يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ ,29 May 2022
 
 
مدیر کل توانبخشی جمعیت هلال احمر:
ویلچرهای ما با استانداردهای جهانی فاصله دارد
تولید ویلچر برای معلولان مختلف نداریم
 
مدیر کل توانبخشی هلال احمر با اشاره به اینکه تولیدات ویلچر در ایران با استانداردهای جهانی فاصله دارد و در واقع متاسفانه تولید ویلچر استاندارد عالی در کشور برای معلولان مختلف نداریم، گفت: در حال حاضر در پروژه‌ای ویژه با معاونت علمی ریاست جمهوری و با حضور تعدادی شرکت دانش بنیان درحال تولید ویلچر متناسب با معلولان مختلف و نیز برخی محصولات مانند دست الکترونیک هستیم.
 
به گزارش فانا، دکتر پیمان پیشگاهی امروز در اختتامیه دوره بین‌المللی تجویز، کار و طراحی، تعمیر و نگهداری ویلچر، اظهار کرد: در سال ۲۰۱۴ سازمان بهداشت جهانی برنامه برای گسترش خدمات توانبخشی تدوین کرد و نظام سلامت کشور که در راس آن وزارت بهداشت، درمان و توانبخشی قرار دارد، درصدد برنامه کشوری برای بهینه‌سازی و ارتقاء خدمات توانبخشی برآمده است.

مدیر کل توانبخشی هلال احمر با بیان اینکه بخش مهم و عنصر موثر در توانبخشی کشور هلال احمر است، خاطرنشان کرد: بنیانگذار توانبخشی در کشور هلال احمر بوده که از سال ۱۳۴۰ تاکنون همچنان درخدمت مردم است.

وی افزود: حدود ۲۰۰ واحد توانبخشی در کشور وجود دارد که در رشته‌های مختلف خدمت می‌کنند که مراکز توانبخشی هلال احمر گسترده‌ترین، جامع‌ترین و پیشرفته‌ترین مراکز توانبخشی در کشور محسوب می‌شود. گفتنی است پایه خدمات توانبخشی تخصصی جمهوری اسلامی، هلال احمر است که در حال توسعه این مرکز هستیم.

پیشگاهی تصریح کرد: در دنیا وسایل کمک حرکتی مقوله‌ حائز اهمیت و جدی است که در کشور ما مغفول واقع شده و در حال حاضر همت جدی در وزارت بهداشت برای پوشش و پرکردن این خلاء وجود دارد.

مدیر توانبخشی هلال احمر ادامه داد: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی به عنوان مشاور وزارت بهداشت، درمان و توانبخشی نقش خود را در تدوین برنامه، توسعه، استانداردسازی، به‌روز رسانی محصولات کمک حرکتی ایفا می‌کند. همچنین برای توسعه علمی، تجویز و آموزش استفاده درست و ارائه برنامه برای تجهیزات توانبخشی گام بر خواهد داشت.

وی با اشاره به لزوم دغدغه و تلاش در استانداردسازی وسایل حرکتی، گفت: در حال حاضر دوره‌ای به میزبانی خراسان رضوی با حضور سالامون از هلال احمر سوریه به‌ عنوان مدرس و نیکولاس دنیل کارشناس توانبخشی صلیب سرخ در ایران، مرعشیان کارشناسی صلیب سرخ در امور توانبخشی و خانم سعیدی کارشناس توانبخشی دایر شد که نحوه صحیح ساخت، تجویز ویلچر و آموزش استفاده در زندگی معلولان را در سطح حرفه‌ای به مربیان آموزش دهند.

 پیشگاهی افزود: در این دوره تربیت مربی، همکارانی که در آزمون‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ انتخاب شدند بعد از گذراندن دورهای لازم به عنوان مربی شاخص‌های این علم و فن را همراه با پایه‌های علمی در کشور توسعه خواهند داد.

در ادامه این مراسم همچنین دکتر سیدآرش سیدصالحی، سرپرست جمعیت هلال احمر خراسان رضوی اظهار کرد: مرکز توانبخشی هلال احمر با مدیریت دکتر پیشگاهی، هر دوره‌ای را با نوآوری و توانمندی جدیدی مطرح می‌کند که پیشگام و خط‌شکن در خدمت به مخاطبان بوده است. طرح جامع توانبخشی حاصل سال‌ها کار و تجربه توانبخشی هلال احمر است.
 
کد مطلب : ۳۹۵۹۰
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۹
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :