دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ,26 September 2022
 
 
شهریاری در نامه‌ای به رئیس دیوان محاسبات:
تاکنون حتی ریالی از مطالبات شرکت های تولیدکننده واکسن پرداخت نشده است
ضرورت بررسی علت عدم پرداخت مطالبات
 
رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در نامه‌ای به رئیس دیوان محاسبات کشور با انتقاد از اینکه تاکنون حتی ریالی از مطالبات شرکت های تولیدکننده واکسن کرونا پرداخت نشده است از ایشان خواستار بررسی علت عدم پرداخت شد.
 
به گزارش فانا، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به مهرداد بذرباش رئیس دیوان محاسبات کشور خواستار بررسی علت عدم پرداخت مطالبات شرکت های تولید کننده واکسن کرونا شد.

متن نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر بذرپاش

ریاست محترم دیوان محاسبات

سلام علیکم؛

احتراما از آنجا که شرکت های دانش بنیان تولید واکسن " کرونا" حسب سیاست های داهینه مقام معظم رهبری توانستند با تلاش های وسیع شبانه روزی خود و با بهره گیری از تمام ظرفیت های علمی و نیروهای متخصص داخلی کشور را تا حدود زیادی از وابستگی صرف به واردات این محصول بی نیاز نموده و حتی در حیطه صادرات نیز ورود نموده و موفقیتهایی را کسب نمایند به گونه ای که امروز این شرکت ها توانسته اند به دستاوردهای بزرگی در زمینه تولید واکسن کرونا دست یابند که ماحصل این امر تولید واکسن های نورا، پاستوکووک، رازی، اسپایکوژن، فخرا و برکت است.

 اما این شرکت ها تولیدات خود را مستقیما به بازار عرضه نکردند بلکه در اختیار سفارش دهنده و خریدار یعنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دادند و منتظر دریافت طلب خود از دولت ماندند که تا به امروز نیز این انتظار باقی مانده است متاسفانه عدم پرداخت مطالبات شرکت ها و موسسات به عنوان یک واقعیت تلخ می تواند موجب بی اعتمادی ، سرخوردگی محققین آنها و ورشکستگی این شرکت ها شود و از این رو لازم و شایسته می داند نکاتی را در این باب به عرض برساند:

 ١- تولید واکسن موثر بر بیماری کروید فرایندی پیچیده است که بدون یاری دولتها و با منابع سرشار مالی امکان پذیرنیست در این زمینه نگاهی گذرا بر چرخه تولید این محصول استراتژیک در ممالک گوناگون و بهره مندی از کمک های چشمگیر بخش عمومی (دولت با نهادها و موسسات وابسته ) کفایت می کند.

 ۲- در کشور ما نیز شرکت های دانش بنیان با اتکا به سفارش و توصیه دولت اقدام به تهیه و تولید واکسن در مقیاس مورد نیاز زدند، اما این سفارشات که با وعده قطعی تامین هزینه تمام شده و مخارج حاشیه ای آن صورت گرفت تنها در حد حرف باقی ماند و متاسفانه عملا تا بدین لحظه پرداختی از سوی دولت به آنها صورت نگرفته است.

 ٣- وظیفه دستگاه های نظارتی بررسی دقیق این مورد است و با توجه به اینکه رسیدگی شایسته به این موضوع بهبود نظام سلامت وچرخه امور در این حوزه را در پی دارد لازم است این بررسی با دقت تمام و بدون فوت وقت انجام پذیرد.

بنابه مراتب فوق، این کمیسیون انتظار دارد نتایج بررسی های آن مرجع محترم در خصوص علت عدم پرداخت مطالبات شرکت های واکسن ساز داخلی را در اسرع وقت دریافت کند.

توفیق روزافزون جنابعالی را از درگاه خداوند منان خواهانم
 
کد مطلب : ۴۳۳۴۴
پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۰۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری خانه ملت
 

ارسال
 
گروه های خبری :