شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ,28 May 2022
 
 
حضور 2 پزشک ایرانی در اولین پیوند قلب خوک به انسان
 
جراحان برای اولین بار در جهان قلب یک خوک را به بدن یک مرد ۵۷ ساله با موفقیت پیوند زدند که دو جراح ایرانی در این پروژه بزرگ دنیای پزشکی حضور داشتند.
 
به گزارش فانا، در روزهای اخیر پیوند قلب خوک به انسان انجام شده است. این برای اولین بار در تاریخ علم پزشکی بوده که پیوند قلب خوک انجام شده است. پیوند قلب خوک به انسان دو روز پیش انجام شد. پیوند قلب خوک به انسان با حضور دو پزشک ایرانی انجام شد.

دکتر شهاب سوادکوهی و دکتر مهرداد قریشی ‌٢ نفر از تیم جراحی عمل تاریخی پیوند قلب خوک به انسان که دو روز قبل انجام شد، ایرانی بودند.

دانشگاه مریلند در بیانیه ای اعلاک کرد: «دیوید بنت»، ۵۷ ساله، سه روز پس از اولین جراحی در نوع خود از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار است و برای تعیین اینکه آیا پیوند انجام شده در دانشگاه مریلند مزایای نجات بخشی دارد یا خیر، تحت نظارت قرار خواهد گرفت.

هر چند هنوز با قاطعیت نمی‌توان در مورد روند بهبود بیمار اظهار نظر کرد ولی این عمل جراحی گام مهمی در پیوند اعضای بدن حیوانات به انسان قلمداد می‌شود.

آقای بنت یک روز قبل از انجام عمل گفت: «تنها گزینه‌ها مردن و یا انجام عمل پیوند قلب است. می‌خواهم زنده بمانم. می‌دانم که موفقیت آن قطعی نیست ولی آخرین گزینه من است.»

آقای بنت که چند ماه اخیر فقط با کمک ماشین بای‌پس قلبی- ریوی به زندگی در بستر بیماری ادامه داده است افزود: «آرزویم این است که پس از بهبود بتوانم از تخت بیماری بلند شوم.»
 
کد مطلب : ۴۰۳۸۴
جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۹
۰
 
مرجع : رکنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :