دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ,8 August 2022
 
 
ثبت و رصد اقلام صادرات محور در سامانه تیتک
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: یکی از مهمترین مسائل روز کشور ما بحث ردیابی و رهگیری کالای سلامت محور، نظام رهگیری و ردیابی و کنترل اصالت کالای سلامت محور با هدف جلوگیری از ورود کالای قاچاق و فرآورده تقلبی مخصوصا در حوزه کالای سلامت به کشور است.
 
به گزارش فانا، در میز اقتصاد اخبار نیمروزی روز گذشته دکتر بهرام دارایی رئیس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت، دکتر سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر دانش اختر مسئول فناوری اطلاعات معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وپدرام اصلانی فرد کارشناس حوزه فناوری اطلاعات سلامت در خصوص روند "ثبت و رصد اقلام صادرات محور در سامانه تیتک" به گفتگو نشستند.

دکتر دارایی در پاسخ به این سوال که ضرورت اجرای سامانه تیتک چیست و چرا ما باید هر آنچه که وارد کشور می‌شود اینجا ثبت کنیم و هر موقع بخواهیم تحویل مشتری دهیم این ثبت را انجام دهیم؟

گفت: یکی از مهمترین مسائل روز کشور ما بحث ردیابی و رهگیری کالای سلامت محور، نظام رهگیری و ردیابی و کنترل اصالت کالای سلامت محور با هدف جلوگیری از ورود کالای قاچاق و فرآورده تقلبی مخصوصا در حوزه کالای سلامت به کشور است. سال ۱۳۹۴ در سازمان غذا، دارو باسامانه تیتک که یک ابرسامانه است با ۲۷ زیرسامانه که در حال حاضر مشغول فعالیت است شروع شد، یک سامانه کاملا ایرانی، دانش بنیان، درون زا و برون نگر است یعنی هرجور شما فکر کنید یک سامانه ملی است، چون بعد از ما بود که کشور‌هایی مثل آمریکا، ترکیه، روسیه ۲۰۱۹ این سامانه‌ها را راه انداختند و حتی نه به تکمیلی و مفصلی سامانه‌ای که ما داریم بنابراین یک سامانه مفصل برای این است که ما بتوانیم فرآیند‌ها را در طول زنجیره تامین و توزیع از ورود یا تولید تا مصرف و مصرف کننده کنترل کنیم یکی از خصوصیات این سامانه این است که این سامانه این که این سامانه یک تحول هوشمند دیجیتال است توسط این سیستم هر روز اتفاق می‌افتد، اما در فرآیند‌های کسب و کار نظارتی در سازمان غذا و دارو از این سامانه بهره گیری می‌کنیم، بازطراحی و تحول و توسعه و تعالی مستمر از خصوصیات این سامانه است. بعضی جا‌ها ذکر می‌شود که این سامانه مثلا ناقص است چیزی به اسم نقص در سامانه نداریم، سامانه‌ای در حال استمرار و تعالی است که می‌تواند این فرآورده سلامت محور را برای تامین و توزیع کنترل کند.

دکتر دارایی در مورد آمار میزان اجرایی شدن این سامانه اظهار کرد: این سامانه برای شفاف سازی ثبت ذینفعان و فرآورده‌هایی که در این سامانه کنترل می‌شود این شفاف سازی برای ما خیلی مهم است و ما یک تیمی را آماده کردیم که هر فعل و انفعالی در آن ثبت شود، یک میلیون فرآورده اینجا شناسه گرفتند و نزدیک هشت هزار شرکت با این سامانه با ما کار می‌کنند و تمام فعل و انفعالاتشان ثبت و ضبط می‌شود و ما یک شناسه ملی داریم که آی آر سی تمام اطلاعات درون خودش را حفظ و نگه می‌دارد چیزی شاید نزدیک ۱۰‌ها میلیون جا به جایی فرآورده داریم در طول روز که در این سامانه ثبت می‌شود و نزدیک ۲ میلیارد تا حالا شناسه گذاری در این سامانه داشتیم، ما مجوز ثبت سفارش را از مسیر تیتک به سامانه ترخیص سامانه جامع تجارت که قبلا سامانه ثبتارش بود می‌فرستیم تا نشان دهیم چه سامانه‌ای قانونا می‌تواند ثبت سفارش شود و از آن طرف برای ترخیص اقلام از گمرک مجوزی را می‌فرستیم در سطح با دقت هر فرآورده، وقتی ما کدی را اظهار می‌کنیم به گمرک که می‌تواند آزاد شود و ترخیص شود برای هر فرآورده این کار را انجام دهیم که در سطح همان آی آر سی است و به سامانه جامع گمرک می‌فرستد، اما اطلاعاتی که شما ارائه دادید تقریبا درست بود و نزدیک ۷۶۴ قلم داروی ژنریک از سه هزار و ۳۶۶ مولکول داروی ژنریک که تعدادش رشد کرده و ما پیش بینی کردیم تا پایان سال هزار مولکول ژنریک را به سامانه متصل کنیم، ولی فکر می‌کنیم هزار و ۱۶۴ مولکول ژنریک انشاالله تا پایان سال به سامانه متصل شود. از این مولکول دارو‌ها ۷۰ قلم آن‌ها نزدیک ۵۰ درصد کل بازار را به لحاظ ریالی به خود اختصاص دادند و ۲۸۵ قلم آن‌ها نزدیک ۸۰ درصد و ۳۶۰ قلمی که شما گفتید در یکی از اسلایدهایتان نزدیک ۹۵ درصد کل بازار دارویی ما را به خود اختصاص دادند ضمن اینکه همین الان آن‌ها را تحت نظارت مستمر تا مصرف کننده داریم و می‌ماند ۵ درصد داروی پرمصرف که تعدادشان زیاد است این اتفاقات برای اینکه آن‌ها تحت استعلام قرار بگیرند دارد انجام می‌شود.

در ادامه دکتر کریمی معاون درمان وزارت بهداشت به وضعیت اجرایی شدن این سامانه در بیمارستان‌های کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه امروز از مجموع هزار و ۶۰ بیمارستان دولتی و خصوصی که در کشور داریم ۵۳۱ بیمارستان متصل شده و بالای ۴۰۰ تراکنش دارند یعنی اتصال کامل است و ۳۲۴ مرکز دیگر است که در حال اتصال هستند، ولی هنوز تعداد تراکنش هایشان به حد استاندارد ۴۰۰ نرسیده یعنی دارند خودشان را می‌رسانند.

مجری پرسید: یعنی جمعا چند مرکز هستند؟ و چند مرکز باقی می‌مانند؟

دکتر کریمی گفت: جمع دو عدد ۵۳۱ به علاوه ۳۲۴. از هزار و شصت کم کنیم این مراکزی هستند که باقی ماندند و علت اینکه بعضی هنوز نتوانسته این است که اچ آی اف‌های قدیمی دارند که یا باید حذف شوند و توسط شرکت دیگری جایگزین شوند و یا بتوانند خودشان را به روز کنند. مراکز خصوصی هم متصل شدند و از این عدد‌هایی که گفتم ۸۰ تا خصوصی هستند که ۲۷ تایشان اتصالشان بالای ۴۰۰ تراکنش بوده و خصوصی‌ها به جهت اینکه اتصالشان به شبکه از نظر امنیت روی اینترنت باشی یا اینترانت زیرساخت‌های امنیتی شان کامل نیست کمی عقب‌تر از مراکز دولتی هستند، ولی آن‌ها هم وارد گود شده اند و امید داریم تا پایان سال این پروژه را در بخش درمان کامل کنیم البته به غیر از بیمارستان‌ها مراکز درمانی دیگر هم است که آن‌ها را هم یواش یواش وارد برنامه می‌کنیم.

مجری پرسید: پایان سال شاید دیر باشد با توجه به همتی که ما در دوستان و همکاران وزارت بهداشت سراغ داریم به نظر می‌تواند زودتر هم بتواند سامان بگیرد و سوال دیگر اینکه بخش درمانگاهی شما و بخش بستری شما تفکیکش در این طرح دیده شده یا اینکه اطلاعات بصورت همزمان و یکسان می‌آید و یا اینکه اصلا لزومی دارد اتفاق بیفتد یا خیر؟

معاون درمان وزارت بهداشت توضیح داد: مجزا کار می‌کنند این عدد‌های که گفتم بیمارستان هایمان هستند که عمده خدمات که مصرف دارویی خیلی بالایی است در بیمارستان‌ها و بخش بستری است و درمانگاه‌ها هم به تدریج اضافه می‌شوند، مراکز ترک اعتیاد و مراکز درمانی که دارو مصرف می‌کنند ما می‌خواهیم متصل کنیم و آخر سال هم که گفتم به جهت احتیاط است و گفتم این‌هایی که باقی ماندند مشکلات زیرساختی جدی دارند و ما قصد داریم انشاالله بتوانیم زودتر این پروژه را تمام کنیم.

مجری پرسید: در خصوص مراکز ترک اعتیاد به طور خاص گویا ۷ هزار مرکز وجود دارد که تاکنون اطلاعاتی ثبت نکرده اند برنامه‌ای برای این مراکز دارید که بتوانید زودتر ساماندهی کنید؟

دکتر کریمی ادامه داد: بله با تصمیمات خوبی که در ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر گرفته شده قرار شده شفاف سازی خوبی انجام شود، سامانه‌ها به تیتک وصل شوند و دارو‌هایی که تجویز می‌شود به صورت نسخه نوشته شود که مشخص شود دارو از کجا تحویل گرفته می‌شود و به چه کسی تحویل داده می‌شود البته با حفظ محرمانگی، شفاف سازی هم کاملا انجام خواهد شد.

مجری پرسید: در خصوص تجهیزات پزشکی هم اتفاقی برای ثبت این‌ها افتاده؟ چون گفته بودند ۳۰ قلم بصورت آزمایشی ثبتش انجام شود، ولی داده‌ای بعنوان ثبت تجهیزات پزشکی از بخش بستری هم نرسید.

دکتر کریمی گفت: با همکاری که با مهندس مزینایی که زیرمجموعه دکتر دارایی هستند داریم کارهایش را انجام می‌دهیم، نسبت به دارو مقداری عقب‌تر است و انشاالله به تدریج پیش خواهیم برد.

مجری سوال کرد: آسیب شناسی شما از روند اجرای کامل سامانه تیتک چیست؟

اصلانی فرد کارشناس حوزه فناوری اطلاعات سلامت گفت: سامانه تیتک سامانه‌ای است که در حال توسعه است یعنی علیرغم گام‌های بزرگی که برداشته شده، گام‌های بزرگ دیگری هم باید برای تکمیل این سامانه برداشته شود. شاید نیاز است در سه حوزه ما بتوانیم عملکرد این سامانه را کامل کنیم که نیازمند همکاری بین دستگاهی در داخل وزارت بهداشت، بخش اول را می‌توانیم در واقع اتصال سامانه سیب به سامانه تیتک عنوان کنیم برای اینکه دارو‌هایی که در مراکز بهداشتی ما مصرف شوند و تعدادشان قابل توجه است باید در سامانه تیتک ثبت شوند حدود ۴۳۶ ژنریک دارویی حداقل در بخش مراکز بهداشتی به مصرف می‌رسد که متاسفانه در سامانه تیتک هیچ دیتایی از این مصرف دارو در بخش بهداشتی به ثبت نمی‌رسد و نیاز است تبادل بین دو سامانه سیب و تیتک برقرار شود و این ثبت دیتا را داشته باشیم. قسمت بعدی مرکز ترک اعتیاد است که ما حدود بیش از ۷ هزار مرکز ترک اعتیاد در کشور داریم که دارو‌های مهم و دارو‌های حساس مخدر ما در این مراکز مورد مصرف قرار می‌گیرد، اما تاکنون نه اصالت بندی روی این دارو‌ها انجام شده و نه دیتای مصرف این دارو‌هایی که به کدام کدملی و به چه میزان و در کدام مرکز تحویل داده شده متاسفانه در سامانه تیتک ثبت نمی‌شود.

مجری پرسید: تخمینی دارید تراکنش مالی این مراکز چقدر است؟

اصلانی فر افزود: ما همیشه در آمارنامه‌های دارویی، دارو‌هایی مانند متادون که دارو‌های مخدر می‌باشند رتبه‌های بالایی از نظر ارزش ریالی دارند و الان حضور ذهن ندارم، ولی دارو‌های مخدر ما با توجه به تعدد این مراکز و تعداد بیماری که اعلام شده عدد قابل توجهی است و نیازمند این هستیم که هم برای رصد این اعداد بزرگ و هم برای اینکه جلوی نشتی این دارو‌های مخدر به بازار آزاد را بگیریم حتما اتصال این مراکز به سامانه تیتک برقرار شود و بحث سوم خون و فرآورده‌های خونی است که حساسیتش کمتر از دارو‌های مخدر نیست و برای این اقلام باید هم کار شناسه گذاری اقلام را انجام دهیم و هم ثبت و کنترل اصالتشان حین مصرف در سامانه تیتک به ثبت برسد که نیازمند همکاری سازمان انتقال خوب با سازمان غذا و دارو خواهیم بود.

مجری ادامه داد: دکتر دارایی دیدیم در کنار کار‌هایی که انجام شده بخش‌هایی وجود دارد که باید هرچه زودتر به سامانه متصل شوند، الزام قانونی داشتیم در سال گذشته که پایان مهلت بوده، ولی به هر روی در این نقطه هستیم البته پیشرفت‌ها خوب بوده است، شما به عنوان سازمان غذا و دارو که مسئولیت کل این سامانه را برعهده دارید آیا ارزیابی تان از نقاطی که باید بیشتر به آن پرداخته شود و دستگاه‌هایی که باید بیشتر همکاری کنند واتصالی که در خصوص سامانه سیب گفتند باید انجام شود چیست و کدام دستگاه‌ها باید جلوتر بیایند و کار بیشتری انجام دهند و برای کار کردن اولویت دارند؟

دکتر دارایی گفت: خیلی کار انجام شده و خیلی کار‌ها باید انجام بگیرد تا تمام زنجیره تامین و توزیع به بلوغ کامل خود برسد و بتواند همه را هدایت کند، مثلا ما سال گذشته حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان دارو را در چرخه سرپایی و بستری کنترل کردیم و نزدیک ۱۴۰ میلیون دارو بوده که در این سیستم ثبت و ضبط شده تمام فعل و انفعالاتشان و از فروش نزدیک به ۲۳۰ هزار قلم داروی تاریخ گذشته به ارزش ۳۳ میلیارد تومان جلوگیری شده و حتی از بازفروش ۴ میلیون عدد دارو که نزدیک هزار میلیارد تومان ارزششان بوده جلوگیری شده یعنی دارویی که قبلا فروخته شده، سعی شده جایی داروخانه‌ای به آن کد دوباره ثبت شود دوباره فروخته شود که جلوگیری شود البته هر اتفاقای که اینجا می‌افتد اگر تخلفی صورت بگیرد بلافاصله با متخلف برخورد می‌شود و این سامانه برای همین است یعنی سامانه برخط و کنترل نامحسوس که بدون حضور فیزیکی ناظرین بتواند کنترل بر چرخه را انجام دهد.

مجری پرسید: من اعداد شما را می‌شنوم روی جلوگیری که این سامانه کرده از فروش داروی تقلبی یا خارج قیمت، به این فکر می‌کنم که ما در دارو این تخلفات را توانستیم کشف کنیم، در تجهیزات وقتی هنوز اجرای کامل نکردیم احتمالا چقدر می‌توانسته تخلفی وجود داشته باشد که دیده نشده و هنوز رصد نشده است؟

دکتر دارایی پاسخ داد: همین سامانه وقتی ما به کرونا رسیدیم، در واقع یک کاری کرد که در دنیا انجام نشد یعنی تمام امکاناتی که در کرونا نیاز داشتیم اعم از تجهیزات حفاظتی و مواد ضدعفونی کننده و بعد واکسن را در داخل همین سامانه کنترل کردیم برای توزیع و مصرفشان و این کار بزرگی بود یعنی سامانه اینقدر توانایی دارد که می‌تواند هرچیز داخل خودش جا دهد و شما بلافاصله بتوانید کنترل کنید، کار واکسن کار راحتی نیست با حجم بزرگی که ما واکسیناسیون در کشور انجام دادیم، اما بحث بیمارستان خیلی مهم بود و ما کار بزرگی در خصوص سامانه‌های بیمارستانی و نرم افزار اچ آی اس به تیتک انجام دادیم و از دوستان معاونت درمان آقای دکتر کریمی که پای کار آمدند و با سرعت این کار را انجام دادند و بیمارستان اصلی ما بیمارستان دولتی که بیشترین خدمات را به مردم می‌دهند متصل شدند و اشکالی در خصوص سامانه‌های قدیمی اچ آی اس داریم که باید بروز شوند که داریم انجام می‌دهیم، اما در خصوص تجهیزات پزشکی کاملا درست است، تجهیزات پزشکی خیلی متنوع است و بازیگران متنوعی داخلش هستند که زنجیره توزیع عرضه خیلی نابسامان است و ما خیلی اطلاعاتی از عرضه کنندگان نداریم و جایی ثبت نشده اند که باید بیایند و ساماندهی شوند در همین مجموعه و ما نزدیک ۳۵ قلم کالای تجهیزات پزشکی را در بخش‌های بستری و سرپایی مشمول استعلام کردیم به عنوان مثال سمعک را مشمول استعلام کردیم که متاسفانه بعضی از انجمن‌ها مانند شنوایی شناسان تمکین نکردند که خطای بزرگی است که حتما باید این اتفاق بیفتد و هم این انجمن و هم دیگران که اعلام شده که استعلام باید بشود هم به خاطر اینکه کالای اصیل به بیمار داده شود هم به لحاظ کنترل قیمت، سامانه تیتک در خودش قیمت هم دارد و ما در کشور تنها کالایی رو که از تهران تا جزیره ابوموسی قیمتش واحد است و تغییر نمی‌کند دارو است و بعضی از اقلام وملزومات پزشکی قیمت گذاری در سازمان غذا و دارو انجام می‌گیرد و مردم وقتی با گرفتن فاکتور دارویی می‌گیرند مطمئن باشند همان قیمتی است که ثبت شده و کسی از آن نمی‌تواند تخطی کند با داشتن فاکتور، بنابراین قیمت تغییر نمی‌کند مثلا سال ۱۴۰۱ هیچ قیمتی تغییر نکرده که باید اصلاح شود و این همکاری بوده که در صنعت دارو با مردم انجام گرفته بنابراین ما در بحث تجهیزات پزشکی کار بزرگی پیش رو داریم که باید به سرعت انجام دهیم.

مجری پرسید:آنطور که در صحبت‌های میهمانان بود از حدود ۱۸۰۰ ژنریک دارویی فعال حدود ۴۳۶ در معاونت بهداشت مصرف می‌شود که این‌ها در سامانه تیتک ثبت نمی‌شود چرا آقای دکتر وقتی الزام قانونی است این اتفاق از معاونت بهداشت نمی‌افتد؟
دکتر اختر دانش مسئول فناوری اطلاعات معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: یک سهوی در این گزاره وجود دارد و اینکه سامانه سیب که سامانه یکپارچه حوزه بهداشت است قریب یکسال پیش با مبحث واکسیناسیون کووید ۱۹ به سامانه تیتک اتصال پیدا کرد و بالغ بر ۱۵۰ میلیون دوز واکسن اصالت سنجی شده و برآن اساس ثبت واکسن در سامانه انجام شده، اما در زمینه دارو قضیه متفاوت است، ما در سامانه سیب نسخه نویسی انجام می‌دهیم، نسخه پیچی عموما در خصوص اقلامی است که فرمودید در داروخانه‌های طرف قرارداد دانشگاه‌ها و مراکز جامع سلامت که عمدتا روستایی ما اتفاق می‌افتد که مجهز به نرم افزار‌های دارویی هستند، اما شاید آن حلقه مفقوده‌ای که باعث شده امکان رصد این اقلام در سامانه تیتک به نام بهداشت نباشد این است که معاونت بهداشت این دارو‌ها را در قالب سرانه با سازمان‌های بیمه گر طی می‌کند و، چون سرانه دریافت می‌کند الزامی به نسخه نویسی الکترونیک و نسخه پیچی الکترونیک از طرف سازمان‌های بیمه گر وجود ندارد و ما پیگیری که انجام دادیم این وظیفه را از تقریبا اسفندماه به دانشگاه‌ها محول کردیم که نظارت بر اقلام را به نحو مقتضی انجام دهند بر فروش اقلام و کنترل سرانه دارویی که در قالب طرح پزشکی خانواده و بیمه روستایی دارند می‌گیرند.

یک مبحث دیگری وجود دارد ما اقلامی را در خود حوزه بهداشت علاوه بر ۴۳۶ قلم داریم که تحویل بیمار می‌دهیم از جمله مکمل‌ها که در برنامه‌های ادغام یافته نظام سلامت به گروه‌های هدف خاص ازجمله مادران باردار، کودکان و سالمندان توزیع می‌شود و موارد استثنای دیگری وجود دارد مثل دارو‌های سل که صرفا از مسیر معاونت بهداشت این اقلام بین مبتلایان توزیع می‌شود.

مجری گفت: آقای اصلانی فرد اظهار آقای دکتر اختردانش را شنیدیم که می‌فرمایند نسخه نویسی الکترونیک در مراکز بهداشتی انجام می‌شود و نسخه پیچی جای دیگری است و استدلالی که داشتند این بود که عملا وظیفه معاونت بهداشت نیست، نظر شما چیست؟

اصلانی فرد گفت: برای مواردی که تهیه دارو از داروخانه است مشکلینداریم اگر نیاز به بررسی اصالت وجود داشته باشد داروخانه این کار را انجام می‌دهد مشکل با اقلامی است که در مراکز بهداشتی تحویل بیمار می‌شود و اینکه فرآیند نسخه نویسی یا نسخه پیچی وجود دارد یا ندارد، بحث دیگری است اگر دارویی مصرف می‌شود و تحویل بیمار می‌شود این باید در سامانه تیتک به ثبت برسد.

مجری گفت: آقای اصلانی فرد حجم این تخمینی دارید که چقدر است؟

اصلانی فرد پاسخ داد: حدود ۴۳۶ ژنریک از ۱۸۰۰ ژنریک در بخش بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ریاضی اش را حضور ذهن ندارم و لذا آن قسمت را ما باید مراکز بهداشتی خود را ملزم کنیم و از طریق دسترسی که به آن‌ها می‌دهیم این امکان را برایشان فراهم می‌کنیم اگر بیمار دارویی از مراکز بهداشتی تحویل میگیرد یا با نسخه نویسی یا بدون آن، اگر دارو تحویل بیمار می‌شود باید در سامانه سیب و در سامانه تیتک ثبت شود و اگر نیاز به اصالت سنجی دارد باید این کار مجدد انجام شود.

مجری پرسید: آقای اختر دانش برداشت من به عنوان مخاطب این است که اگر قرار شد قانونی را انجام دهید و برای اینکه آن قانون انجام نشود عملا بخش مهمی حتی همه آن قانون را مثمر اثر کردید کاری که شما انجام می‌دهید چه باید باشد که آن بخش هم که شما دارو تحویل مردم می‌دهید ثبت شود؟

اصالت سنجی دارو و واکسن علاوه بر واکسن کووید، واکسن‌های دیگری که در نظام هماهنگ سازی سراسری کشور مصرف می‌شود، در سامانه سیب الان امکان استعلام اصالت و شناسایی تیتک گذاشته شده و البته من عرض می‌کنم که تا الان ما سیب را اجباری نکردیم به دلایلی که برمی گشت به تعدد مراکز ارائه دهنده خدمت ما. در حوزه درمان، حدود ۱۱۰۰ بیمارستان را با آن مواجه هستیم، ولی در حوزه بهداشت بالغ بر ۴۰ هزار مرکز ارائه دهنده خدمت وجود دارد کل خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های سلامت باید این شناسه را وارد کنند، نیاز به ابزار و بارکدخوان وجود دارد که اقداماتی در حوزه واکسن انجام شده است.

شاید با همین تلفن‌های همراه هم بشود در مراکزی که مراجعانشان کمتر است به نظرم برای بارکد‌ها این امکان فراهم شود.

اختر دانش گفت: بله برنامه ریزی‌هایی انجام شده که در روز‌های آینده این فیلد را در خصوص برخی از اقلامی که از طرف سازمان غذا و دارو به ما ابلاغ شده که اجباری باشند در برنامه زمان بندی، انشاالله اجرایی خواهیم کرد.

مجری گفت: آقای دکتر زمان به ما می‌گویید، که ما بتوانیم پیگیری کنیم و خبر خوب را اعلام کنیم؟

دکتر اختر دانش ادامه داد: کمتر از یک ماه آینده کلیه واکسن‌هایی که تزریق می‌شود را ما ملزم به استعلام اصالت و تیتک خواهیم کرد.

مجری پرسید: مگر این‌ها برخط استعلام نشده؟

دکتراختر دانش پاسخ داد: واکسن‌های تولید داخل و وارداتی کووید کاملا اعلام شده اند، اما سایر واکسن‌هایی که در نظام ایمن سازی است انشاالله تا چند وقت آینده اجباری خواهد شد و دانشگاه‌ها هم توجیه هستند که از این به بعد باید اصالت سنجی براساس تیتک انجام شود.

مجری: پس من خودم می‌گویم تا ماه آینده انشاالله تکمیل خواهد شد و وزارت بهداشت انشاالله تمام آن‌ها را در تیتک ثبت خواهد کرد؟

دکتر اختر دانش: عرایضم خوب منتقل نشد، نسخه پیچی وقتی من عرض کردم ارائه دارو به مردم در داروخانه‌ها اتفاق می‌افتد و در سامانه سیب نیست.

مجری: آنچه خودتان در مراکز به مردم تحویل می‌دهید اصالت سنجی و استعلامش خواهید کرد؟

دکتر: ما آن‌ها را در سامانه امکانش را گذاشتیم.

مجری: امکان که خیلی خوب است، ولی الزامی باید وجود داشته باشد برای اینکه ثبت شود.

دکتر: مقداری محدودیت‌ها بر می‌گردد اگر انشاالله سازمان غذا و دارو به کلیه مراکز ما انشاالله جی ال ان تخصیص دهند ما این اجبار را البته کار واقعا سختی است و بیست رقم شناسه را باید با چشم غیر مسلح بخوانند و امکان اشتباه است و این اشتباه می‌تواند کار مراجعه کننده را به تاخیر بیندازد و خطا‌های زیادی داشته باشد.

مجری گفت: آقای دکتر دارایی شما متولی هستید، چه زمانی زنجیره کامل خواهد شد، چون بحث انتقال ارز ترجیحی به بیمه‌ها بخشی اش منوط است به زیرساخت‌ها و توقعی که حاکمیت و مردم دارند ساماندهی است و شما هم متولی.

دکتر دارایی گفت: اتفاقا نکته جالبی اشاره کردید، موبایل همه جا است، در دسترس همه بهورزان و شبکه بهداشت ما و این امکان پذیر است همان جی ال ان یا کد‌های رهگیری را می‌شود با نرم افزار موبایل خواند و وارد سامانه تیتک کرد. مضافا اینکه می‌شود برای این دوستان امکاناتی مانند تبلت در نظر گرفت و در مراکز توزیع کرد، بله این اقلام دارویی حتماباید اصالت سنجی شوند و این تبادلات انجام شود تا مصرف کننده نهایی یعنی کد ملی فرد در آن ثبت شود چه واکسن، چه دارو‌ها و چه مکمل‌ها این اتفاق باید بیفتد و انشالله در مذاکراتی که با معاون بهداشت خواهیم داشت زمان بندی فشرده برایش در نظر میگیریم و اعلام می‌کنیم و برای ما هم مهم است، چون قسمتی از زنجیره دارویی ما برمی گردد به این اقلام پس بیمارستان‌ها به خوبی پیش می‌رود و انشاالله قسمت بهداشت را هم تکمیل می‌کنیم و شبکه بهداشت گستره وسیعی است.

مجری گفت: زمانی را می‌توانید اعلام کنید برای اینکه ما شاهد تکمیل سامانه باشیم؟

دکتر دارایی پاسخ داد: چیزی که خدمتتان آمار دادم اهم کاری که با دارو‌های گران قیمت داشتیم با حجم بالا انجام شده و درصد کمی مانده که کار اصلی ما با آن است و اولا ما مشکلی برای تداوم کار نداریم و این‌ها قسمت‌هایی هستند که در ادامه راه به ما ملحق می‌شوند و امیدوارم در تابستان کل قسمت‌ها اعم از بیمارستانی و شبکه بهداشت و هرچیزی که به آن ارتباط دارد متصل شود.
 
کد مطلب : ۴۲۹۱۰
شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :