دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ,8 August 2022
 
 
آمادگی اکتوورکو برای تحویل دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک لایت به وزارت بهداشت
 
روابط عمومی شرکت اکتوورکو اعلام کرد: مطالعات متعدد و گسترده در کشورهای مختلف نشان‌دهنده اثربخشی بسیار خوب واکسن اسپوتنیک لایت به عنوان دوز بوستر و در برابر سویه اُمیکرون، به ویژه در افراد دریافت‌کننده واکسن‌های ویروس غیر فعال (مثل سینوفارم) و واکسن وکتور ویروسی (مثل اسپوتنیک‌وی) به عنوان واکسیناسیون اولیه است.
 
به گزارش فانا، در مطالعه منتشر شده در مجله‌ معتبر Lancet Infectious Diseases، دوز بوستر واکسن‌های اسپوتنیک لایت، استرازنکا و فایزر در افرادی که دو دوز واکسن سینوفارم دریافت کرده بودند، سبب پاسخ ایمنی در 100 درصد موارد و افزایش سطح آنتی‌بادی تا بیش از 350 برابر شد. این مطالعه نشان داد که هر سه واکسن علیه سویه اُمیکرون موثر هستند.

در حال حاضر از این سه واکسن، فقط اسپوتنیک لایت در کشور موجود است که توسط شرکت داروسازی اکتوورکو تولید شده است.

با توجه به صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیک لایت تولیدی شرکت اکتوورکو در تاریخ 1400/10/16 و همچنین مجوز توزیع سه سری ساخت اول این واکسن در تاریخ 1400/11/20 توسط سازمان غذا و دارو، شرکت اکتوورکو آمادگی تحویل واکسن اسپوتنیک لایت را در همان زمان به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد اما متاسفانه وزارت بهداشت علیرغم صدور این مجوزها و موافقت اولیه کمیته ملی واکسن برای خریداری واکسن اسپوتنیک لایت، از خرید این واکسن از شرکت اکتوورکو اجتناب کرد و با پایان تاریخ انقضای واکسن‌ها، این شرکت ناچار به امحای اولین بچ‌های تولیدی واکسن خود شد.

شرکت اکتوورکو در حال حاضر دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک لایت دارای تاریخ مصرف آماده توزیع دارد که در صورت اعلام تمایل وزارت بهداشت به خریداری آنها برای استفاده در برنامه واکسیناسیون کشوری، بلافاصله به آن وزارت تحویل و در شرایط سخت کرونایی حاضر برای مردم عزیز ایران استفاده خواهد شد. 
کد مطلب : ۴۳۲۶۵
چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۹
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :