شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ ,25 June 2022
 
 
هر ۳ ساعت یک بیمار در انتظار پیوند جان می‌دهد
 
نائب رئیس و هیئت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: با وجود اینکه ایران رتبه اول اهدای عضو در آسیا را دارد، اما هر دو تا سه ساعت یک بیمار در انتظار عضو پیوند جان می‌دهد.
 
به گزارش فانا، امید قبادی در برنامه تهران ما سلامت رادیو سلامت با اشاره به اینکه ۲۵ تا ۳۱ اردیبهشت بعنوان هفته ایران دیار نفس نامگذاری شده، گفت: در طول ۲۰ سال گذشته رشد قابل توجهی در اهدا و پیوند کشور داشتیم به نحوی که اهدای عضو ایران در آسیا رتبه یک را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: از حدود سه هزار نفر مرگ مغزی قابل اهدای­ سالانه، فقط هزار نفر به اهدا می‌رسند که مهم‌ترین علتش عدم رضایت خانواده‌ها به علت عدم باور مرگ مغزی بعنوان مرگ است به همین دلیل میتوان گفت فرهنگ سازی حرف اول را در هر جای دنیا می‌زند که این بیشتر برعهده اصحاب رسانه و نام آوران کشور است.

وی گفت: هفته ایران دیار نفس هم بعنوان یک نماد فرهنگی در کشور طراحی و برنامه ریزی شده که به مدت سه سال از ۲۵ تا ۳۱ اردیبهشت برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امسال نوزدهمین سال جشن نفس نیز برگزار­می شود، گفت: ۳۱ اردیبهشت روز ملی اهدای عضو شناخته شده ما اولین فتوای شرعی مجاز بودن پیوند اعضا از اعضای افراد مرگ مغزی توسط دکتر ایرج فاضل پدر اهدای عضو ایران در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۶۸ از حضرت امام خمینی (ره) گرفته شد که بزرگترین فتوای نظام سلامت محسوب می‌شود که ما تا الان ۷۰ هزار بیمار نیازمند پیوند را بعد از آن فتوا تا الان پیوند کردیم.

قبادی درباره برنامه‌های هفته دیار نفس، گفت: یکسری محتوا‌های فرهنگی در راستای اهدای عضو تولید می‌شود که از رسانه‌های مختلف اطلاع رسانی میشود از جمله صدا وسیما که از روز گذشته پخش تیزر‌های فرهنگی اطلاع رسانی با عنوان اهدای عضو، در مورد مرگ مغزی، فرآیند مکانیسم اهدای عضو و در فضا‌های مجازی هم به همین صورت و همین الان هم در مترو پوستر‌های فرهنگ سازی در زیرزمین وجود دارد.

وی ادامه داد:­تمام تلاشمان بر این است که با کمک متخصصین اهدا پیوند، ­هنرمندان، ­ورزشکاران، ­مادران و اصحاب رسانه بتوانیم یک سری از اطلاعاتی که باعث رفع ابهامات مردم در مورد اهدا عضو می‌شود مثل این که مرگ مغزی آیا بر می‌گردد یا نه؟ و آیا پارتی بازی در تخصیص ارگان‌ها می‌شود یا نه؟ علیرغم این که بعضی وقت‌ها همین چند روز اخیر هم مطالبی از فضای مجازی پخش شد که برای مردم شک و تردید ایجاد کرد که تلاش می‌کنیم در این هفته پاسخ ابهامات مردم را به صورت علمی با زبان هنری در اختیارشان قرار بدهیم.

نائب رئیس و هیئت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان درباره چگونگی عضویت در انجمن اهدای عضو نیز گفت: برای دریافت کارت اهدای عضو چند مسیر وجود دارد یکی مراجعه به سامانه ملی دریافت کارت اهدای عضو­و راه دیگر ارسال شماره تلفن و کد ملی شخص به شماره ۳۴۳۲ پیامک شود که در زمان کوتاهی بعد از گرفتن یکی دو پرسش از داوطلبان لینک کارت را برایشان می‌فرستند و می‌توانند مشاهده کنند به اشتراک بگذارند و ذخیره کنند که این بخش راحت‌ترین روش است.

وی تاکید کرد: کارت‌های اهدای عضو به منزله اهدای عضو نیست و به این معنی نیست که اگر کسی کارت اهدای عضو داشته باشد اگر مرگ مغزی شود حتما اهدای عضو می‌شود بلکه رضایت والدین شرط اصلی است و علت اینکه­کارت اهدای عضو گرفته می‌شود این است که یکی از مهم‌ترین مشکلات خانواده در آن لحظات این است که اگر عزیزشان در قید حیات بود چه تصمیمی می‌گرفت در آن مورد که این کارت نشانگر مکنون قلبی آن طرف در قید حیات است و کمک می‌کند به خانواده که در آن بحران بتوانند سریع تصمیم بگیرند.
 
کد مطلب : ۴۲۱۳۷
يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۱
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :