دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ,17 January 2022
 
 
فرهادی در گفت‌وگو با فانا:
دولت به بازسازی و نوسازی صنعت دارو کمک ویژه کند
امسال 50 میلیون عدد سرم تولید می‌کنیم/دیگر نیازی به واردات اشک مصنوعی نیست
 
مدیرعامل شرکت فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران گفت: برنامه امسال این شرکت تولید 50 میلیون عدد سرم است که تا پایان امسال قطعا این برنامه را محقق خواهیم کرد.
 
ایرج فرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه شرکت فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران به عنوان یک شرکت فعال در زمینه تولید دارو همواره تلاش کرده تا در هر شرایطی داروهای موردنیاز مردم را تامین کند، افزود: خصوصا اینکه ما کالای استراتژیکی به نام سرم را تولید می‌کنیم و نمی‌توانیم صرفا براساس گران شدن یا ارزان شدن نهاده‌های تولید، اقدام به تولید کنیم و باید تحت هر شرایطی محصولات موردنیاز مردم را تامین کنیم و بیماران را نجات دهیم.
 
وی گفت: بطور طبیعی افزایش قیمت نهاده‌های تولید اعم از مواد بسته‌بندی و مواد اولیه روی عملکرد ما تاثیر منفی می‌گذارد و امیدواریم که سازمان غذا و دارو براساس اطلاعات دقیق، قیمت‌گذاری مناسبی را برای محصولات ما انجام دهد چرا که قیمت مناسب محصول باعث خواهد شد که کیفیت محصول همیشه حفظ شود و در عین حال امکان بازسازی و نوسازی خطوط تولید و ماشین آلات نیز فراهم می‌شود.
 
فرهادی تاکید کرد: فناوری تولید دارو و سرم بسیار بااهمیت است و ماشین آلات و خطوط فعلی تولید دارو در کشور بعضا قدیمی هستند و باید بازسازی و نوسازی شوند تا براساس اصول GMP تولید کنند. از سوی دیگر شرکت‌های داروسازی برای اینکه بتوانند محصولات خود را صادر کنند باید خطوط تولید خود را بازسازی و نوسازی کنند تا بتوانند گواهی‌نامه‌های موردنیاز جهت صادرات را بدست آورند. بازسازی و نوسازی هم نیازمند پول است و برای تامین این پول باید قیمت دارو به صورت مقرون به صرفه تعیین شود. همه سود ناشی از فروش دارو نصیب سهامداران و سرمایه‌گذاران شرکت‌های دارویی نمی‌شود بلکه بخش زیادی از این سود صرف سرمایه‌گذاری مجدد در ماشین آلات و نوسازی و بازسازی خطوط تولید دارو می‌شود. امیدواریم با بازدید مستمر و به موقع از کارخانه‌های داروسازی و رویت وضعیت ساختمان‌ها و ماشین آلات تمهیداتی فراهم شود که برای صاحبان کارخانه‌های دولتی و خصوصی داروسازی شرایط بازسازی و نوسازی فراهم شود، دوندگی‌های اداری در این زمینه کمتر شود و حمایت‌های بیشتری از صنعت دارو شود. دارو کالای استراتژیک و اساسی است و امیدواریم دولت توجه ویژه‌ای به آن داشته است.
 
مدیرعامل شرکت فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران خاطرنشان کرد: با توجه به تشدید تحریم‌ها در چند سال اخیر و شیوع کرونا، مشکلاتی زیادی برای صنعت داروسازی به وجود آمد و فشار زیادی روی صنعت داروسازی تا نیاز مردم را تامین کند که خوشبختانه عملکرد صنعت نیز در این زمینه خوب بود. امیدواریم بتوانیم علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی، صادرات را هم توسعه بدهیم و در سطح دنیا هم در طراز اول قرار بگیریم. باید امکانات تحقیق و پژوهش و بازدید از کارخانه‌های معتبر دنیا را برای محققان داخلی فراهم کنیم تا آنها آورده‌های خوبی را نصیب صنعت داروسازی کشور کنند.
 
وی با بیان اینکه برنامه امسال شرکت فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران تولید 50 میلیون عدد سرم است که تا پایان امسال به این برنامه خواهیم رسید، اضافه کرد: در زمینه قطره‌های چشمی نیز هم‌اکنون روزانه 400 هزار عدد تولید می‌کنیم و دیگر هیچ نیازی به واردات اشک‌های مصنوعی نداریم و حتی نیازی نیست که شرکت دیگری در ایران این محصول را تولید کند چرا که ما تمام نیاز بازار به این محصول را تامین می‌کنیم.
 
او درباره برنامه‌های صادراتی شرکت فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران نیز توضیح داد: با عمان در حال مذاکره هستیم تا بازار برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس را تحت پوشش قرار دهیم و سپس وارد بازار کشورهای آفریقایی نیز شویم. امیدواریم این مذاکرات نتیجه داشته باشد و به جای خارج کردن ارز برای تامین اشک مصنوعی، به ارزآوری در این حوزه برسیم.

فرهادی با قدردانی از سهامداران "دفرا" به دلیل اعتماد به مدیریت این شرکت اظهار کرد: ما همیشه به قول‌ها و وعده‌هایی که داده‌ایم عمل کرده‌ایم. تلاشمان این بوده است که منافع سهامدارانمان را به حق و شفاف رعایت کنیم و امیدواریم سهامداران نیز بیشتر در شرکت سرمایه‌گذاری کنند.
 
گفت‌وگو از علیرضا جعفری‌نژاد
 
کد مطلب : ۴۰۲۶۲
شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۵
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :