يکشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ ,26 June 2022
 
 
فانا گزارش می‌دهد:
شرکت ایرانی نانودارو؛ یکی از معدود تولیدکنندگان داروهای با فناوری ADC در جهان
 
دیروز گزارشی در فانا به نقل از رویترز با عنوان "سوپر شیمی‌درمانی در راه است" منتشر شد که در آن به داروهای جدید با فناوری داروی متصل به آنتی‌بادی (ADC) اشاره شده بود. این داروها برخلاف داروهای قدیمی‌تر مانند هرسپتین می‌توانند بدون استفاده همزمان با شیمی‌درمانی، سلول‌های سرطانی را هدف قرار ‌دهند و قدرتمندتر عمل کنند و در نتیجه عوارض کمتری را نیز به بیماران تحمیل می‌کنند.
 
به گزارش خبرنگار فانا، تاکنون حدود ۱۱ دارو با این فناوری به تائید FDA رسیده است و شرکت‌های داروسازی می‌خواهند از این فناوری در تولید طیف وسیعی از داروهای بیماری‌هایی مانند سرطان‌های خون یا دهانه رحم استفاده کنند.

اما بد نیست بدانید یکی از معدود تولیدکنندگان صنعتی داروهای با فناوری ADC در جهان شرکت داروسازی ایرانی نانودارو است.

از سال گذشته داروی پادینکس (PADYNEX) تولید شرکت نانو دارو مشابه داروی کادسیلا (Kadcyla)  شرکت رُش برای درمان سرطان پستان متاستاتیک (MBC) و سرطان پستان اولیه (eBC) در اختیار بیماران ایرانی به صورت فوریتی قرار گرفته است و به زودی نیز وارد فهرست رسمی داروهای ایران می‌شود.

این دارو به عنوان یک محصول دانش‌بنیان تولیدی نوع یک مورد تائید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته و دارای پروانه از سازمان غذا و دارو است.

نام ژنریک داروی کادسیلا Trastuzumab-emtansine یا به اختصار TDM۱ است که در این دارو عامل شیمی‌درمانی امتانسین (یا DM۱ ) که یک مهارکننده میکروتوبول است با پیوند شیمیایی به آنتی‌بادی تراستوزومب (T) متصل شده است. این دارو در FDA آمریکا با نام Ado-trastuzumab emtansine شناخته می‌شود که با هدف پیشگیری از خطای نسخه‌نویسی و اشتباه شدن با نام داروی قدیمی‌تر تراستوزومب، پیشوند Ado به ابتدای آن اضافه شده است.

نام تجاری داروی Padynex شرکت نانودارو شامل دو بخش Pad (از پادتن به معنی آنتی‌بادی) و nex (از next به معنی بعدی یا آینده) است.

 
کد مطلب : ۴۲۲۵۲
يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :