چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ,28 September 2022
 
 
۶۰ درصد از موارد ابتلا از زیر سویه امیکرون است
 
در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از موارد ابتلا به کرونا از دو زیر سویه امیکرون ba۴ و ba۵ هستند
 
به گزارش فانا، "محمد مهدی گویا" رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در جلسه ستاد اطلاع رسانی کرونا گفت: شش هفته است که در دنیا بیماری کرونا اوج گرفته است و با توجه به شدت مسری بودن این بیماری پیش‌بینی می‌شود زیر سویه‌های دیگری در آینده همچنان با قدرت سرایت بالا ایجاد شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: پیش بینی می‌شود تا چند هفته آینده وارد پیک بیماری شویم و شدت موارد فوت و بستری افزایش یابد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: انتظار می‌رفت در تابستان شاهد اوج‌گیری بیماری نباشیم و با فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان وارد پیک بیماری شویم که شیوع این سویه امیکرون در این شرایط گرم، اتفاقی دور از انتظار بود و یکی از مهمترین دلایل آن رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی در جهان است.

"محمد مهدی گویا" تاکید کرد: در  دنیا رعایت شیوه نامه های بهداشتی به حدود ۳۰ درصد رسیده است و هر چه تعداد موارد ابتلا به این بیماری بیشتر باشد شانس ظهور زیر سویه‌های دیگر هم بیشتر است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در کشور‌های حاشیه خلیج فارس، امارات، عراق و ترکیه شاهد افزایش موارد ابتلا به این بیماری هستیم. در ایران موارد سرپایی افزایش چشمگیری داشت بطوریکه ۵ تا ۶ هفته گذشته تعداد موارد ابتلا کمتر از ۶۰۰ مورد در هفته بود، اما هفته گذشته موارد به ۴۸۰۰ و اکنون به ۲۸۰۰۰ مورد افزایش یافته است. همچنین هم اکنون روزانه بیش از ۵۰۰ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند و تعداد موارد فوت از ۷ و ۸ مورد به ۲۵ تا ۳۰ مورد افزایش یافته است.

"محمد مهدی گویا" ادامه داد:. بیشترین موارد ابتلا مربوط به تهران، خراسان رضوی، کرمان، مازندران، اصفهان، فارس، یزد و هرمزگان است. افزایش مسافرت‌ها به خارج از کشور شامل مسافرت‌های زیارتی و تفریحی به ترکیه و عراق از دلایل مهم افزایش موارد ابتلاست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: پیش بینی می‌شود این روند همچنان افزایشی باشد و باید با احتیاط در مورد این بیماری صحبت و رفتار کرد.
 
کد مطلب : ۴۳۲۳۲
دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۲۳
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :