دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ,26 September 2022
 
 
سراشیبی نفس گیر موج هفتم برای بیماران خاص وافراد دارای بیماری زمینه ای
 
سخنگوی وزارت بهداشت می گوید: آمار تجمیعی مبتلایان و بستری های کرونایی این هفته نسبت به هفته گذشته کاهشی بوده و انتظار می رود آمار فوتی ها هم کاهشی باشد اما همچنان شرایط برای همه اقشار به ویژه برای بیماران خاص و افراد دارای بیماریهای زمینه ای خطرناک است.
 
به گزارش فانا، با توجه به سیر کرونا در ایران از ابتدای همه گیری تا امروز؛ هفت موج را پشت سر گذاشته ایم و مسئولین وزارت بهداشت از کاهشی بودن آمار مبتلایان و بستری های کرونا در موج هفتم می گویند.

پدرام پاک آیین سخنگوی وزارت بهداشت گفت: روند مبتلایان جدید در تعدادی از استانها کاهشی بوده و آمارها در بسیاری از استانها ایستا است. البته در برخی مناطق که موج هفتم با تاخیر شروع شد آمارهای افزایشی را شاهد هستیم اما در مجموع شرایط رو به بهبود می رود.

تا امروز مجموع واکسن های تزریق شده در کشور در نوبت های اصلی و یادآور از ۱۵۴ میلیون دُز بیشتر نشده است، این در حالی است که به عقیده مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا تنها با "واکسیناسیون کامل" می توان احتمال بستری حاد و مرگ و میر ناشی از کرونا را در افراد کمتر و کمتر کرد. (واکسیناسیون کامل یعنی تزریق دزهای اصلی واکسن و دریافت دزهای یادآور هر 6 ماه یکبار)

دکتر نادر توکلی فرمانده ستاد کرونایی در استان تهران میگوید: 70 درصد بیمارانی که بستری شدند دز یادآور نزده بودند و این نشان می دهد که اثر دز یادآور و دز یادآور به خصوص در پلتفرم های جدید می تواند به کم کردن بیماری شدید و مرگ و میر در سالمندان و بیماری زمینه ای کمک کند.

اینجا بخش کووید بیمارستان فیروزگر؛ مشتی نمونه از خروار بخش های کرونایی سراسر کشور که نشان می دهد اصلی ترین عاملی که افراد مبتلا به کرونا را، از یک بیماری سبک به مرحله مراقبت های ویژه کشانده؛ چیست؟

پرستاران این بخش کرونایی می گویند: غالب افرادی که اکنون در بخش مراقبت های ویژه کرونا بستری هستند با بیماری غیر از کرونا مراجعه کرده اند و در ضمنِ معاینات متوجه ابتلایشان به کرونا شده اند.

پرستار دیگری هم ادامه داد: اثر واکسیناسیون بر همه آشکار شده و بهتر است افرادی که تاکنون واکسنی دریافت نکرده اند شروع به دریافت واکسن کنند و افرادی که دز یادآور نگرفته اند اقدام به تزریق واکسن یادآور کنند.

برای افرادی که به تازگی درگیر کرونا شده اند؛ بهترین زمان دریافت دز یادآور کرونا 6 هفته بعد از بهبودی است.

آسیب پذیرترین افراد در موج هفتم کرونا افراد دارای بیماری خاص یا دارای بیماری های زمینه ای هستند، بنابراین توجه خاص به این افراد در این ایام ضروری است.
 
کد مطلب : ۴۳۴۲۴
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :