چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ,28 September 2022
 
 
وقتی پزشک قلابی با داروی مشکوک متهم به قتل بیمار می‌شود
از جعل کد نظام پزشکی تا کسب عناوین دروغین
 
براساس گزارشاتی که تعدادی از پزشکان در سامانه ثبت کرده‌اند، فردی به نام زهرا نظری که ادعای کسب فوق‌تخصص آنکولوژی از دانشگاه خارج از کشور را دارد، با جعل کد نظام پزشکی و تهیه داروهای مشکوک به قتل یک بیمار متهم شده است.
 
به گزارش فانا، براساس گزارشاتی که تعدادی از پزشکان در سامانه ثبت کرده‌اند، فردی به نام زهرا نظری خود را فارغ التحصیل مقطع فوق تخصص رشته هماتولوژی و آنکولوژی دانشگاه جان هاپکینز کانادا معرفی کرده و با مهر جعلی خود برای بیماران نیازمند داروی مشکوک تجویز و تهیه کرده است.

وی اعتماد یکی از موسسان خیریه را برای تامین داروی بیماران نیازمند جلب کرده بود، که در همین راستا به سراغ مدیر این مجموعه رفتیم که وی به روند شناسایی پزشک قلابی پرداخت و اظهار کرد: خانم زهرا نظری با معرفی یکی از پزشکان معتمد به عنوان پزشک خیّر در تجویز و تهیه دارو با ما همکاری داشت، که در یکی از این موارد باید از مهر پزشکی‌اش استفاده می‌کرد و با استعلام کد نظام پزشکی این خانم از سازمان نظام پزشکی، متوجه دروغ بودن تخصص پزشکی وی شدیم‌.

وی در رابطه با تهیه داروهای مشکوک از جانب پزشک قلابی گفت: آنچه باعث شد به عنوان پزشکی این خانم شک کنیم، تهیه داروی کمیاب و بدون برچسب مشخصات بود، که پس از تزریق دارو متوجه جعلی بودن کد نظام پزشکی وی شدیم.

نظری در معرض اتهام مرگ بیمار سرطانی با داروی مشکوک

برای کسب اطلاعات بیشتر با دریافت‌کننده دارو گفت‌وگو کردیم که وی عامل مرگ همسرش را تزریق داروی مشکوک تجویز شده زهرا نظری عنوان کرد و گفت: همسر بنده به نوعی از بیماری سرطان مبتلا بود که از لحاظ مالی توانایی تهیه داروهای درمان را نداشتیم، بنابراین با کمک موسسه خیریه از داروی پیشنهادی خانم نظری استفاده کردیم، اما بیماری همسرم با گذشت چند روز پس از تزریق نه‌تنها بهتر نشد، بلکه حال وی بدتر شده و پس از چند ماه فوت کرد.

همسر بیمار فوت شده به شکایت از زهرا نظری در شعبه ۶ دادیاری تهران اشاره کرد و ادامه داد: دارویی که به خانم بنده تزریق شد، طبق گفته پزشک تزریق کننده در یکی از بیمارستان‌های تهران بسیار کمیاب و گران قیمت بوده و از تهیه کوتاه مدت آن تعجب کرد، همچنین این دارو لیبل(برچسب مشخصات) نداشت و همین امر ما را در رابطه با تقلبی و حتی قاچاق بودن این دارو به شک انداخت، به همین علت سال ۹۸ از این پزشک قلابی شکایت کردیم اما هنوز پیگیری خاصی صورت نگرفته است.

برای اطمینان از جعلی بودن کد نظام پزشکی زهرا نظری با شماره ۳۴۰۰۸، با روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ارتباط گرفتیم که این مجموعه براساس استعلام مربوطه اعلام کرد که هیچ پزشکی با این کد با نام زهرا نظری و فوق تخصص آنکولوژی در سامانه مربوطه ثبت نشده است.

ارتباط قوی نظری با مدیران داروخانه‌های معروف

در ادامه برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های زهرا نظری با پزشک معرف وی در موسسه خیریه ارتباط گرفتیم، که در رابطه با ارتباطات و نوع فعالیت‌های پزشک قلابی گفت: زهرا نظری ابتدا در یکی از داروخانه‌های تهران فعالیت می‌کرد، که علیرغم تجربه کم توانسته بود با مدیران داروخانه‌های معروف نیز ارتباط بگیرد و داروهای تک نسخه‌ای را به راحتی تهیه کند، به همین علت عناوینی را با اعتماد به نفس ساخته بود تا هویت خود را پزشک فوق متخصص از دانشگاه کانادا و کسب رتبه اول مقاله سرطان‌شناسی در این دانشگاه معرفی کند.

وی به همراهی پزشک جعلی با دکتر متخصص در عمل جراحی دست تاکید کرد و ادامه داد: نظری براساس عملکرد خیرخواهانه‌اش در فضای مجازی و میدانی، مورد اعتماد پزشکان قرار گرفته بود، تا جایی که در یکی از مناطق محروم با همراهی یکی از پزشکان اقدام به عمل جراحی سرپایی دست کرده بود، همچنین در ازای تامین هزینه‌های درمان تعدادی از بیماران نیازمند، مبالغی را از برخی پزشکان و دوستان تهیه می‌کرد که صداقت عملکرد وی در استفاده صحیح از این دریافتی‌ها جای سوال دارد.

خروج از کشور به محض افشای هویت

علاوه‌بر موارد فوق با تعدادی از پزشکان مرتبط با زهرا نظری ارتباط حاصل شد، که آن‌ها هم به موارد فوق ادغان‌ داشتند، البته وی پس از افشای هویت واقعی‌اش ارتباط خود را با همه‌ی پزشکان قطع کرده و مکان فعالیت وی مشخص نیست، اما براساس پیگیری خبرنگار خبرگزاری فارس، این پزشک جعلی اخیرا اعلام کرده است که دو سال پیش از ایران به خارج از کشور مهاجرت کرده و اکنون در مکزیک به سر می‌برد.

براساس آنچه مطرح شد، زهرا نظری پزشک جعلی با عناوین تقلبی و با اتهام تاثیر احتمالی در مرگ یک بیمار سرطانی، احتمالا در مکانی نامشخص به ادعا و فعالیت‌های خویش ادامه می‌دهد، که لازم است قوه قضائیه پرونده شکایت قربانی را در جریان بررسی قرار دهد و دستگاه‌‌های نظارتی مربوطه راه‌های تهیه داروهای مشکوک از جانب وی را بررسی کنند.
 


 
کد مطلب : ۴۲۸۱۸
يکشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۱
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :