سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ ,28 June 2022
 
 
دستگاه توانبخشی ریه ایرانی در فاز کارآزمایی بالینی
امکان بازتوانی ریه بیماران کرونایی مهیا شد
 
دستگاه توانبخشی تنفسی یکی از شرکت‌های فناور که در لیست طرح کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ثبت شده است، در فاز کارآزمایی‌های بالینی قرار دارد و به گفته محققان این طرح، دستگاه ساخته شده می‌تواند برای بازتوانی ریه افراد مبتلا به کرونا مؤثر باشد و آمار مرگ و میر افرادی را که به ونتیلاتور وصل شده‌اند، کاهش دهد.
 
به گزارش فانا، محمدرضا شهابی از محققان این طرح دستگاه توانبخشی تنفسی را از محصولات دانش بنیان این شرکت دانست و در این باره توضیح داد: افرادی که به بیماری‌های تنفسی و یا کرونا مبتلا می‌شوند، بعد از مدتی مجبور به استفاده از دستگاه‌های کمک تنفسی و تنفس مصنوعی هستند.

وی با بیان اینکه استفاده از دستگاه‌های تنفس مصنوعی موجب از دست رفتن توانایی تنفس طبیعی بیماران می‌شود، خاطر نشان کرد: ما به منظور ارائه راهکاری برای بازتوانی سیستم تنفسی این دسته از بیماران اقدام به طراحی و ساخت دستگاهی برای بازتوانی ریه کردیم.

شهابی به جزئیات این دستگاه اشاره کرد و یادآور شد: این دستگاه در فاز بازدم بیمار، به عضلات دیافراگم و سایر عضلاتی که در تنفس فرد دخیل است، تحریک الکتریکی اعمال می‌کند.

وی اعمال تحریک الکتریکی را موجب تقویب سیستم تنفسی دانست و خاطر نشان کرد: اغلب بیماران بعد از دوره‌ای که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌کنند، به دلیل آنکه توانایی تنفس را از دست می‌دهند، کارایی ریه خود را از دست می‌دهند و دچار مرگ می‌شوند؛ ولی این دستگاه توانایی تنفس طبیعی را به این بیماران باز می‌گرداند و موجب می‌شود که روز به روز ریه توانایی خود را کسب کند.

این محقق با بیان اینکه این دستگاه می‌تواند تا 50 درصد مرگ و میر افرادی را که به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند، کاهش دهد، افزود: این دستگاه توانسته در زمره طرح‌های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گیرد و در حال حاضر در فاز کارآزمایی بالینی قرار دارد.
 
کد مطلب : ۳۹۳۶۷
چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۶
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :