يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ,14 August 2022
 
 
اصلانی در گفت‌وگو با فانا:
واکسن‌های غیر فعال شده در برابر اُمیکرون اثربخشی خوبی در کنترل ابتلا و مرگ‌ومیر داشته‌اند
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) گفت: واکسن‌های mRNA براساس تکنولوژی ژنی و با مهندسی ژنتیکی ساخته می‌شوند و وارد سلول شده و آنتی‌ژن تولید می‌کنند.
 
جعفر اصلانی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا افزود: هنوز هیچ مطالعه‌ای درباره اثربخشی بهتر واکسن‌های کشته شده یا غیرفعال شده انجام نشده اما در کشورهایی که عمدتا از واکسن‌های mRNA استفاده کرده‌اند در مقایسه با کشورهایی که از واکسن‌های ویروس کشته شده یا غیر فعال شده استفاده کرده‌اند، طول موج اُمیکرون طولانی‌تر بوده است.

وی افزود: در برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و انگلیس با اینکه بیش از چهار ماه از شیوع موج اُمیکرون می‌گذرد اما هنوز آمار مبتلایان و مرگ‌ومیر بیماران کووید-۱۹ در این کشورها بالا است. وقتی این آمار را با کشورهایی مانند هند، اندونزی، ایران و آرژانتین که بیشتر از واکسن‌های کشته شده یا غیر فعال شده استفاده کرده‌اند، مقایسه کنیم می‌بینیم که طول دوره موج اُمیکرون، کوتاه‌تر و حداکثر دو تا سه ماه بوده و شدت ابتلا و مرگ‌ومیر هم کمتر بوده است.

استاد بیماری‌های ریه دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) یادآور شد: برای بررسی اثربخشی واکسن‌های با پلتفرم‌های مختلف در کشورها، نیاز به مطالعات بیشتر و دقیق‌تری است چرا که ممکن است دلایل دیگری از جمله ژنتیک و هرم سنی نیز اثرگذار باشد اما امکان دارد که نوع واکسن نیز موثر باشد.

اصلانی گفت: می‌توانیم بگوییم که واکسن‌های کشته شده یا غیر فعال شده در برابر اُمیکرون، اثربخشی خوبی در کنترل ابتلا و به ویژه مرگ‌ومیر بیماران کووید-۱۹ داشته‌اند.

وی ادامه داد: واکسن‌های mRNA با واکسن‌های پروتئین نوترکیب مانند نورا و پاستوکووک متفاوت هستند و در کشور ما دو واکسن پروتئین نوترکیب نیز ساخته شده و در سبد واکسیناسیون کشور قرار دارد.
 
کد مطلب : ۴۱۹۹۱
جمعه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۱
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :