شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ ,25 June 2022
 
 
حاجیان طهرانی در گفت‌وگو با فانا:
کیت‌های تشخیص کرونای تولید داخل قابلیت شناسایی اُمیکرون را دارند
کیت تشخیص همزمان آنفلوآنزا و کرونا را نیز ساختیم
 
مدیرعامل شرکت پیشتاز طب زمان گفت: براساس بررسی‌های انجام شده توسط خودمان و همچنین وزارت بهداشت، پنج کیت تشخیص کرونا از مجموع کیت‌های تولید داخل قابلیت تشخیص واریانت اُمیکرون را دارند که محصول ما نیز جزو همین کیت‌ها است.
 
بهروز حاجیان طهرانی در حاشیه دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی ایران بایو در گفت‌وگو با خبرنگار فانا در پاسخ به این سوال که آیا کیت‌های تشخیص ویروس کرونای ساخت داخل قابلیت تشخیص واریانت اُمیکرون را دارند یا نیاز به بازطراحی مجدد دارند؟ توضیح داد: ما در این زمینه بررسی کردیم و وزارت بهداشت هم بررسی جدی انجام داد که مشخص شد پنج مورد از کیت‌های تولید داخل قابلیت شناسایی کامل واریانت اُمیکرون را دارند که کیت ما هم جزو این کیت‌ها است. البته با استفاده از این کیت‌ها نمی‌توان گفت که فردی مبتلا به واریانت اُمیکرون است یا دلتا یا ... بلکه می‌توان گفت که فرد به کووید مبتلا است یا خیر یا تست او مثبت است یا خیر. اگر بخواهیم بدانیم فرد به واریانت اُمیکرون آلوده شده یا دلتا یا هر سویه دیگری، باید تست‌های افتراقی انجام شود که در تشخیص لزومی ندارد این کار انجام شود. آزمایشگاه از کیت‌هایی استفاده می‌کنند که تمام سویه‌ها را شناسایی می‌کنند. البته کیت‌های با قابلیت تشخیص افترافی را هم تولید کردیم و اگر آزمایشگاهی از بخواهد می‌توانیم تامین کنیم که البته قیمت این کیت‌ها گران‌تر است. بطورکلی خیلی لزومی ندارد آزمایشگاه‌ها بخواهند تشخیص افتراقی انجام دهند.
 
وی درباره ظرفیت تولید این شرکت در زمینه کیت تشخیص کرونا گفت: ظرفیت تولید ما نامحدود است. متاسفانه علیرغم اینکه بارها اعلام کردیم ظرفیت تولید نامحدودی داریم و کل نیاز کشور را به راحتی می‌توانیم تامین کنیم و حتی صادر هم کنیم، در نهایت به ما اجازه صادرات داده نشد. تاکنون حجم عظیمی از نیاز کشور را به کیت تشخیص کرونا، تامین کردیم و همچنان هم می‌توانیم تامین کنیم.
 
وی درباره ساخت کیت تشخیص همزمان کرونا و آنفلوآنزا نیز گفت: کیت تشخیص همزمان آنفلوآنزا و کرونا را نیز ساختیم و مجوز آن را هم گرفتیم و به زودی وارد بازار می‌شود.
 
مدیرعامل شرکت پیشتاز طب زمان درباره بحث‌های پیش آمده درباره تفاوت سواب گیری از حلق و بینی و اینکه نتیجه تست مبتنی بر سواب گرفته شده از حلق قابل اعتمادتر از سواب بینی است، توضیح داد: سواب از داخل حلق ممکن است نتیجه دقیق‌تر بدهد چون احتمالا ویروس در این ناحیه بیشتر وجود دارد و می‌توان نمونه بیشتری برداشت اما در عین حال خطرات خاص خود را هم نسبت به سواب از داخل بینی دارد. ضمن اینکه سواب از داخل بینی هم برای برخی آزاردهنده است اما واقعیت این است که بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در ارتباط با تست‌های سریع در خانه، بین سواب بینی و سواب حلق خیلی اختلاف جدی وجود ندارد.
 
وی درباره میزان دقت تست‌های سریع نسبت به تست‌های PCR گفت: ما براساس نیازمان و در شرایط مختلف از تست‌های مختلف استفاده می‌کنیم. PCR حساس‌ترین روش و روش مرجع برای تست کرونا است اما مقایسه‌ای که انجام دادیم نشان داد حساسیت یک تست آنتی‌ژن تا حدود 80 درصد یک تست PCR است، یعنی از 100 موردی که با PCR شناسایی می‌شوند 80 مورد آن با تست سریع شناسایی می‌شود که این آمار خوبی است و آنهایی هم که شناسایی نمی‌شوند معمولا بار ویروسی پایینی دارند و خیلی افراد آلوده‌کننده‌ای نیستند. بنابراین تست سریع می‌تواند در تشخیص سریع بیماری و در ایزوله کردن افراد و جلوگیری از شیوع بیشتر کمک کند اما به عنوان تست قطعی از آن استفاده نمی‌شود و تست قطعی، PCR است اما به عنوان تست خانگی و برای انجام تست در حجم انبوه و یا اماکنی که سرعت تست مهم است مانند لب مرزها و در مواقعی که شرایط مالی اجازه نمی‌دهد، تست‌های سریع کاربرد دارند.
 
حاجیان طهرانی با بیان اینکه شرکت پیشتاز طب زمان محصولات خود را از طریق سایت‌های قانونی به صورت آنلاین می‌فروشد، اضافه کرد: ما تمام محصولات مرتبط با کووید شامل شناسایی خود کووید، تست‌های سریع و آنتی‌بادی‌های بعد از واکسیناسیون را ساختیم و الان تمرکزمان به تولید تست‌‎های موردنیاز آزمایشگاه‌ها که به دلیل تحریم‌ها تامین آنها به مشکل برخورد کرده و دچار کمبود شده است، برگشته است. ضمن اینکه اگر واریانت جدیدی از ویروس کرونا نیز ظهور کند، تیم محققین ما سریعا بررسی خواهد کرد و اگر کیت‌های فعلی نتوانند واریانت جدید را پوشش دهند، کیت جدیدی را خواهیم ساخت.
 
گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۴۰۷۷۳
يکشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۳۶
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :