يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ ,29 May 2022
 
 
مشکلات دارویی بیماران تالاسمی بزودی مرتفع می‌شود
 
مشاور رئیس سازمان غذا و دارو گفت:­ مشکلی در تأمین داروی داخلی بیماران تالاسمی نداریم و برای۱۰درصد بیماران تالاسمی به زودی نوع تزریقی و خوراکی برند خارجی وارد کشور می‌شود.
 
به گزارش فانا، دکتر سجاد اسماعیلی افزود: بیماران تالاسمی از بیماران خاص محسوب می‌شوند (مثل بیماران هموفیلی و بیماران نیازمندپیوند) که بر اساس آمارنامه سال ۹۹، بیش از ۶۵ درصد دارو‌های مورد نیاز بیماران خاص تولید داخل کشور بوده است. در مورد بیماران تالاسمی هم داروی تزریقی و خوراکی در داخل کشور تولید می‌شود.
 
اسماعیلی ادامه داد: خوشبختانه مواد اولیه برای تولید داروی مورد نیاز این بیماران هم به میزان کافی موجود است. ­
مشاور رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه مشکلی در تولید داروی داخلی بیماران تالاسمی نداریم گفت: در حال حاضر شرکت‌های تولید کننده دارو‌های تزریقی بیماران تالاسمی خط تولید خود را متوقف کردند و این شرکت‌ها به سمت دارو‌های خوراکی رفتند، چون معتقدند داروی تزریقی چندان اثری ندارد.

وی افزود: کمتر از ۱۰درصد بیماران تالاسمی بر اساس نظر پزشکان معالج، داروی ایرانی برای آن‌ها اثربخش نیست و نیازمند داروی خارجی شرکت اصلی تولید کننده این دارو‌ها هستند که سازمان غذا و دارو برای این درصد بیماران هم برنامه ریزی کرده است و اگرچه ابتدای مهر ماه سال جاری محدودیت ارزی داشتیم، اما با دستور رییس جمهور محترم این مشکل رفع شده و داروی دیسفرال و جیت نیو که نوع تزریقی و خوراکی برند اصلی است به زودی وارد کشور می‌شود.
 
کد مطلب : ۴۰۴۸۹
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :