دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ,8 August 2022
 
 
آذری‌نیا در گفت‌وگو با فانا مطرح کرد:
نگاه غیر تخصصی به اقتصاد دارو
 
مدیرعامل شرکت داروسازی الحاوی گفت: مواضعی که دولت در زمینه قیمت دارو دارد، بعضا ناشی از اطلاعات غلطی است که از سوی صنعت داروسازی به دولت منتقل شده است.
 
محمد آذری‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار فانا افزود: موضوع FOC (تخفیف) برای افرادی که در خارج از صنعت داروسازی هستند و حتی وزیر بهداشت که در خط مقدم تصمیم‌گیری در حوزه دارو است، درست تببین نشده است. در تمام دنیا موضوع FOC به ویژه در بازار محصولات مکمل و داروهای OTC یکی از ارکان کسب‌وکار است که یکی از دلایل اصلی آن وجود رقبای متعدد و رقابت سنگین در بازار است اما اینکه در صنعت داروسازی و مکمل ایران هم FOC وجود دارد، به این دلیل نیست که حال این صنعت خیلی خوب است. البته در بازار ایران نیز رقبا بسیار زیاد هستند اما در حوزه مکمل و داروهای OTC به دلیل اینکه کانال توزیع این محصولات در ایران صرفا داروخانه است، مقداری ماهیت رقبا در ایران با کشورهای اروپایی و آمریکا متفاوت است. امروز اگر شرکت‌های داروسازی و مکمل FOC می‌دهند، به این دلیل است که نیاز به جریان نقدینگی (Cashflow)  دارند. یعنی اگر حال شرکت‌ها بسیار بد هم باشد و در زیان قرار داشته باشند، باز هم مجبور به دادن FOC هستند چون شرکت‌های داروسازی و مکمل مجبورند از کانال شرکت‌های توزیع محصولات خود را بفروشند، شرکت‌های توزیع دادن FOC را به عنوان شرط تعیین می‌کنند و اگر شرکت‌های تامین‌کننده FOC ندهند، جریان نقدینگی هم نخواهند داشت. متاسفانه این وضعیت باعث شده تا دولت تصور کند که چون شرکت‌های داروسازی روی فروش دارو و مکمل FOC می‌دهند، پس حالشان خوب است و نیازی به افزایش قیمت محصولاتشان ندارند. در شرایط فعلی ندادن FOC عملا غیرممکن است و صرفا باید FOCهای غیرمتعارف مورد تذکر واقع شود.

وی افزود: مشکل دیگر این است که در حال حاضر جریان نقدینگی بیشتر در اختیار شرکت‌های توزیع‌کننده است و پولی که از منابع بانکی و دولتی باید بدست شرکت‌های تامین‌کننده برسد، عملا در اختیار شرکت‌های توزیع‌کننده قرار دارد به این دلیل که شرکت‌های توزیع‌کننده معدل حساب بالاتری در مقایسه با شرکت‌های تامین‌کننده دارند. متاسفانه بانک‌ها طبق مصوبات شورای پول و اعتبار پرداخت تسهیلات را صرفا به میزان معدل حساب شرکت‌ها منوط کرده‌اند. این در حالیست که آسیب این سیاست در بلندمدت علاوه بر صنعت داروسازی به خود بانک نیز بر خواهد گشت. وقتی شرکت‌های تامین‌کننده به دلیل نداشتن جریان نقدینگی زمین بخورند، شرکت‌های توزیع‌کننده هم محصولی برای توزیع نخواهند داشت و در نتیجه نخواهند توانست تسهیلات دریافتی از بانک‌ها را بازپرداخت کنند و این تسهیلات معوق شده و در نهایت بانک متضرر می‌شود. پیشنهاد ما این است که اگر الان بخش عمده تسهیلات بانکی به دلیل معدل حساب بالاتر به سمت شرکت‌های توزیع‌کننده می‌رود، این نسبت تغییر کرده و اکثر تسهیلات نیز به شرکت‌های تامین‌‎کننده اختصاص یابد و یا اثر معدل حساب برای شرکت‌های تولیدکننده کمتر باشد.



مدیرعامل شرکت داروسازی الحاوی با بیان اینکه دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت دارو باید بین دارو و مکمل تمایز قائل شود، توضیح داد: به عنوان مثال در حال حاضر، در داروسازی الحاوی داروی فنی توئین با حاشیه نزدیک به صفر تولید می‌شود اما به دلیل نیاز کشور به این دارو، تولید آن همچنان ادامه دارد. در این شرایط دولت می‌تواند قیمت‌گذاری محصولات مکمل را آزادتر بگذارد تا از محل سود حاصل از فروش این محصولات، هزینه تولید داروهای زیانده نیز جبران شود. این در حالیست که متاسفانه در حال حاضر همان سختگیری‌ها درباره قیمت‌گذاری دارو در مورد قیمت‌گذاری مکمل‌ها نیز وجود دارد. دولت می‌تواند با این سیاست مانع از ورشکستگی کارخانه‌های دارویی شده و در آینده با کمک بیمه‌ها در گام بعد با حفظ مبلغ پرداختی بیماران قیمت دارو را نیز در جهت تامین منافع تولیدکنندگان افزایش دهد.

آذری‌نیا درباره نامه اخیر سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به رئیس‌جمهوری با موضوع پیش‌بینی تعطیلی خطوط تولید دارو از تیر ماه سال جاری اظهار کرد: الان این تصور به وجود آمده که چون هیچیک از خطوط داروسازی در تیر ماه تعطیل نشده‌اند، پس صنعت داروسازی حقیقت را بیان نکرده است. سندیکا باید فهرستی از داروهای دچار کمبود و کاهش تولید را منتشر کند و برای دولت تبیین کند که منظور از آن نامه این بود که به دلیل عدم حل مشکلات به وجود آمده و عدم تخصیص قیمت متعارف، تولید برخی از داروها و مکمل‌ها کاهش یافته یا به کلی متوقف شده است.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۴۲۹۱۴
شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :