پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ ,8 December 2022
 
 
واکسن رازی کووپارس برای گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال کد اخلاق گرفت
 
سخنگوی واکسن رازی کووپارس از تصویب طرح تحقیقاتی بررسی بی خطری و ایمونوژنیسیتی این واکسن در کودکان و نوجوانان سالم ۵ تا ۱۷ ساله در کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.
 
به گزارش فانا، دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی با اشاره به دریافت کد اخلاق طرح کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس در کودکان و نوجوان از سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: این واکسن که پارسال کارآزمایی مرحله‌های یک، دو و سه آن در بزرگسالان با موفقیت سپری شد، به زودی وارد مرحله کارآزمایی بالینی برای کودکان و نوجوانان سنین ۵ تا ۱۷ سال می‌شود.

وی درباره نحوه اجرای این طرح یادآور شد: کارآزمایی به صورت تک گروهی کور نشده طراحی شده است و برخلاف کارآزمایی‌های قبلی، فقط یک گروه وجود خواهد داشت و تمام افراد این گروه واکسن رازی کووپارس دریافت خواهند کرد.

دکتر فلاح مهرآبادی با بیان این که کارآزمایی در هفته‌های آینده آغاز خواهد شد، گفت: داوطلبان پیش از دریافت واکسن، طی دو مرحله به صورت اینترنتی و حضوری غربالگری می‌شوند تا اطمینان حاصل کنیم برای شرکت در کارآزمایی از سلامت کامل برخوردار بوده و واجد شرایط هستند.

سخنگوی واکسن رازی کووپارس یادآور شد: در این فرایند نیز مانند کارآزمایی بالینی بزرگسالان، داوطلبان کودک و نوجوان سه دُز واکسن رازی یعنی دو دُز تزریقی و یک دُز استنشاقی دریافت می‌کنند و دُز دوم و سوم به ترتیب به فاصله ۲۱ و ۵۱ روز بعد از دُز اول خواهد بود.

دکتر فلاح مهرآبادی اضافه کرد: داوطلبان پس از دریافت هر دُز واکسن به صورت مستمر تحت مراقبت هستند و نمونه خون آن‌ها به منظور تعیین بی خطری واکسن بررسی می‌شود.

وی با تأکید بر این که ایمنی زایی واکسن نیز طی چهار مرحله به ترتیب در روز نخست، سی و پنجم، ماه سوم و ماه ششم اندازه گیری می‌شود، افرود: این کار به منظور مقایسه وضعیت ایمنی افراد با روز صفر است تا اطمینان حاصل کنیم سطح ایمنی افراد پس از دریافت واکسن، به چهار برابر یا بیش از آن رسیده است.

سخنگوی واکسن رازی کووپارس همچنین گفت: حجم نمونه این مطالعه ۴۲۰ نفر در نظر گرفته شده که ۲۱۰ نفر برای گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال و ۲۱۰ نفر برای رده سنی ۱۲ تا ۱۷ سال است؛ محل اجرای کارآزمایی نیز سایت کارآزمایی مستقر در مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خواهد بود.

دکتر فلاح مهرآبادی با بیان این که کارآزمایی بزرگسالان واکسن رازی کووپارس در هر سه مرحله با موفقیت انجام شد و نتایج آن بیشترین ایمنی زایی در بین واکسن‌های مصرفی کشور را به اثبات رساند، اظهار امیدواری کرد کارآزمایی رده سنی ۵ تا ۱۷ سال نیز با موفقیت طی شود.

گفتنی است؛ نام نویسی اینترنتی داوطلبان از طریق مراجعه به درگاه اینترنتی www.covpars۳.rvsri.ac.ir در نظر گرفته شده است.
 
کد مطلب : ۴۲۸۱۷
يکشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :