پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ ,27 January 2022
 
 
افزایش سرعت تحقیقات برای درمان سرطان
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: روشی جدید برای تحقیقات سرطان ابداع کرده ایم که می‌توانیم سلول‌های سرطانی را بدون نیاز به جراحی در بدن حیوانات نسبتا بزرگ قرار دهیم و نتیجه درمان‌ها و تاثیر دارو‌ها را بررسی کنیم.
 
به گزارش فانا، دکتر حسین قناعتی افزود: در این روش از طریق شریان کوچکی در گوش خرگوش وارد قلب حیوان و از آنجا وارد شریان‌های کبدی شدیم، سپس سلول‌های سرطانی انسانی را در کبد حیوان کاشتیم. یافتن درمان‌های جدید برای سرطان نیاز به مطالعات حیوانی دارد و مزیت‌های این روش کمک می‌کند تا پژوهشگران با سرعت بیشتری تحقیقات را ادامه دهند.
 
وی گفت: در روش‌های قبلی مجبور بودیم در طول تحقیقات چندین بار شکم حیوان را باز کنیم و همین جراحی‌های پی در پی باعث مرگ حیوان می‌شد، اما اکنون می‌توانیم از طریق شریان گوش چندین بار وارد بدن حیوان شویم و تاثیر درمان‌ها را بررسی کنیم. در این روش شانس زنده ماندن سلول‌های سرطانی هم بالاتر از روش‌های قبلی است چرا که معمولا بخشی از سلول‌های سرطانی پس از ورود به بدن حیوان از بین می‌رفتند.

همچنین خانم مائده روزبهانی دانشجوی دکتری مجری این طرح گفت: در این روش طی مدت زمانی کمتر از یک هفته و بدون نیاز به کورتون و اتاق تمیز می‌توانیم حیوانات آزمایشگاهی را به سرطان مبتلا کنیم و نمونه‌هایی مناسب برای ارزیابی درمان سرطان در اختیار داشته باشیم.

وی افزود: تیم پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی به سرپرستی آقای دکتر قوام زداه به همراه تیمی از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این روش همکاری داشتند و از روش‌های غیرتهاجمی اندوواسکولار و تصویربرداری نوین استفاده کردیم که نهایتا موفق شدیم سلول‌های سرطانی را با موفقت به اندام‌های حیوان وارد کنیم.
 
کد مطلب : ۳۹۴۳۰
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :