جلوگیری از ورشکستگی صنعت داروسازی با اجرای دارویار

خبرگزاری صدا و سیما , 13 مرداد 1401 ساعت 0:32

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اجرای طرح دارویار از ورشکستگی صنعت داروسازی به علت قیمت‌گذاری دستوری جلوگیری کرد و ادامه حیات این صنعت به تأمین منابع طرح دارویار بستگی دارد.


به گزارش فانا، آقای سید جلیل میرمحمدی در برنامه «میز اقتصاد» افزود: اگر طرح دارویار اجرا نمی‌شد، تولید داخل به علت قیمت گذاری دستوری به سمت ورشکستگی می‌رفت و این صنعت امکان ادامه تولید نداشت و کشور با کمبود دارو‌های ارزان و ضروری و قاچاق معکوس مواجه می‌شد، زیرا داروی ایرانی در آن سوی مرز‌ها با قیمت ۹ تا ۱۱ برابر به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: ما در مجلس تصمیم گرفتیم که ارز دارو سامان دهی شود و اکنون با دارویار ارز برای تولیدکننده آزاد شد و برای تولید کننده، تولید صرف می‌کند و می‌توانیم به جای قاچاق معکوس صادرات رسمی داشته باشیم.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: ما تجربه تلخ طرح تحول سلامت را داریم و وزیر وقت بار‌ها اعلام کرد که علت شکست خوردن طرح این بود که برنامه و بودجه اعتبارات لازم را تأمین نکرد و اگر منابع طرح به موقع و کامل پرداخت نشود، چون از جیب داروخانه‌ها باید منابع برداشت شود، طرح دارویار زمین خواهد خورد.

میرمحمدی افزود: داروخانه‌ها دارو‌های ذخیره خریداری شده را با قیمت جدید به فروش می‌رسانند و از طرفی پیش‌تر داروخانه‌ها از بیمه‌ها چند ماه طلب داشتند و اکنون که مطالبات به دو هفته رسیده است و این امر به معنای به روز شدن مطالبات است از این رو از سازمان غذا و دارو و سازمان‌های بیمه‌گر درخواست می‌کنیم که رصد و پایش میدانی از داروخانه‌ها داشته باشند.


کد مطلب: 43355

آدرس مطلب: https://phana.ir/fa/doc/news/43355/جلوگیری-ورشکستگی-صنعت-داروسازی-اجرای-دارویار

فانا
  https://phana.ir