دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ,8 August 2022
 
 
جلوگیری از فروش ۲۳۰ هزار داروی تاریخ مصرف گذشته از طریق سامانه تیتک
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ۱۱۶۴ مولکول داروی ژنریک تا پایان سال به سامانه تیتک متصل می‌شوند که ۷۰ قلم دارو ۵۰ درصد کل بازار دارویی را از نظر ریالی به خود اختصاص داده‌اند.
 
به گزارش فانا، بهرام دارایی در میز اقتصاد گفت: سامانه تیتک خیلی موثر بوده است. تاکنون ۲۰ هزار میلیارد تومان توزیع و فروش دارو به ثبت رسیده است. از فروش ۲۳۰ هزار داروی تاریخ مصرف گذشته جلوگیری شده است و با ثبت شماره سریال آن از فروش داروی تاریخ انقضا گذشته به بیمار جلوگیری شد.

به گفته رییس سازمان غذا و دارو سامانه تی تک در دوران کرونا با ثبت تجهیزات کرونایی بسیار موثر بوده و میزان تولیدات واکسن و ونتیلاتور در کنترل ما بوده است.

دارایی گفت: یکی دیگر از بخش‌های مهم اتصال سامانه بیمارستان‌های دولتی و مهم به سامانه تی تک بوده‌است، اما متأسفانه زنجیره تولید و توزیع تجهیزات پزشکی خیلی آشفته است. قیمت سمعک را مشمول استعلام کردیم، اما انجمن ناشنوایان و کم شنوایان همکاری نکردند. به همین دلیل کار بزرگی در تنظیم زنجیره تجهیزات پزشکی باید انجام شود.

به گفته رییس سازمان غذا و دارو در سامانه تیتک تمام قیمت‌های دارو‌ها ثبت شده و همه جا قیمت دارو یکسان است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: نظام ردیابی با هدف جلوگیری از ورود کالای قاچاق و تقلبی در سال ۹۴ راه اندازی شد که یک ابرسامانه دانش بنیان، درون زا، برون نگر و با ۲۷ زیر سامانه است تا فرایند‌ها را از ابتدا تا انتها رصد و پایش کنیم.

دارایی گفت: در فرایند کسب و کار نظارتی ما از سامانه تیتک استفاده می‌کنیم، ما چیزی به نام نقص در سامانه نداریم بلکه سامانه در مسیر تکمیل شدن است. این سامانه برای شفاف سازی ثبت ذینفعان و کنترل فرآورده‌های سلامت محور راه اندازی شده است و یک میلیون فرآورده شناسه گرفته اند و ۸ هزار شرکت با این سامانه در حال همکاری هستند. نزدیک ده‌ها میلیون جابه‌جایی فرآورده در سامانه داریم و نزدیک ۲ میلیارد عدد شناسه گذاری تاکنون انجام شده است و مسیر ثبت سفارش کالا را به سامانه جامع تجارت و کمرگ متصل کرده‌ایم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت:۷۶۴ قلم داروی ژنریک از ۳۳۶۶ مولکول داروی ژنریک تا پایان مسیر ارزیابی می‌شوند و ۱۱۶۴ مولکول داروی ژنریک پایان سال به سامانه متصل شوند که ۷۰ قلم دارو ۵۰ درصد کل بازار دارویی را از نظر ریالی به خود اختصاص داده‌اند و ۲۸۵ قلم نزدیک ۸۰ درصد بازار و ۳۶۰ قلم نزدیک ۹۵ درصد کل بازار دارویی را به خود اختصاص داده‌اند و ۵ درصد دارو‌های پرمصرف باقی می‌مانند که تحت استعلام قرار بگیرند.
 
کد مطلب : ۴۲۹۰۹
شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :