يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ ,29 May 2022
 
 
هیچ داروخانه ای حق ندارد داروهای تحت پوشش بیمه را به بهانه الکترونیکی بودن نسخه، آزاد حساب کند
 
در روزهای اخیر برخی مخاطبان رکنا با ارسال پیام هایی به این پایگاه خبری از آزاد حساب شدن تعدادی از داروهای تحت پوشش بیمه در نسخه الکترونیک توسط داروخانه ها خبر داده اند؛ موضوعی که عضو کمیته بیمه سلامت کشور در گفت و گو با رکنا آن را یک تخلف قابل پیگیری دانست.
 
به گزارش فانا، در ماه های اخیر وزارت بهداشت به دنبال اجرای طرح نسخه الکترونیک رفته است. این در حالی است که هنوز اشکالات زیادی به سامانه نسخه الکترونیک وارد است. اخیرا موضوع دسترسی به اطلاعات شخصی تمام بیماران توسط همه پزشکان در سامانه نسخه الکترونیک در رسانه ها داغ شده بود. حالا هم برخی مخاطبان رکنا از آزاد حساب شدن برخی داروهای تحت پوشش بیمه در سامانه نسخه الکترونیک خبر داده اند. این موضوع خاص مربوط به سامانه نسخه الکترونیک را از محمد دری جانی، عضو کمیته بیمه سلامت کشور پیگیری کردیم.

 در روزهای اخیر برخی مخاطبان رکنا پیام هایی را برای این پایگاه خبری ارسال کرده اند مبنی بر این که بعضی از داروخانه های سطح کشور، تعدادی از داروهایی را که باید تحت پوشش بیمه باشد، در سامانه نسخه الکترونیک به صورت آزاد محاسبه می کنند و این مساله موجب افزایش هزینه های درمانی روی دوش مردم می شود.

در فاکتورهای ارسالی در این زمینه به دست رکنا نیز به طور واضح مشخص است که در قسمت سهم بیمه در برخی داروخانه ها داروهایی مانند آلومینیوم ام جی، دکسترومتورفان که تحت پوشش بیمه هستند، رقم صفر درج شده است، این در حالی است که نام این داروها در سامانه نسخه الکترونیک با رنگ سبز نمایش داده شده و این یعنی در این سامانه هم این داروها به عنوان داروهای تحت پوشش بیمه ذکر شده اند.

نسخه الکترونیک 2

این موضوع را با محمد دری جانی، عضو کمیته بیمه سلامت کشور در میان گذاشتیم و او نیز به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: قاعدتا داروهایی که در سامانه نسخه الکترونیک با رنگ سبز نمایش داده شده است، باید تحت پوشش بیمه باشد و سیستم هم به صورت خودکار سهم بیمه را از هزینه این داروها در فاکتور کم می کند، اما بازهم اگر شهروندان مشاهده کردند دارویی که باید تحت پوشش بیمه باشد، در هنگام تحویل داروها در نسخه الکترونیک به صورت آزاد محاسبه شده بود، می توانند به اداره بیمه سلامت شهرستان خود مراجعه و موضوع را گزارش کنند.

وی افزود: هیچ داروخانه ای حق ندارد داروهایی را که از نظر سازمان غذا و دارو تحت پوشش بیمه هستند، به بهانه الکترونیکی بودن نسخه، به صورت آزاد با مردم حساب کند. شهروندان نیز می توانند در صورت مشاهده این موضوع به واحد نظارت زیرمجموعه اداره بیمه سلامت شهرستان خود مراجعه کنند و تیم نظارتی این واحد بلافاصله موضوع را پیگیری و با داروخانه متخلف برخورد خواهد کرد.
 
کد مطلب : ۴۰۵۷۲
سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۴
۰
 
مرجع : رکنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :