های « دی و سی » در زمان ابتلای به کرونا ثابت شده اما اینکه آنها را به صورت مرتب و همیشگی ادامه دهیم و به رژیم غذایی‌مان اضافه کنیم نیز خطرناک است، مثلا ویتامین‌هایی مثل ویتامین «ای» محلول در چربی است و در بدن تجمع پیدا می‌کند و حتی برای قلب مضر است، یا ویتامین «آ» روی سیستم اعصاب مرکزی تأثیر منفی دارد و مغز را دچار فشار می‌کند، پس نباید به همین سادگی و به طور مرتب و خودسرانه مصرف شوند.

او در پایان یادآوری کرد:  مردم به دستگاه تست‌ اکسیژن خون اعتماد نکنند چرا که بیماران بسیاری داریم که در هفته دوم بیماری با وجود اکسیژن خون ۹۷ درصد و بدون سرفه و تنگی نفس دارای ۷۰ درصد درگیری ریه هستند، لذا باید توجه داشته باشیم که عدد ضربان یا نبض چند است؟ اگر اکسیژن ۹۷ است، اما ضربان ۱۴۰ است یعنی که ریه درگیر است، چون نبض طبیعی بین ۷۵ تا ۶۵ و نهایتا ۸۰ است و عدد بالا نشان‌دهنده درگیری ریه است، پس نباید عدد اکسیژن خون را به تنهایی معیار قرار دهند.


کد مطلب: 38498

آدرس مطلب: https://phana.ir/fa/doc/news/38498/دستگاه-تست-اکسیژن-خون-قابل-اعتماد-نیست

فانا
  https://phana.ir