چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ,1 December 2021
 
 
افزایش قیمت دارو یقه دامداران را گرفت
شیوع بیماری تب برفکی در استان مرکزی
 
گزارش‌های میدانی دیارآفتاب حکایت از شیوع بیماری تب برفکی در جمعیت دامی استان دارد و در روزهای اخیر کانون‌های این بیماری در استان افزایشی خواهد بود.
 
به گزارش فانا، تب برفکی از جمله بیماری‌های حاد ویروسی و واگیردار در حیوانات زوج سم و وحشی است که سرعت سرایت این بیماری واگیردار بالا است و در صورت شیوع، ۱۰۰ درصد گله را درگیر کرده و میزان تلفات آن به‌خصوص در دام‌های جوان قابل‌توجه است.

تب شدید، کاهش اشتها، کاهش تولید شیر، ریزش بزاق از دهان، زخم مخاطی بر روی زبان و محوطه دهانی ، جراحت پستان و فضای بین دو سم، لنگش به‌ویژه در گوسفند و بز ازجمله مهم‌ترین علائم بیماری تب برفکی در بین دام‌ها است.

گزارش‌های میدانی دیارآفتاب حکایت از شیوع بیماری تب برفکی در جمعیت دامی استان دارد و در روزهای اخیر کانون‌های این بیماری در استان افزایشی خواهد بود.

در حال حاضر این بیماری در شهر داودآباد به‌عنوان قطب دامپروری کشور در استان و منطقه فراهان گزارش شده است.

افزایش قیمت و کیفیت پایین واکسن عامل شیوع تب برفکی در استان

یکی از دامداران استان مرکزی گفت: افزایش قیمت واکسیناسیون تب برفکی باعث شده دامداران خیلی برای واکسیناسیون دام های خود اقدام نکنند و این خود یکی از عوامل مؤثر در شیوع بیماری است.

فراهانی اظهار کرد: از آنجای که این بیماری یک بیماری ویروسی است وقتی عده‌ای رعایت نکنند و بار ویروس زیاد شود، سد ایمنی می‌شکند در این صورت حتی دام واکسینه و ایمن شده نیز در معرض خطر قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر کیفیت پایین واکسن هم یکی دیگر از دلایل افزایش شیوع بیماری تب برفکی است در حالی که اعلام می شود واکسن‌های داخلی بین دو تا سه ماه برای دام‌ها ایمنی در برابر بیماری ایجاد می‌کند ولی بنده بعد از گذشت ۴۰ روز از تزریق واکسن دام‌هایم به بیماری مبتلا شده‌اند.

این دامدار استان اضافه کرد: این در حالی است که تعداد دام‌ها در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات خشکسالی و افزایش قیمت نهاده ها نسبت به گذشته خیلی کم شده است.

وی ادامه داد: اگر دامپزشکی فکری به حال واکسیناسیون دام ها نکند این بیماری در روز های اخیر با توجه به ورود به فصل سرد سال بیشتر شیوع پیدا می‌کند.

این دامدار به خسارت‌های بیماری تب برفکی اشاره کرد و افزود: با این هزینه‌های سنگینی که در تأمین دارو و نهاده‌ها وجود دارد در کنار تلفاتی که به همراه دارد می‌تواند به دامدار خسارت فراوانی را وارد کند.


محسن شانقی مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در خصوص افزایش قیمت داروهای دامپزشکی، گفت: از آبان ماه سال ۹۹ که ارز دولتی از داروهای دامپزشکی برداشته شده شاهد افزایش قیمت در داروهای دامپزشکی بوده‌ایم به گونه ای که این افزایش ها تا ۴ الی ۵ برابر هم رشد داشته است.

شانقی اظهار کرد: افزایش قیمت ها به اندازه‌ای به دامداران فشار وارد کرده است که برخی از دامداران توان خرید نسخه‌های خود را هم ندارند و از چند قلم داروی که دامپزشکی برای دام تجویز می کند تنها یکی و یا دو قلم از داروها را خریداری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت‌ها در واکسن‌ها نیز وجود داشته است ادامه داد: افزایش قیمت‌ها باعث شده است که دامداران خیلی رغبتی به اجرای طرح‌های واکسیناسیون دام‌های خود نداشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: این استقبال کم دامداران از واکسیناسیون دام‌ها باعث می‌شود در ماه ها و حتی روزهای آینده شاهد افزایش کانون‌های بیماری در استان باشیم.

شانقی اضافه کرد: البته دامپزشکی برای ترغیب دامداران خصوصاً در مناطق روستایی برای واکسن دام‌ها در جلساتی که با فرمانداران داشته‌ایم مقررشده است در مکاتباتی که با دهیاری‌ها انجام می‌دهند بتوانیم تعدادی از دام‌ها روستایی را از محل اعتبارات دامپزشکی استان رایگان واکسینه کنیم.

هر چند دامپزشکی استان در روزهای اخیر نسبت به شیوع بیماری هشدار داده بود ولی این هشدارها دردی از مشکلات دامداران دوا نمی کند و بهتر است برنامه‌ریزی مناسبی برای واکسیناسیون دام‌ها و ترغیب دامداران به واکسیناسیون داشته باشند.
 
کد مطلب : ۳۸۶۹۴
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۱
۰
 
مرجع : شبکه اطلاع رسانی راه دانا
 

ارسال
 
گروه های خبری :