پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ ,29 September 2022
 
 
محدودیت‌های قانون جدید جمعیتی برای متخصصان زنان و بیماران
 
یک متخصص زنان و زایمان با اشاره به دستورالعمل‌های جدید وزارت بهداشت برای غربالگری جنین، گفت: این دستورالعمل‌ها پزشک و بیمار را محدود کرده است.
 
به گزارش فانا، «فرزانه خضری» عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اجرای قانون جدید  غربالگری جنین در وزارت بهداشت، گفت: در دستورالعمل جدید همه مراحل غربالگری را به دوش پزشک انداخته‌اند و زحمت آنها را افزایش داده‌اند.

وی افزود: این قانون جدید یک فرافکنی بر علیه متخصصان زنان و زایمان است، چرا که آنها را نیز محدود کرده است. همه مردم و بیماران باید حق انتخاب داشته باشند، اگر کسی دوست دارد که از سلامت جنین خود اطمینان داشته باشد باید این حق را داشته باشند که بتواند از امکانات استفاده کند.

این متخصص زنان و زایمان در ادامه با بیان اینکه طرح باید و نباید و ایجاد محدودیت، پزشک و بیمار را هر دو باهم دچار مشکل می‌کند، گفت:‌ در حال حاضر علی‌رغم اینکه قانون جدید تشخیص ناهنجاری جنین را بر عهده متخصصان زنان و زایمان گذاشته است، باید گفت که متخصصان زنان و زایمان در اکثر زمینه‌ها دچار محدودیت‌ شده‌ و به همین دلیل نمی‌توانیم آنچه را که لازم است به صورت کامل انجام دهیم.

خضری با اشاره به محدود کردن عرضه وسایل جلوگیری از بارداری نیز گفت:‌ ما به عنوان پزشکان با هیچ یک از سیاست‌ها موافق نیستیم اما به دلیل اینکه تبدیل به قانون شده است مجبور هستیم این موضوعات را رعایت کنیم اما به نظر من افرادی در سن بالا یا سن پایین که می‌خواهند باروری را تجربه می‌کند باید حق انتخاب داشته باشد.

وی بیان کرد: در حال حاضر پزشکان در همه زمینه‌ها مجبور هستند که قوانین را رعایت کنند و نمی‌توانند بهینه‌ترین اقدامات را انجام دهند، این سیاست‌‌هایی است که وجود دارد و باید آنها را انجام داد.

خضری یادآور شد:‌ مسأله دیگری که اکنون با آن روبه‌رو هستیم مشکلاتی است که بیمه‌ها به وجود آورده است، این موضوع به ویژه در جراحی‌های سنگین برای پزشکان و مردم ایجاد مانع کرده است. عملا بیمه‌ها نه پولی را به بیمار می‌دهند و نه پزشک، پرداختی‌ها رد می‌شود و کسورات زیادی را اعمال می‌کنند.
 
کد مطلب : ۴۳۳۴۱
سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :