چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ,1 December 2021
 
 
رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت:
"برکت" از واکسن‌های دیگر بهتر و کم عارضه‌تر است
تزریق عمومی "دوز سوم" محتمل است
 
رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت عنوان کرد: بر اساس تحقیقاتی که انجام داده ایم واکسن برکت نسبت به سایر واکسن های کرونا بهتر و با عوارض کمتری همراه بوده است.
 
به گزارش فانا، دکتر محمدمهدی گویا در رابطه با برخی شایعات در خصوص سطح ایمنی واکسن برکت گفت: صحبت هایی که در خصوص واکسن ها می شود باید علمی باشد و ما در وزارت بهداشت تحقیقاتی در خصوص واکسن ها انجام می دهیم و طبق تحقیقات صورت گرفته در حال حاضر واکسن برکت از سایر واکسن ها بهتر بوده و کمترین عارضه را داشته است.

وی در خصوص مرگ و میر ناشی از کرونا در میان افراد واکسن زده گفت: طبق بررسی های صورت گرفته موارد فوتی در میان افرادی که هر دو دوز واکسن را زده و سطح مناسب ایمنی در بدن آنها ایجاد شده، به ندرت اتفاق می افتد و بسیار نادر است.

گویا گفت: همچنین در این افراد احتمال بستری بسیار کاهش می یابد و بخاطر همین موارد است که تاکید داریم افراد هرچه سریعتر برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

این مسئول در خصوص شایعات مطرح شده در خصوص سطح ایمنی پنج درصدی واکسن "سینوفارم" هم گفت: متاسفانه برخی افراد بدون تحقیق و بررسی صحبت هایی مطرح می کنند. این افراد باید بدانند که سطح ایمنی در دوز اول و با سطح ایمنی ایجاد شده در تزریق دوز دوم بسیار متفاوت است و درمیان انواع واکسن های کرونا سطح ایمنی مطلوب زمانی ایجاد می شود که فرد هر دو دوز را تزریق کرده و مدت مناسبی از آن گذشته باشد.

گویا در خصوص تزریق دوز سوم واکسن کرونا هم گفت: فعلا تزریق دوز سوم برای کادر بهداشت و درمان و گروه های پرخطر و خیلی پرخطر انجام می شود.

وی افزود: احتمال تزریق عمومی دوز سوم هم وجود دارد و این یک بحث علمی است که در دنیا مطرح شده، اما تا زمانی که تزریق دوز دوم کرونا به حد مطلوب نرسد انجام این کار علمی نیست.
 
کد مطلب : ۳۸۷۶۴
شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۳۳
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :