پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ,20 January 2022
 
 
مدیرکل اسبق امور دارو:
شکایات دیده‌بان شفافیت علیه مدیران سابق سازمان غذا و دارو در دادگاه رد شدند
 
مدیرکل اسبق امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در گفت‌وگویی در کلاب هاوس توضیح داد: عده‌ای شامل که تعدادشان حدود 17 نفر بود و در بخش‌های مختلف کار می‌کردند در اواخر وزارت سعید نمکی نامه‌ای به وی نوشتند و مصادیقی از فساد و جنایت در سازمان غذا و دارو را گزارش کردند و وزیر هم بررسی این موضوع را به دو نفر از همان افراد ارجاع دادند. سپس در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گزارشی 100 صفحه‌ای درباره فساد در سازمان غذا و دارو نوشتند که پشت صحنه این گزارش سه نفر بودند.
 
به گزارش خبرنگار فانا، اکبر عبدالهی اصل افزود: از جمله مصادیق فساد در سازمان غذا و دارو صدور مجوز تولید محصولات هازارد در خطوط غیر هازارد و صدور مجوز تولید در خطوط فاقد GMP بود. همانطور که می‌دانید اگر این موضوع را فساد در نظر بگیرید و آن را رعایت کنیم، بیش از 90% از خطوط داروسازی کشور باید تعطیل شوند بنابراین این موضوع اصلا فساد نیست. یا مثلا عدم رعایت طرح ژنریک، صدور مجوز داروی برند و صدور مجوز تولید قراردادی، واردات داروهای دارای مشابه تولید داخل دارند و یا حتی اینکه چرا بنگاه‌های دارویی سود برده‌اند را جزو مصادیق فساد دانستند!

وی گفت: در این گزارش به مصرف بالای دارو در کشور اشاره که یک دروغ محض است و متاسفانه ادعای بالا بودن سرانه مصرف دارو در ایران اینقدر تکرار شده است که امروز حتی شاهد تکرار این ادعا از سوی یک سری از اساتید مطرح کشور نیز هستیم. بالا بودن سرانه مصرف دارو در ایران جمله‌ای کاملا پرت و پلا است که خیلی تکرار می‌شود. ایران در هیچ حوزه‌ای از نظر ارزشی و مقداری بزرگترین مصرف‌کننده دارو در دنیا نیست. مگر فقط یک قلم داروی آموکسی‌سیلین که حدود دو برابر متوسط کشورهای OECD مصرف داریم. از دیگر مصادیق فساد در این گزارش ارائه مجوز به شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام شد که به نظر می‌رسد این موضوع را فقط برای زدن دکتر ملک‌زاده در گزارش درج کردند. بهرحال اگر این مصادیق واقعا جزو مصادیق فساد باشند باید گفت که سازمان غذا و داروی ایران فاسدترین سازمان در دنیا است!

وی افزود: بله ما هم قبول داریم که در سازمان غذا و دارو تعارض منافع ساختاری وجود دارد. سازمان غذا و دارو متولی ایجاد دسترسی به دارو است اما وقی منافع برخی از تولیدکنندگان تامین نشود، به فساد متهم می‌شود. فساد در همه جای دنیا وجود دارد اما با سازوکارهای درست فساد را کاهش داده و به حداقل رسانده‌اند. آن چیزی که سازمان غذا و دارو در حال صدمه خوردن از آن است، این است که از رئیس سازمان غذا و دارو می‌خواهند همزمان با تامین دارو، قیمت‌گذاری هم کند. طرح مسائلی مانند فشار به سازمان غذا و دارو در زمینه قیمت‌گذاری و یا اینکه سودآوری بنگاه‌های دارویی یعنی فساد، نشان می‌دهد که نویسندگان گزارش یادشده هیچ اطلاعاتی در حوزه دارو ندارند. این موارد اسمش فساد نیست، وظایفی است که مجلس و دولت رسما به دوش سازمان غذا و دارو گذاشته‌اند. معمولا آنهایی که دنبال فساد هستند و از فساد منفعت می‌برند، بزرگترین دادهای فساد را هم می‌زنند.

مدیرکل اسبق امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو توضیح داد: قیمت‌گذاری در سازمان غذا و دارو کمیسیون‌محور شده است و هر وزیری که اعضای این کمیسیون را تعیین می‌کند، قیمت دارو هم بسته به سلایق آن کمیسیون تعیین می‌شود. بنابراین یک وزیر ممکن است دیدگاه سختگیری بر قیمت دارو را داشته باشد و وزیری دیگر دیدگاه توسعه بازار دارو را داشته باشد. روش فعلی کاست پلاس برای تعیین قیمت دارو اصلا مناسب نیست. این روش باید کنار گذاشته شود و روش‌های نوین و دیجیتال برای تعیین قیمت دارو در نظر گرفته شود. مثلا در ترکیه دارویی که تولید شود، 90% قیمت جهانی قیمت می‌گیرد و شفاف است اما مکانیسم قیمت‌گذاری در کمیسیون قیمت سازمان غذا و دارو مشخص و شفاف نیست. روش کاست پلاس تقریبا از دنیا حذف شده اما سازمان غذا و دارو هنوز اصرار به آن دارد. این روش قیمت‌گذاری غلط است و باید اصلاح شود.

عبدالهی اصل عنوان کرد: دیده‌بان شفافیت و عدالت از من هم شکایت کرده بود. هیچ چیز محرمانه‌ای هم در این زمینه وجود ندارد. تمام مطالب مطرح شده از سوی دیده‌بان روی سایت‌های خبری موجود است. چرا دیده‌بان در زمان وزارت بهداشت سعید نمکی خاموش بود و از زمان آغاز ریاست دکتر دارایی دوباره شروع به کار کرده است و افشاگری می‌کند؟! تیتک یک نرم‌افزار است چطودر تیتک در زمان نمکی خوب بود و الان بد شده است؟! در تمام دادگاه‌های کشور حتی بعضا با اعمال نفوذی که شده بود، هیچ رایی علیه مدیران سابق سازمان غذا و دارو براساس شکایات دیده‌بان صادر نشد و الان هیچیک از مدیران قبلی سازمان اتهامی ندارند و همگی تبرئه شده‌اند، مگر اینکه دیده‌بان ادعا کند که قوه قضائیه هم فاسد است!
 
کد مطلب : ۳۹۴۰۶
جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۰
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :