جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ,2 December 2022
 
 
ایرانیان مستحق خوردن نیترات نیستند
روسیه بارهای آلوده را بجای مرجوع، معدوم می‌کند
 
رئیس اتحادیه بار فروشان خاطر نشان کرد: از سال جاری هند و دیگر کشورهای هدف صادراتی بنا به استاندارهای خود محصولات کشاورزی را وارد می‌کند و بنا به این استانداردها کیوی ایران با استانداردهای هند مطابقت ندارد.
 
به گزارش فانا، مصطفی دارایی‌نژاد با تایید خبر تایید نشدن استاندراد کیوی تولید شده ایران از سوی هند، گفت: از سال جاری دیگر برخی از کشورهای هدف صادراتی به اخذ  تاییده سازمان حفظ نباتات ایران برای ورود محصولات کشاورزی کفایت نمی‌کنند و ایران باید بنا به کیفیت و استانداردهای آنها تولید کند.

به گفته وی؛ از خرداد سال جاری بخش نامه‌ای از کشورهای صادراتی بدست ما رسیده است که مبنی بر آن میزان سم و کود در محصولات کشاورزی مشخص است. کشورهای عمان، قطر، هند، روسیه، امارات متحده عربی و پاکستان بنا به دستورالعمل‌های جدید خواهان محصولات کشاورزی ما خواهند بود.

وی در ادامه پیشنهاد داد: بهتر است ما نیز در ایران مانند سایر کشورها تولیدکننده محصولات کشاورزی یک نهاد مشخص بذر را در اختیار کشاورزان قرار دهد و در زمان صادرات محصول سود 15 درصدی به کشاورز داده شود اگر وزارت جهاد کشاورزی به خصوص سازمان حفظ نباتات در این زمینه با جدیت ورود نکند تردید نداشته باشید که بازارهای صادراتی خود را از دست می دهیم و بر همگان مشخص است که چه آسیبی بدنه اقتصادی کشور خواهد خورد. برخی از کشورهای همسایه از جمله ترکیه منتظر این است که ما بازارهای خود را از دست بدهیم و آنها این بازارها را تصاحب کند این هشدار جدی است و باید بیشتر به آن توجه شود.

بنا به اظهارات این فعال اقتصادی، روسیه دیگر بارها آلوده را مرجوع نخواهد کرد و آنها را معدوم می‌کند.

دارایی نژاد در ادامه تصریح کرد: دقت در نبود سموم فقط نباید محدود به محصولات صادراتی باشد این دقت با کیفیت محصولاتی که در داخل کشور نیز استفاده شده لحاظ شود چراکه ایرانیان نیز مستحق خوردن نیترات و دیگر سموم باقی مانده در محصولات کشاورزی نیستند.

دارایی نژاد اضافه کرد: اگر تلاشی برای حذف باقی ماندن سموم در محصولات کشاورزی انجام ندهیم بدون تردید کیوی دوقلو ایران که از سوی پاکستان و افغانستان خریداری شد نیز بازار خود را از دست خواهد داد.

وی در پایان بابیان اینکه در 4 فصل میوه در ایران تولید می شود، افزود: اگر وزارت‌ جهادکشاورزی به خصوص سازمان حفظ نباتات در این زمینه با بخش خصوصی و کشاورزان بیشتر همکاری کند ما این توان و ظرفیت را داریم که از محل صادرات میوه بیشتر از نفت ارزآوری برای کشور ایجاد کنیم.
 
کد مطلب : ۳۹۷۲۴
شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۹
۰
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :