نتیجه ممنوعیت واردات محصولات آرایشی بهداشتی که تولید داخل ندارند، افزایش پدیده قاچاق است

دنبال تولید فراورده‌های باکیفیت، تقویت شرکت‌های دانش بنیان و حمایت از صادرات هستیم

ایفدانا , 27 خرداد 1401 ساعت 2:27

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات مواد آرایشی و بهداشتی منجر به ورود محصولات قاچاق و تقلبی به کشور شده است، گفت: اگر تولید داخلی بتواند افزایش یافته، جایگزین واردات شده و بعد از مدتی کیفیت مورد نظر مردم را تامین کند، خیلی خوب است، در حوزه آرایشی و بهداشتی با ممنوعیت واردات محصولاتی که در کشور تولید ندارد، شاهد ورود مواد آرایشی قاچاق، تقلبی و خطرناک به کشور شد.


به گزارش فانا، دکتر بهرام دارایی یازدهمین همایش طلای سبز و دهمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، گفت: آنچه در حوزه فراورده‌های طبیعی و سنتی تاکید داریم، سیاست‌گذاری و حمایت از تولید داخلی است که از تاکیدات مقام معظم رهبری است. اسناد بالادستی ما اعم از سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، برنامه ششم توسعه و...خوب تنظیم شده‌اند.

وی با بیان اینکه امسال سال حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغالزایی است‌ و یکی از حوزه هایی که می‌تواند اشتغال را محقق کند، حوزه داروهای طبیعی و سنتی است، گفت: ۳۰ سال قبل بحث می‌کردیم که چند درصد از داروهای ما برگرفته از طبیعت و گیاهان دارویی است. در آن زمان در مقایسه ای که انجام شد در آلمان بالای ۵۰ درصد از قفسه داروخانه‌هایشان برگرفته از این داروها بود و در کشور ما به ندرت می‌توانستیم چنین چیزی را ببینیم. البته در حال حاضر از دو تا سه درصد سال‌های قبل به ۱۴ درصد رسیده‌ایم. البته می‌توانستیم به ۵۰ درصد برسیم، اما این اتفاق نیفتاد.

*حفظ سلامت مردم وظیفه ماست و تحت تاثیر هیچ فشار و توصیه‌ای کوتاه نمی آییم*
معاون وزیر بهداشت افزود: طی سال‌های گذشته نزدیک ۴۳۰۰ مجوز برای فراورده‌های طبیعی و ۱۷۰۰ مجوز برای داروهای سنتی صادر شده که اقدام بزرگ و شجاعانه بود. البته حفظ سلامت مردم وظیفه ماست و از آن کوتاه نمی‌آییم و تحت تاثیر هیچ فشار و توصیه‌ای نخواهیم بود.

*صادرات فراورده های طبیعی و سنتی یک دهم هدفگذاری اصلی*

دکتر دارایی با اشاره به اینکه صادرات فرآورده های طبیعی و مکمل در سال گذشته ناچیز و حدود ۱۵ میلیون دلار بوده است، تصریح کرد: به نظر می‌رسد که طبق هدفگذاری که داشتیم باید به صادرات ۱۵۰ میلیون دلار می‌رسیدیم که عقب‌ماندگی زیادی داریم. البته دلایل مختلفی هم مانند کرونا  داشت. الان وقت آن است که جبران کنیم و نیاز به جهش داریم.

وی با تاکید براینکه به دنبال تولید فراورده‌های با کیفیت قابل قبول، تقویت شرکت‌های دانش بنیان و حمایت از صادرات با کیفیت هستیم،گفت: نیمی از ذخایر کارخانه‌های داروسازی ما خالی است، در حال حاضر حدود ۵۰ میلیارد عددی تولید می‌کنیم که می‌تواند تا ۱۰۰ میلیارد عدد برسد. نیمی از این ظرفیت که بعضا سرمایه‌گذاری سنگین و تجهیزات پیشرفته داشتند، خالی هستند و به نظر می‌رسید این ظرفیت می‌توانست تا چند سال آینده فقط ظرفیت صادرات داشته باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه چیزی غیر از تراز مثبت صادرات دارو نمی‌تواند به ما نشان دهد که مسیرمان درست است یا خیر، تاکید کرد: مطمئنا صنعتی که نتواند بازار بیرونی داشته باشد و با استانداردهای بین‌المللی تایید نشود، مشکل پیدا کرده و می‌توانید فکر کنید که خدایی نکرده سرنوشت خودرو حادث می‌شود. بنابراین بحث واردات و صادرات و تراز تجاری باید با هم همخوانی داشته باشد در غیر این صورت بازنده ما هستیم.

*ممنوعیت واردات محصولات آرایشی و بهداشتی باعث ضربه به این حوزه شد*
وی با اشاره به کاهش محسوس واردات از سال ۱۳۹۶ تا  ۱۳۹۸ عنوان کرد: عرصه را برای تولید داخلی باز کرده‌ایم، اگر تولید داخلی بتواند افزایش یابد و جایگزین شده و بعد از مدتی کیفیت مورد نظر مردم را تامین کند، خیلی خوب است، اما در آرایشی و بهداشتی اصلا این اتفاق رخ نداد، به ضد خودش بدل و منجر به ورود مواد آرایشی قاچاق، تقلبی و خطرناک به کشور شد که البته این سیاست وزارت صمت بود.

دکتر دارایی ادامه داد: درک نمیکنم که چرا جاهای دیگر می‌خواهند که حوزه وظایف ذاتی سازمان‌های دیگر را یکجوری جذب کنند، اما درست نیست. سلامت حوزه وزارت بهداشت است و سال‌ها قبل هم ثابت شده که هر گاه سلامت جابجا شده و مثلا به سازمان استاندارد رفته مردم ضرر کردند. در دارو هم که این خط قرمز است.

*بستن درب های واردات سرنوشت خودرو را رقم می‌زند*
دارایی ادامه داد: شخصا با بستن درها و ممنوعیت مخالفم، می‌توان با وضع تعرفه و کمک‌های دیگر به تولیدکنندگان داخلی و ایجاد سطح حاشیه امنیت برایشان، بتوانند تولیدشان را ارتقاء داده و رقابت کنند، اما بستن درب های واردات سرنوشت خودرو را رقم می‌زند.

وی گفت: آنچه که می‌تواند کمک کند و رئیس جمهور و وزیر بهداشت روی آن تاکید دارند، تمرکز روی کیفیت است. روز گذشته بحث دانش بنیانی کالاهای سلامت محور در هیات دولت با عنوان طرح حمایت از تولید دانش بنیان در حوزه سلامت تصویب شد. از چند ماه قبل این طرح را شروع کردیم که وارد فاز اجرایی شد. تا سقف ۲۵ درصد از هزینه تحقیق و توسعه را در قیمت محاسبه می‌کنیم. کار بزرگی است و می‌تواند تحول ایجاد کند. کیفیت بهتر و مبتنی بر دانش، قیمت بهتر هم می‌گیرد.   البته راستی آزمایی هم انجام می‌شود و خودمان این کار را انجام می‌دهیم. بنابراین کیفیت و اصالت برایمان مهم است.

*بررسی مجدد مکمل های تحت لیسانس با قیمت های ناعادلانه و سرکوبگر تولید داخل*
دارایی ادامه داد: در حال حاضر در حوزه مکمل ها شرکت‌های خوب تولید مواد اولیه داریم، اما نیازی نیست در این زمینه روش نخ‌نمای تحت لیسانس را که هیچ یک تحت لیسانس نیستند، مطرح کرده و با قیمت ناعادلانه باعث سرکوب محصول داخلی می‌شوند. یکی از کارهایمان بررسی محصولاتی هستند که عنوان تحت لیسانس دارند.

دارایی با بیان اینکه در وزارت بهداشت ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی داریم که متاسفانه چند مرکز بیشترین اعتبارات را می‌گرفتند، گفت: ۳۰ سال در این حوزه کار کردم اما متوجه نشدم که حداقل در دارو این هزینه ها کجا میرفت و چه محصولی از آن بیرون آمد.

وی با بیان اینکه اصالت سنجی هم فقط با شناسه گذاری و ردیابی انجام می‌شود که سیستم ردیابی ما از پیشرفته ترین سامانه های دنیاست، گفت: این سامانه به لحاظ طراحی قدرتمند است اما خوب اجرا نشده است. در اجرا سلیقه‌ها می‌آید و خوب پیاده نشده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: دارونامه رسمی طبیعی سنتی را با کمک متخصصان برای اولین بار چاپ کردیم که نقشه راه خوبی است. همچنین دارونامه رسمی کشور را بعد از شش سال به‌روز کرده و چاپ کردیم. البته با تغییرات عمده و دستورالعمل‌های بالینی و با جزئیات مورد نیاز گروه‌های پزشکی که روی سایت قرار می‌گیرد.


کد مطلب: 42660

آدرس مطلب: https://phana.ir/fa/doc/news/42660/نتیجه-ممنوعیت-واردات-محصولات-آرایشی-بهداشتی-تولید-داخل-ندارند-افزایش-پدیده-قاچاق

فانا
  https://phana.ir