شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ ,25 June 2022
 
 
قطع همکاری با ۵ هزار پرستار در ایران پس از فروکش کردن آمار کرونا!
کمبود ۱۰۰ هزار پرستار
 
رئیس سازمان نظام پرستاری کشور با اشاره به کمبود ۱۰۰ هزار پرستار در ایران، از قطع همکاری برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی با ۵ هزار پرستار پس از فروکش کردن آمار کرونا خبر داد.
 
به گزارش فانا، محمد میرزابیگی رئیس سازمان نظام پرستاری کشور در نشستی خبری با بیان این‌که پرستاری در ایران در بسیاری از زمینه‌ها قدرتمندتر از سایر کشورهاست، اظهار داشت: پرستاری ایران به لحاظ تکنولوژی آموزش و سواد با چند کشور اول جهان برابری می‌کند اما به دلیل عدم رعایت استانداردهای نیروی انسانی نسبت به جمعیت، تخت و پزشک، نتوانسته‌ایم استانداردهای جهانی را پیاده‌سازی کنیم. با این وجود در دو سال کرونا پرستاران بر بالین بیماران حاضر شدند.

وی افزود: ما نزدیک به ۲۰۰ پرستار شهید در ایام کرونا داشته‌ایم. سرمایه‌گذاری در پرستاری و احترام به حقوق او برای تأمین سلامت جهانی شعار روز پرستار است. در روز پرستار مقام معظم رهبری فرمودند پرستاران را تقویت کنید و اگر تقویت نکنید در بحران‌ها دچار شکست می‌شویم. اگر بخواهیم سلامت مردم را تأمین کنیم باید در ابعاد آموزشی، استانداردهای خدمتی و حرفه‌ای و ... توانمند باشیم.
فاصله زیاد تعداد پرستار در ایران با استانداردهای جهانی

رئیس سازمان نظام پرستاری با بیان این‌که پیگیری تحقق استانداردها وظیفه سازمان نظام پرستاری است، گفت: بحث استانداردسازی نیروی انسانی یکی از این پیگیری‌هاست. باید به ازای هر هزار نفر حداقل ۴ پرستار داشته باشیم؛ به ازای هر تخت بیمارستانی در ۲۴ ساعت باید ۶ پرستار داشته باشیم اما ما به رقم ۲‌.۵ اکتفا کردیم و الان ۱.۲ پرستار به ازای هر تخت در ۲۴ ساعت داریم. به ازای هر پزشک باید حداقل ۳ پرستار داشته باشیم اما تعداد پرستاران بسیار کمتر است.
کمبود بیش از ۱۰۰ هزار نیروی پرستاری در کشور

وی با بیان این‌که ۲۹ مکاتبه با دفتر ریاست جمهوری داشته‌ایم که عمده موضوعات آن، بحث تبدیل وضعیت و تأمین نیروهای انسانی است، گفت: بیش از ۱۰۰ هزار پرستار در کشور کمبود داریم و باید سازمان امور اداری و استخدامی مجوزهایی به وزارت بهداشت بدهد. در دولت قبلی ۳۰ هزار تخت بیمارستانی اضافه شد که بیش از ۶۰ درصد آنها، تخت ویژه بود و این مسئله نیاز به نیروی پرستاری را افزایش می‌دهد و هر تعداد مجوز استخدام پرستاری که در دولت قبل داده شد صرف تأمین نیروی تخت‌های جدید شد و برای رفع کمبود نیروی پرستاری باید تلاش کنیم.

میرزابیگی خاطرنشان کرد: در یک بیمارستان در بخش اطفال یک پرستار به ۱۱ بیمار خدمت‌رسانی می‌کرد که قطعاً مردم و بیماران از این کمبود نیرو ضرر می‌بینند.
قطع همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی با ۵۰۰۰ پرستار فعال!

وی با انتقاد از عملکرد برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: عملکرد برخی دانشگاه‌ها برخلاف قانون و فرمایشات مقام معظم رهبری بود؛ در سه ماه گذشته در برخی از این دانشگاه‌ها ۵۰۰۰ نفر نیروی پرستاری که در دوره کرونا مشغول به خدمت بودند را تمدید طرح کردند و قول همکاری به آن‌ها داده‌اند اما حالا با فروکش کردن کرونا، با آنها قطع همکاری کرده‌اند در حالی که مقام معظم رهبری فرموده بودند که با پرستاران مانند کارگران فصلی برخورد نکنید و کمبود نیرو نیز داریم.
جزئیات پرداخت تعرفه خدمات پرستاری

؟؟؟؟ در ادامه صحبتش به تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری نیز اشاره کرد و گفت: تعرفه‌گذاری نیاز به تدوین آیین‌نامه اجرایی، تعیین منابع لازم برای اجرای آن، تعریف کای پرستاری، تعریف ارزش‌های نسبی و بازتوزیع داشت. خوشبختانه چهار مرحله اول انجام شده است. در حال تدوین آیین‌نامه‌ای برای بازتوزیع هستیم و جلساتی مشترک با وزارت بهداشت داریم. از ابتدای دی‌ماه سال گذشته، خدمات ارائه شده در سیستم HIS بیمارستان ثبت شده تا بازتوزیع ابلاغ شود، پس از ابلاغ آیین نامه بازتوزیع، معوقات مربوط به تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از دی‌ماه پرداخت می‌شود.
مراقبت پرستاری از بیماران مزمن تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد

؟؟؟؟؟ با بیان اینکه خدمات مراقبت از بیماران مزمن تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت؛ بیان کرد: تعرفه گذاری خدمات پرستاری یکی از ابعاد اصلاح نظام پرداخت است و زمینه برای اجرای عدالت در پرداخت را آماده می‌کند. هر اقدامی که در بحث تعرفه‌گذاری انجام می‌دهیم برای همه بخش‌های دولتی و غیردولتی اعم از بخش خصوصی، دولتی، نیروهای مسلح و ... است.

 وی گفت: در حوزه کرونا دو قانون در مجلس پیگیری می‌کنیم که یکی تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری و دیگری حمایت از پرستاران آسیب‌دیده از کرونا در قالب طرح شبه ایثارگری است.
 
کد مطلب : ۴۲۱۳۸
يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۳
۰
 
مرجع : همشهری آنلاین
 

ارسال
 
گروه های خبری :