شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ,28 May 2022
 
 
افزایش بیش از حد قیمت دارو با حذف ارز دولتی
 
به نظر می‌رسد دولت توانایی حذف ارز دولتی را نداشته و شرایط اقتصادی در سال بعد همانند سال ۱۴۰۰، به طور وحشتناکی تورم زا خواهد بود.
 
به گزارش فانا، علی جلال موسوی، مدیر امور مالی داروسازی سینا اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی، حذف ارز دولتی برای اقتصاد کشور و مردم به دلیل وجود تحریم‌ها و دورزدن آن وحشتناک خواهد بود. این اتفاقات به طور قطع در صنایع دارویی تأثیر منفی خواهد گذاشت؛ اما در هر صورت مردم آسیب بیشتری را متحمل خواهند شد.


موسوی در خصوص تأثیر نرخ ارز بر صنعت دارو افزود: نرخ ارزی که در حال حاضر ۵ هزار تومان خریداری می‌شود، با حذف ارز دولتی، این قیمت به ۲۸ هزار تومان می‌رسد و تأثیر منفی در این صنعت بوجود خواهد آورد. تمامی این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که در این صنعت مواد اولیه خیلی سخت وارد کشور می‌شود؛ به طوری که به دلیل تحریم‌ها مواد اولیه از چند کشور واسطه به ایران صادر می‌شود.

وی ادامه داد: زمانی که مواد اولیه با کلی مشقت به ایران صادر می‌شود، با یورو ۵ هزار تومانی در حدود ۱۱ الی ۱۲ میلیارد تومان هزینه ایجاد می‌کند. وقتی این نرخ پایه به ۲۸ هزار تومان برسد، وضع بدتر شده و قیمت مواد اولیه که تقریبا ۷۰ درصد قیمت تمام شده، حداقل ۵ برابر خواهد شد.

مدیر امور مالی داروسازی سینا با تأکید بر تأثیر حذف ارز در نرخ فروش بیان کرد: کلیات بودجه پیشنهادی تصویب شده و هنوز از تأیید جزئیات آن خبری نیست؛ بنابراین نمی‌توان به طور قطع در خصوص تأثیر بودجه در صنعت دارو صحبت کرد. در صورت تصویب جزئیات نیز به نظر می‌رسد تأثیرات تورمی را به دنبال داشته باشد.

موسوی در پایان گفت: در این راستا دولت باید شرایط عمومی و اجتماعی را در نظر بگیرد و وظیفه دارد اقتصاد کلان کشور را با وجود تحریم‌ها و مشکلات، به خوبی اداره کند؛ بنابراین بهترین راهکار این است که همین روند قبلی یعنی تداوم ارز دولتی در صنعت دارو را ادامه دهد. البته به نظر می‌رسد دولت توانایی حذف ارز دولتی را نداشته و شرایط اقتصادی در سال بعد همانند سال ۱۴۰۰، به طور وحشتناکی تورم زا خواهد بود.
 
کد مطلب : ۴۰۳۹۳
شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۰
۰
 
مرجع : بورس‌نیوز
 

ارسال
 
گروه های خبری :