يکشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ ,26 June 2022
 
 
فانا گزارش می‌دهد:
مجامع داروسازی جابرابن‌حیان برگزار شد+جزئیات
 
مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت داروسازی جابرابن‌حیان (با نماد بورسی دجابر) امروز 31 اردیبهشت ماه 1400 برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار فانا، در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی جابرابن‌حیان، ترازنامه این شرکت به تاریخ 1400/12/29 و حساب سود و زیان برای سال مالی منتهی به تاریخ مذکور که نتیجه آن نشان‌دهنده مبلغ 2.533.588 میلیون ریال سود خالص است و صورت جریان وجوه نقد برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور به اتفاق آراء مورد تصویب مجمع قرار گرفت.

همچنین مجمع به اتفاق آراء تصویب کرد که از محل سود قابل تخصیص مبلغ 1.769.040.000.000 ریال خالص (به ازای هر سهم 780 ریال) به عنوان سود سهام به نسبت تعداد سهام بین سهامداران تقسیم شد.همچنین در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت داروسازی جابرابن‌حیان، برخی از مفاد اساسنامه این شرکت مطابق نمونه اساسنامه ابلاغی سازمان بورس اصلاح شد. براین اساس، موضوع اصلی فعالیت شرکت به شرح زیر اصلاح شد:

1- احداث و مشارکت در ایجاد کارخانجات دارویی و تولید و ساختن انواع داروها، در حدود قوانین و مقررات، ورود مواد اولیه، فروش محصول کارخانه، انجام کلیه عملیات صنعتی و مالی و تجاری که بطور مستقیم و یا غیر مستقیم به تمام و یا هر یک از موضوعات فوق مربوط می‌باشد.
2- اخذ نمایندگی، ایجاد شعبه و اعطاء نمایندگی در داخل و خارج از کشور
3- تولید داروهای مکمل، طبیعی، سنتی/گیاهی و محصولات آرایشی و بهداشتی

موضوع فرعی فعالیت شرکت نیز به شرح زیر است:
1- سرمایه‌گذاری و مشارکت در سایر شرکت‌ها از طریق تعهد سهام شرکت‌های جدید و یا خرید و تعهد سهام شرکت‌های موجودمدیرعامل شرکت داروسازی جابرابن‌حیان در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت با اشاره به اینکه در حال حاضر تمام خطوط داروسازی جابرابن‌حیان مجددا به چرخه تولید بازگشته و فعال هستند، گفت: یکی از مهمترین پروژه‌هایی که در سال قبل افتتاح شد، پروژه پنم تزریقی شهید بالازاده بود. اجرای این پروژه در سال 1396 آغاز شده بود اما در سال 1397 با پیشرفت 42 درصدی و به دلیل درخواست پیمانکار برای دریافت 100 میلیارد تومان برای ادامه اجرای پروژه متوقف شد. با تکیه بر توان داخلی و با تنها 12 میلیارد تومان هزینه که معادل حدود یک دهم قیمت درخواستی پیمانکار بود، این پروژه را اجرا کردیم. از خرداد ماه امسال شاهد فروش محصولات این خط خواهیم بود و برای سال جاری نیز فروش محصولات این خط 200 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. به این ترتیب علاوه بر اینکه داروسازی جابرابن‌حیان به بازار دارویی محصولات پنم تزریقی کشور بازگشت، می‌توانیم علاوه بر محصولات قدیمی، برای تولید محصولات جدید مانند دوری پنم و ارتاپنم نیز پس از ورود به فهرست رسمی دارویی کشور اقدام کنیم. ایرادات و نواقص بحرانی بخش‌های تولید در این خط برطرف شد و گواهی GMP نیز برای آن گرفته شد.

مصطفی صفاری با بیان اینکه پروژه آزمایشگاه میکروبی نیز با اهداف استانداردسازی بخش استریلیتی آزمایشگاه، بازسازی و رعایت الزامات GLP و اصلاح ورود و خروج پرسنل و مواد اجرا شد، گفت: در طراحی جدید با اضافه کردن اتاق آبدارخانه به محدوده قدیمی بخش استریلیتی، فضایی در حدود 80 مترمربع ایجاد شد و با توجه به نیازهای واحد آزمایشگاه چیدمان اتاق‌ها در این بخش پیاده‌سازی شده است. با توجه به حجم بالای آزمایشات در بخش استریل آزمایشگاه میکروبی شرکت داروسازی جابرابن‌حیان و هزینه‌های قابل توجه برون‌سپاری این آزمایشات و همچنین نظر به الزامات اداره غذا و دارو، این پروژه در دستورکار قرار گرفت. این پروژه نیز با هزینه 1.5 میلیارد تومانی اجرا شده و ماه‌هاست که به بهره‌برداری رسیده است. با توجه به حجم بالای آزمایشات میکروبی در داروسازی جابرابن‌حیان، اگر قرار بود این آزمایشات برون‌سپاری می‌شدند هزینه زیادی به شرکت تحمیل می‌شد.وی پروژه غیر بتالاکتام‌های تزریقی را از دیگر پروژه‌های در دست اجرای مهم در داروسازی جابرابن‌حیان دانست و گفت: این پروژه با اهداف افزایش کیفیت تولید، افزایش بهره‌وری، اخذ گواهی GMP جهت خطوط تولیدی، جداسازی خطوط تولید بتالاکتام و غیر بتالاکتام به منظور جلوگیری از توقف خطوط تولید توسط سازمان غذا و دارو، اخذ پروانه محصولات جدید و تمدید پروانه‌های قبلی و رفع ایرادات و نواقص بحرانی بخش‌های تولید در حال اجرا است.

صفاری از ایجاد واحد بازاریابی و فروش به عنوان یکی دیگر از پروژه‌‎های مهم در دست اجرا در داروسازی جابرابن‌حیان نام برد و توضیح داد: ایجاد خطوط تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، ایجاد خط تولید پودر خشک استنشاقی DPI، افزایش ظرفیت خط اینهالرهای استنشاقی MDI، ایجاد خط تولید داروهای حاجب، ایجاد خط تولید نانوداروها، ایجاد خط تولید ویال تزریقی مایع غیر بتالاکتام، اصلاح سیستم توزیع آب مرکزی، اصلاح سیستم سرمایش و افزایش ظرفیت خط تولید نیمه جامدات پروژه‌های آینده شرکت هستند.

مدیرعامل شرکت داروسازی جابرابن‌حیان افزود: اقدامات انجام شده در واحد تحقیق و توسعه و نوآوری نیز به این شرح است: پروانه‌های اخذ شده شامل قرص اندانسترون 8 و 4 میلی گرم، قرص بازشونده در دهان اندانسترون 4 میلی گرم، قرص لیناگلیپتین 5 میلی گرم، قرص بوپروپیون 75 میلی گرم، کپسول ژلاتینی نرم زینک پلاس ب کمپلکس 5 و 10 و 15 میلی گرم، کپسول ژلاتینی نرم ویتامین دی 2000 و 1000 واحد، کپسول ژلاتینی امگاپرل 1000 میلی گرم و کپسول ژلاتینی نرم ویتامین ای 100 و 200 واحد. همچنین در سال 1400 نسبت به اصلاح فرمولاسیون 6 محصول اقدام شد. شامل تمپرافن، قرص جمیفلوکساسین، اسپری بینی فنیل افرین، اسپری فلوتیکازون و ...او درباره اهم اقدامات انجام شده واحد حقوقی داروسازی جابرابن‌حیان در سال 1400 نیز گفت: وصول اصل و جرایم دیرکرد مطالبات مربوط به سنوات قبل از سال 1396 از شرکت پخش توسعه دارویی رسا به مبلغ کل 1005 میلیارد ریال شامل 560 میلیارد ریال شرکت فرعی (داروسازی راموفارمین) و 445 میلیارد ریال شرکت داروسازی جابرابن‌حیان و همچنین وصول مطالبات از شرکت‌های پخش جلال آرا، پخش جندی شاپور، امید دارو سلامت و پخش ممتاز از دیگر اقدامات حقوقی انجام شده در سال قبل است. از 27 پرونده مطروحه تعداد 23 پرونده مختومه شده است.

صفاری خاطرنشان کرد: اقدام به دریافت EU-GMP جهت سایت افشانه‌های تنفسی و اخذ گواهی cGMP از سازمان غذا و دارو برای 4 خط افشانه، سافت ژل، جامدات و سفالوسپورین تزریقی و عرضه سهام شرکت‌های زیرمجموعه (پخش رازی، داروسازی دانا و راموفارمین) در بازار سرمایه نیز از مهمترین اقدامات در دست انجام در داروسازی جابرابن‌حیان هستند.

گزارش از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۴۲۲۱۴
شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۷
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :