جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ ,7 October 2022
 
 
شیرکوهی در گفت‌وگو با فانا:
جمعیت با دستور بیشتر نمی‌شود
تلاش برای راه‌اندازی روش PGD با تعرفه دولتی
 
متخصص ژنتیک پزشکی و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران با انتقاد از پیشنهاد اخیر رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مبنی بر ازدواج بین‌المللی زنان ایرانی گفت: این پیشنهاد کرامت زنان ایرانی را خدشه‌دار کرده است.
 
دکتر رضا شیرکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه ایران مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته دچار معضل افزایش سالمندی جمعیت است، افزود: برای حل این معضل راهکارهای علمی وجود دارد اما اینکه بخواهیم از روش‌های شعاری و غیرعلمی استفاده کنیم، به جایی نخواهیم رسید. حاکمیت برای افزایش جمعیت و حل معضل افزایش سالمندی باید از نظرات گروه نخبه جامعه در حوزه‌های مختلف استفاده کند، نه اینکه برخی افراد یا گروه‌ها براساس تفکر خودشان راهکار ارائه دهند.

وی گفت: در حال حاضر تعداد زیادی از افراد نازا و نابارور در کشور داریم که زیرساخت‌های لازم برای حل مشکل این افراد  نشده است. در عین حال جلوی سقط درمانی و روش‌های پیشگیری از بارداری هم گرفته شده است و نتیجه چنین تفکری این است که فقط باید افزایش کمی جمعیت داشته باشیم و افزایش کیفی اهمیتی ندارد.

وی اظهار کرد: به عنوان یک پزشک با مواردی برخورد می‌کنم که می‌دانم جنینی که قرار است متولد شود به احتمال زیاد دچار بیماری صعب‌العلاج خواهد بود اما به دلیل قانون جوانی جمعیت اگر دستور سقط درمانی را بدهم به دلیل پیچیده‌تر شدن فرآیند صدور مجوز سقط، بسیاری از این جنین‌ها با بیماری متولد می‌شوند. این در حالیست که در گذشته صدور مجوز سقط جنین فرآیندی آسان‌تر داشت. تولد چنین فرزندی خانواده‌ها را دچار هزینه‌های کمرشکن می‌کند.متخصص ژنتیک پزشکی و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: با روش‌های علمی که در جهان وجود دارد، حتی خانواده‌هایی که در آنها پدر یا مادر یا هر دو ناقل ژن معیوب هستند، امکان به دنیا آوردن فرزند سالم را دارند که ما نیز در ایران باید استفاده از این روش‌ها را توسعه بدهیم.

وی توضیح داد: نمی‌توان به جوانی که امنیت شغلی ندارد، گفت ازدواج کند و بچه‌دار شود. حتی اگر 5 سال اول زندگی جوانان نیز تامین شود اما بعد از آن دچار مشکل خواهد شد. این در حالیست که در کشور از مقوله کارآفرینی هم حمایت لازم نمی‌شود. بنابراین برای افزایش جمعیت باید ابتدا بسترسازی شود. باید ببینیم کشورهای دیگر برای حل این معضل چه کرده‌اند. روش‌های دستوری جواب نمی‌دهد و هیچ اثری نخواهد داشت و حتی نتیجه منفی نیز خواهد داشت.

شیرکوهی با بیان اینکه در تدوین قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت هیچ مشورتی با گروه‌های متخصص مانند انجمن علمی ژنتیک پزشکی نشد، اضافه کرد: البته قانونی که تصویب شده، وحی منزل نیست و می‌توان از آن انتقاد و آن را تصحیح کرد. فرق قانون با وحی نیز همین است. قانون توسط انسان نوشته می‌شود و قابل نقد و تغییر است و جامعه نخبگان باید در این تغییر دخیل باشند نه اینکه برخی با پروپاگاندا و برچسب زدن به دیگران مانع انتقاد از این قانون و تغییر آن شوند.

وی عنوان کرد: من و همکارانم به دنبال این هستیم که در بیمارستان‌های مرجع دانشگاه‌ها روش PGD (Preimplantation Genetic Diagnosis) یا تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی جنین را با تعرفه دولتی راه‌اندازی کنیم. این روش بسیار گرانقیمت است و فقط افراد خاصی می‌توانند از آن استفاده کنند. این روش به افراد ناقل ژن‌های معیوب اجازه می‌دهد که با وجود این ژن‌ها صاحب فرزندان سالم شوند. این روش هم‌اکنون در چند مرکز خاص در کشور با تعرفه‌های بالا انجام می‌شود اما ما می‌خواهیم آن را در بخش دولتی نیز با تعرفه پایین‌تر راه‌اندازی کنیم. البته برای راه‌اندازی چنین روش‌هایی نیاز به حمایت‌های خاص است. به نظر من باید چنین کارهایی برای افزایش کیفی جمعیت انجام شود. افرادی که دارای فرزند بیمار هستند و از سوی دیگر در صورت بارداری امکان سقط جنین ندارند، دیگر تمایلی به فرزندآوری نخواهند شد اما با این روش‌های پیشرفته می‌توانیم به آنها نیز برای داشتن فرزند سالم کمک کنیم. برای افزایش جمعیت، باید به دنبال افزایش جمعیت سالم باشیم چرا که افزایش جمعیت ناسالم و معلول هزینه‌های سنگینی را به جامعه تحمیل خواهد کرد.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۴۲۷۱۳
دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :