يکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ,25 September 2022
 
 
هشدار یک داروساز در خصوص مصرف بی رویه مکمل‌ها در دوران کرونا
 
نماینده انجمن داروسازان بالینی در کمیته علمی کشوری گفت: اگر افراد بنا بر جواب آزمایششان ویتامین D بالای ۵۰ داشته باشند، اصلا نیازی به استفاده از مکمل ویتامین D به صورت روتین ندارند و اگر اشخاص با مقدار ویتامین D بالای ۷۰ به مصرف این مکمل اقدام کنند این دارو در بدن آن‌ها حالت سمی پیدا می‌کند.
 
به گزارش فانا، فرزانه داستان در خصوص مصرف بی رویه مکمل‌ها به ویژه مکمل ویتامین D در دوران کرونا گفت: اگر افراد بنا بر جواب آزمایششان ویتامین D بالای ۵۰ داشته باشند، اصلا نیازی به استفاده از مکمل ویتامین D به صورت روتین را ندارند و اگر اشخاص با مقدار ویتامین D بالای ۷۰ به مصرف این مکمل اقدام کنند این دارو در بدن آن‌ها حالت سمی پیدا می‌کند.

وی ادامه داد:  اگر جواب آزمایش فردی کمبود ویتامین‌D را در بدن نشان دهد بسته به اینکه سطح کمبود چه مقدار باشد و برای مثال زیر ۳۰ و یا زیر ۲۰ باشد به مصرف هفتگی این مکمل توصیه می‌شود و معمولا مصرف این مکمل به مدت ۶ تا ۸ هفته و بعد از آن دوره به صورت ماهانه تجویز می‌گردد.

نماینده انجمن داروسازان بالینی در کمیته علمی کشوری متذکر شد: اینکه گفته می‌شود از آنجایی ایرانی‌ها به صورت ژنتکی مقدار ویتامین D پایینی دارند و باید به مصرف این مکمل اقدام کنند، باید در اشخاص مختلف مورد بررسی گیرد و چنانچه فردی واقعا دچار کمبود این ویتامین باشد باید این مکمل را مصرف نمایند و نباید بدون آزمایش و به صورت خودسرانه اقدام به مصرف مکمل ویتامین D کرد.  

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به اینکه فردی که دچار کمبود این ویتامین است و به صورت هفتگی و برای درمان از این مکمل استفاده می‌کند باید قرص ۵۰ واحدی این مکمل را مصرف کند، افزود: استفاد از مکمل به صورت روتین برای فردی که کمبود این ویتامین ندارد، هزار واحد به صورت روزانه توصیه می‌شود.

وی در رابطه با تاثیر مصرف مکمل ویتامین D بر بیماری کووید اظهار کرد: این اقدام برای افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند با تقویت سیستم ایمنی بر کاهش شدت این بیماری موثر است، اما مصرف این مکمل برای اشخاصی که کبمود ویتامین D ندارند، تاثیر چندانی بر کرونا ندارد.
 
کد مطلب : ۴۰۴۲۴
يکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۳
۰
 
مرجع : خبرگزاری میزان
 

ارسال
 
گروه های خبری :