دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ,17 January 2022
 
 
در نامه‌ سرگشاده‌ فعالان دارویی به رئیس‌جمهوری عنوان شد:
حمایت از سازمان غذا و دارو و هشدار درباره اعمال نظرات غیرتخصصی و شبه‌افکن
 
دیده‌بان شفافیت و عدالت، ششم آذر ماه ۱۴۰۰ نامه‌ای در مورد وضعیت نرخ ارز و قیمت‌گذاری دارو منتشر کرد ولی متن نامه نشان می‌دهد، داده‌های پایه‌‌ای استفاده شده نقائص زیادی دارد و بدون نظرخواهی و کسب اطلاعات لازم از سندیکاها و انجمن‌های دارویی کشور، جمع‌آوری شده‌ است.
 
به گزارش فانا، سندیکاها و انجمن‌های حوزه دارویی کشور در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری، ضمن اعلام حمایت کامل خود از سازمان غذا و دارو و مدیران جدید، از رئیس‌جمهوری، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو خواسته‌اند هرگونه تصمیم‌گیری مرتبط با این حوزه استراتژیک، با مشورت و دریافت اطلاعات کامل از تمامی تشکل‌های تخصصی حوزه دارو باشد.

دیده‌بان شفافیت به عنوان نهاد‌ ناظر در حوزه‌های مختلف و انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران لازم است برای بررسی چالش‌ها، مسائل و موضوعات یک حوزه، اطلاعات کامل و دقیقی داشته باشند؛ بخش عمده چنین اطلاعاتی از طریق نظرخواهی و ارتباط با سندیکاها و انجمن‌های فعال در این حوزه به دست می‌آید. اما معیار و اساس نوشتن نامه‌ای که اخیرا منتشر شده، صرفا نظرات و برداشت‌های معدود افراد وابسته است که اطلاع و تسلط کافی در حوزه تولید و تامین دارو ندارند و حتی اغلب آن‌ها داروساز نیستند تا از شرایط این حوزه باخبر باشند.

مساله نگران‌کننده‌تر این است که افراد و کانال‌های تامین‌کننده اطلاعات نهاد دیده‌بان شفافیت و انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران، جهت‌دار، غیرمسئولانه و با اطلاعات ناکافی در این امر دخالت‌ و اعمال نظر داشته‌اند؛ حتی این واقعیت مهم که کشور با کمبود شدید ارز مواجه است و تحریم‌های سنگین و همه‌گیری کرونا بار سنگینی برای حوزه دارو و درمان ایجاد کرده‌اند، در تحلیل‌ها و پیشنهادهای ارائه‌ شده نادیده گرفته شده است.

انجمن‌ها و سندیکاهای دارویی طی چند ماه گذشته و پیش و پس از انتخابات، با ارسال چند نامه به رئیس‌جمهوری، وزیر بهداشت و کمیته‌ سلامت و درمان مجلس، شرایط دارویی کشور را توضیح داده، چالش‌ها و مشکلات را عنوان کرده‌اند. آنها در این نامه‌ها پیشنهادهای خود را برای حمایت از مردم و تامین مستمر داروی موردنیاز کشور مطرح نموده‌اند. تامین‌کنندگان داروی کشور، بارها با توضیح کامل شرایط، خواستار رسیدگی و توجه سریع‌تر به وضعیت فعلی برای پیشگیری از یک بحران ملی و آسیب به مردم شده‌اند.

لازم به یادآوری است تصمیم به آزاد شدن ارز بسیاری از داروها و مواد اولیه در دولت قبل گرفته شده و مجموعه مدیریتی فعلی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در عمل انجام شده قرار گرفته‌اند. آثار اجرای بدون برنامه‌ریزی چنین تصمیمی در ماه‌‌های اخیر مشخص شده است. همین شرایط باعث شده نقدهای دور از انصاف متوجه مدیران جدید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باشد. روسا و مدیران تمامی سندیکاها و انجمن‌های تولید، تامین و توزیع داروی کشور ضمن حمایت از مدیران جدید حوزه‌ دارویی، برای رفع مشکلات و تامین نیازهای کشور اعلام آمادگی کرده‌اند.

این نامه به امضای روسای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، فدراسیون اقتصاد سلامت، انجمن شرکت‌های پخش دارو و مکمل‌های انسانی ایران، انجمن داروسازان ایران، انجمن تولیدکنندگان دارو و فرآورده‌های گیاهان دارویی و انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران رسیده است.
 
کد مطلب : ۳۹۵۲۳
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۷
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :