چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ,1 December 2021
 
 
زنان باردار بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند
عوارض تزریق واکسن کرونا در زنان باردار کدامند؟
 
وزارت بهداشت شایع‌ترین عوارض واکسن کرونا در زنان باردار را اعلام کرد.
 
به گزارش فانا، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به مطالبه مخاطبان سامانه فارس من با عنوان « نگرانی زنان باردار از واکسن های وارداتی» اعلام کرد:

«با توجه به جایگاه سلامت مادران در نظام سلامت کشور و نیز نظر به اثرات بیماری کووید- ١۹ بر روی سلامت مادران باردار در زمان بارداری و پس از آن، پیشگیری از ابتلا این گروه، به عنوان یکی از گروه های پرخطر جامعه، همواره یکی از اولویت ها و دغدغه های وزارت متبوع بوده و می باشد . لذا به منظور برنامه ریزی صحیح و قابل اطمینان در این زمینه نسبت به جمع آوری و تحلیل شواهد مرتبط با واکسیناسیون در این گروه هدف و نیز به روز رسانی این شواهد در طی همه گیری بیماری فوق اقدام شده است. در این راستا تیمی متشکل از متخصصان مرتبط از جمله متخصصان زنان و زایمان، اپیدمیولوژی و  آمار برای انجام بررسی های جامع و کامل در اداره سلامت مادران این دفتر تشکیل شد. شواهد موجود در دنیا نشان می دهد که افراد باردار علامت دار مبتلا به کووید ١۹ در مقایسه با همسالان غیر باردار در معرض خطر ابتلا به انواع شدید تر بیماری هستند .  

همچنین برخی منابع نشان دهنده احتمال بیشتر ابتلا به انواع شدید این بیماری در اواخر بارداری بوده و نیز مطرح نموده اند زنان بارداری که به عفونت علامت دار خصوصأ در سه ماهه سوم بارداری ( هفته بعد از ٣٨ مبتلا می شوند ٢ تا ٣ برابر بیشتر احتمال دارد نوزاد خود را نارس به دنیا آورند. علاوه بر اینها سیستم ایمنی، دیابت، فشار خون بالا، بیمار یقلبیة آسم، اضافه وزن و ...نیز به عنوان عوامل خطر برای مادران باردار محسوب می شوند و حتی این افراد نسبت به هم سن های خود که باردار نیستند در معرض خطر بیشتری از ابتلا به این بیماری قرار می گیرند که همه داده ها بر لزوم به کارگیری مداخلات پیشگیرانه از جمله واکسیناسیون علیه بیماری مذکور در این گروه هدف تاکید دارند .

اکنون با توجه به موارد مذکور دستور عمل تزریق واکسن به مادران باردار از تاریخ ١۶ مرداد ١٤۰۰ ابلاغ گردید که تا ١٤ مهر ١٤۰۰ تعداد ١٥۶٢١١ مادر واکسن سینوفارم را دریافت کرده اند . شایعترین عارضه واکسن پس از تزریق شامل دردمحل تزریق ٨١۰ مورد، سردرد ٤٨۰ مورد، تب٢٨۰ مورد، درد عضلانی ٢۶۰ مورد، خستگی ٢۰۰ مورد ، لرز ١۰۰ مورد و تنگی نفس٣٣ مورد بوده است.  در پایان قابل ذکر است مطابق مستندات، تفاوت معنی داری در شیوع عوارض مامایی بین جمعیت مادران باردار واکسن زده و جمعیت کلی مادران باردار رویت نشده است.
 
کد مطلب : ۳۸۶۷۵
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۶
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :