چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ,28 September 2022
 
 
افزایش ۶۵ درصدی قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی
 
نایب رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی گفت: ممنوعیت واردات لوازم آرایشی و بهداشتی، کمکی به تولید داخلی نکرده، بلکه قاچاق این محصولات را تا ۶۵ درصد افزایش داده است.
 
به گزارش فانا، آقای موسی احمدزاده با اشاره به آسیب‌های ممنوعیت واردات در لوازم آرایشی و بهداشتی افزود: تا قبل از سال ۹۷ که ممنوعیتی برای واردات لوازم آرایشی و بهداشتی وجود نداشت، سالانه حدود ۴۰۰ میلیون دلار واردات رسمی این محصولات به کشور بود، اما با اجرای این قانون، واردات از مبادی غیررسمی جایگزین واردات رسمی در این حوزه شد.

وی اقتصاد پنهان را مهم ترین آسیب این حوزه دانست و گفت: قاچاق و کالای نامرغوب (فیک) مهم ترین معضل در این صنعت است که هزینه آن را مصرف کننده نهایی می‌پردازد.

احمدزاده با اشاره به توان تولید داخل در تأمین مواد اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی افزود: هم اکنون، ۸۰ درصد مواد اولیه ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی در داخل وجود دارد، اما با توجه به آنکه تولید آن صرفه اقتصادی ندارد و در مواد رنگی نیز توان تأمین داخلی وجود ندارد، واردات آن برای تولیدکننده باصرفه‌تر است.

وی با بیان اینکه تا زمانی که تولید هر محصول قابل رقابت و صادرات محور نباشد، تولید صرفه اقتصادی نخواهد داشت، گفت: ما در تولید عطر و ادکلن و محصولات آرایشی رنگی قدرت رقابت با محصولات مشابه خارجی نداریم و آنچه موجود است نیز بیشتر کپی برداری از سایر کشورهاست.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی با بیان اینکه دولت برای حمایت از این صنعت بهتر است به جای ممنوعیت واردات، فرایند راه اندازی کسب و کار را تسهیل کند، افزود: برای موفقیت و شکوفایی در صنعت باید آن را در اختیار بخش خصوصی قرار داد و دولت تنها به عنوان نهاد تنظیم گر عمل و فرآیند زمانبر دریافت پروانه کسب و کار را تسهیل کند؛ در غیر این صورت صرفاً با ممنوعیت واردات نمی‌توان از تولید داخل حمایت کرد.
 
کد مطلب : ۴۳۳۵۹
پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۳۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :