معاون درمان وزارت بهداشت:

میزان بستری‌های کرونایی در برخی استان‌ها روبه افزایش است

خبرگزاری ايرنا , 4 آبان 1400 ساعت 19:39

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کشور هنوز وارد پیک ششم کرونا نشده است اما در برخی استان‌ها شاهد افزایش میزان بستری‌ها هستیم.


به گزارش فانا، دکتر قاسم جان بابایی روز سه شنبه در حاشیه جلسه کمیته علمی ستاد ملی کرونا در جمع خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به این سوال که آیا ایران وارد پیک ششم شده است، بیان کرد و افزود: هنوز وارد این مرحله نشده ایم و همچنان در مسیر نزولی پیک پنجم هستیم اما در برخی استان ها شاهد افزایش میزان بستری ها هستیم که با مداخلات، این امکان وجود دارد که بیماری کرونا مدیریت شود.

وی ادامه داد: همدان، کردستان، کرمانشاه، البرز، مازندران، گیلان از جمله استان هایی هستند که شاهد افزایش مختصر شمار مبتلایان هستیم.

معاون درمان وزیر بهداشت تاکید کرد: این استان ها در صورت کنترل مناسب می توانند بیماری کرونا را مدیریت کنند.

جان بابایی یادآور شد: روند روبه کاهش مبتلایان و مرگ و میر کرونایی را در کشور شاهد هستیم، البته در برخی استان ها مقداری شرایط ناپایدار تر و روند تاحدی روبه به افزایش است.

وی افزود: این موضوع ارتباط مستقیم با موضوعات اجتماعی و برگزاری تجمعات دارد و به همین دلیل از مردم استان هایی که وضعیت ناپایدار دارند، تقاضا می کنیم پروتکل های بهداشتی را همچنان رعایت کنند.

هفته آینده، تصمیم گیری درمورد دز تقویتی واکسن کرونا
معاون وزیر بهداشت همچنین گفت: کارگروهی هفته آینده برای تزریق دز تقویتی واکسن کرونا به گروه های پرخطر، افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که در شغل های پرخطر مانند حمل و نقل عمومی، مراکز تهیه غذا  مشغول فعالیت هستند، تصمیم گیری می کند.

جان بابایی یادآور شد: آزمایش های تشخیصی بیماری کرونا در مراکز بهداشتی همچنان به صورت رایگان انجام می شود و برای مراکز خصوصی در شورای عالی بیمه تصمیم گیری می کنیم.

مو و لامبدا ، سویه های نگران کننده نیستند
وی در ادامه به جهش های ویروس کرونا اشاره کرد و ادامه داد: مطالعاتی که در دنیا انجام شده نشان می دهد که سویه های "مو" و "لامبدا" نگران کننده نیستند، اما همچنان سوش غالب که در کشورها سبب بستری و مرگ بیماران می شود، گونه دلتا هندی است.

معاون درمان وزیر بهداشت  با یادآوری این که دلتا در ایران همچنان به عنوان سوش غالب است، افزود: هنور کرونا سبب مشکلات در دنیا است و کشورهایی مانند روسیه، اوکراین و انگلیس شرایط سختی را می گذارنند و آمریکا هم شرایط ناپایداری در این زمینه دارد.

جان بابایی خاطرنشان کرد: در کشورهای مختلف بیماری کرونا شرایط پایداری ندارد و ممکن است با فاصله افتادن از واکسیناسیون یا رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی شرایط افزایش مجدد این بیماری را شاهد باشند.

وی همچنین اظهار داشت: مواردی از عفونت های قارچی به اصلاح قارچ سیاه در کشور مشاهده شده است که روند ابتلا روبه کاهش است. این موضوع می تواند به عوارض جبران ناپذیری منجر شود و حتی ممکن است به تخلیه چشم یا فوت فرد مبتلا منجر شود.

مواردی از سوش آنفلوآنزا در کشور شناسایی شده است

معاون وزیر بهداشت همچنین به شیوع آنفلوآنزا در کشور اشاره کرد و گفت: مواردی از سوش آنفلوآنزا در شهرهای ایران از جمله تهران شناسایی شده است ، احتمال دارد با روند افزایشی این بیماری در کشور مواجه شویم.

جان بابایی با بیان اینکه به همین دلیل افتراق این بیماری از کرونا سخت است، تصریح کرد: این کار ممکن است با آزمایش امکان پذیر باشد. در موارد سرپایی این افتراق سخت تر است.

وی از مردم تقاضا کرد در موارد ابتلا به آنفلوآنزای سرپایی به هیچ وجه از داروی کورتن استفاده نکنند، اگر فرد دچار بیماری آنفلوآنزا باشد هم دوره و هم شدت بیماری را افزایش می دهد. اگر نیاز شد از داروهای مسکن متعارف استفاده شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: افرادی که مبتلا به دیابت هستند، قند خون خود را مرتب کنترل کنند و مایعات مناسب مصرف کنند و از استفاده داروی کورتن پرهیز کنند.


کد مطلب: 38809

آدرس مطلب: https://phana.ir/fa/doc/news/38809/میزان-بستری-های-کرونایی-برخی-استان-ها-روبه-افزایش

فانا
  https://phana.ir