يکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ,25 September 2022
 
 
فروش اقلام پیشگیری از بارداری زیرزمینی شد
موج سقط جنین‌های غیرقانونی در راه است؟
 
مجید ابهری گفت: عدم دسترسی آسان، باعث فروش زیرزمینی اقلام پیشگیری از بارداری شده و سقط جنین‌های غیرقانونی را افزایش می‌دهد.
 
به گزارش فانا، بخشی از قانون جوانی جمعیت، دسترسی آسان به اقلام پیشگیری از بارداری را ممنوع کرده است. این عدم دسترسی آسان می‌تواند مشکلات و معضلات بسیار و غیرقابل جبرانی را در پی داشته باشد. مجید ابهری، رفتارشناس قانون جوانی جمعیت را مورد بررسی قرار داده و تاکید کرد: از نگاه رفتارشناسی اجتماعی با توجه به کاهش موالید در کشور قطعا جمعیت به سوی سالمندی پیش می‌رود و تا دو دهه آینده سالمندی در کشور اجتناب ناپذیر بوده و مجبوریم نیروی کار از کشورهای دیگر وارد کنیم. در کشورهایی نظیر ژاپن که سالمندی یک عارضه اجتماعی است و کشورهای اروپایی به ویژه کشورهای اسکاندیناوی مهاجر پذیری از سایر کشور یکی از جایگزین های سالمندی جمعیت و کاهش موالید است.

او با اشاره به این که شک ندارم که قانون جوانی جمعیت توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: جای تاسف دارد که جای کارشناسان آسیب‌های اجتماعی، جمعیت‌شناسی و علوم انسانی در بین این کارشناسان خالی بوده و خلا نگاه تخصصی حس می‌شود.

مجید ابهری با بیان این که برخوردهای عجولانه با این قانون عوارض و آسیب‌هایی در پی دارد، گفت: تا دو سال دیگر شاهد این عوارض خواهیم بود.
قاچاق سقط جنین‌های غیرقانونی

این رفتارشناس با اشاره به مسائلی که در رابطه با سقط جنین وجود دارد، گفت: موضوع غربالگری در بعضی از بیماری نوزادان مانند اوتیسم، سندروم دان و… قابل پیش‌بینی نیست و اگر سقط جنین دچار قانون سفت و سختی شده و پزشکان از این مسئولیت شانه خالی کنند با جمعیت معلول و بیماری روبرو خواهیم شد که هزینه آن برای جامعه برابر 10 نوزاد معمولی خواهد بود.

او با اشاره به سقط جنین‌های غیرقانونی و زیرزمینی، گفت: این سقط‌جنین‌های غیرقانونی و خلاف اخلاق توسط افراد غیرمتخصص با اهداف مختلف به طور قاچاق انجام می‎‌شود. در صورت اجرای قانون جوانی جمعیت، سقط‌جنین‌های غیرقانونی چندین برابر می‌شود. آثار اینگونه سقط‌جنین‌ها بر زایمان آینده و از بین بردن سلامتی زایش بانوان به حدی است که یک خطر جدی در جامعه قلمداد شود. البته قانونگذاران باید برای این محورها چاره‌ای اندیشیده و اجازه ندهند عده ای فرصت طلب و سودجو با سلامت جامعه به ویژه بانوان بازی کنند.

مجید ابهری با اشاره به این که پیچیده‌تر شدن صدور مجوز سقط جنین به حدی است که بعد از چندین بار مطالعه متوجه نشدم که اینکار به چه شکلی صورت گرفت؟ تاکید کرد: صحیح‌ترین روش این است که قانونگذاران با تسهیل سقط‌جنین‌های ضروری و صدور مجوز برای اجرای آن راه را برای زایش فرزندان و نوزادان ناسالم و بیماران ببندند و راه برای نوزادان سالم باز شود.

او تاکید کرد: در حال حاضر حرکات عجولانه برای جمع‌آوری اقلام ضروری پیشگیری باعث شده که این اقلام زیرزمینی شده و با قیمت‌های گزاف به خواستاران آنها عرضه گردد. در این زمینه باید توجه داشت ارتباط با جنسی با زنان بدون این اقلام ممکن است عوارضی چون بیماری‌های مقاربتی را ایجاد کرده و انتقال به همسران را در پی داشته باشد.
تکلیف خانواده‌های چند فرزندی در قانون جوانی جمعیت چیست؟

مجید ابهری با تاکید بر این که در مورد پیشگیری و اقلام لازم در این باره باید بیشتر صحبت شود، گفت: خانواده‌های دارای سه، چهار فرزند چه باید بکنند؟ یا کسانی که برای زمانی محدود ارتباط جنسی برقرار می‌کنند بدون این اقلام چه سرنوشتی را در آینده خود خواهند داشت.

رفتارهای پرخطر زنان خیابانی یا کارگران جنسی با جوانان خانواده‌ها را تهدید می‌کند. چون سلامت نسل‌های آینده جامعه در گرو سلامت جوانان است. اگر به این سلامت خدشه‌ای وارد گردد معلوم نیست باید منتظر چه سرنوشت شومی باشیم.

او افزود: لازم است قبل از اجرای این قانون از نخبگان و صاحب‌نظرات دانشگاهی و تفکرات مختلف نظرخواهی کرده و بعد از بررسی آن را به اجرا درآورند. اجرای عجولانه این قانون غیراز دامن‌گیر کردن مشکلات متعدد در جامعه‌ای که دارای مشکلات فراوان است، عارضه دیگری نخواهد داشت.

این رفتار شناس تاکید کرد: جوانسازی جمعیت یا فرزندآوری با قانون اجرا نمی‌شود بلکه آماده سازی زیرساخت‌های ضروری به مرحله اجرا می‌رسد. توجه به اشتغال یا ازدواج آسان و مسکن می‌تواند زیرساخت‌های تشکیل خانواده و فرزندآوری بیش از یک بچه را به دنبال داشته باشد. متاسفانه معلوم نیست چرا این نکات در این قانون پیش‌بینی نشده است و نمایندگان مجلس باید با صاحب‌نظرات آسیب‌شناسی مذاکره نموده و سپس این قانون را تصویب می‌کردند.
علل واقعی فرار جوانان از ازدواج و فرزندآوری

او گفت: مشوق‌هایی که در این قانون در نظر گرفته شده مانند دادن خودرو خارج از نوبت یا وام کم بهره نمی‌توانند مشوق‌های مناسبی برای ازدواج یا فرزندآوری باشند. هزینه‌های چشم‌گیر نگهداری نوزاد از شیرخشک و پوشک گرفته تا اقلام بهداشتی از عهده یک زوج جوان خارج بوده و این‌ها را می‌توان علل اصلی فرار از فرزندآوری در نوخانواده‌ها و زوج‌های جوان دانست.

مجید ابهری با تاکید بر این که آنچه که امروز جوانان را از ازدواج فراری کرده، تورم، گرانی، مشکلات مسکن و اشتغال است، بیان کرد: در کنار آن عارضه رفتاری مسئولیت‌گریزی جوانان نیز از علل اصلی فرار از ازدواج بوده و باید در این زمینه خانواده‌ها، مراکز علمی و رسانه ها در آموزش، تدریس و انتقال مهارت مسئولیت‌پذیری اقدام کنند تا جوانان از ازدواج به عنوان یک عامل فرار استفاده نکنند.
 
کد مطلب : ۳۹۸۰۹
سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۹
۰
 
مرجع : آیند
 

ارسال
 
گروه های خبری :