چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ,28 September 2022
 
 
خیرآبادی در گفت‌وگو با فانا:
افزایش 16 تا 44 درصدی هزینه تولید دارو به دلیل تغییر مبنای محاسبه ارزش گمرکی مواد اولیه وارداتی
نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو مانند سایر اقلام اساسی از 9 به 1 درصد کاهش یابد
 
براساس مصوبه اوایل سال جاری شورای عالی هماهنگی اقتصادی، نرخ اخذ مالیات بر ارزش افزوده برای واردات گندم، برنج، دانه‌های روغنی، انواع روغن خام، قند، شکر، گوشت قرمز و همچنین نرخ اخذ مالیات بر ارزش افزوده قند و شکر تولید داخل معادل یک درصد تعیین شد. این نرخ تا پیش از آن 9 درصد بود. همچنین قرار بود دارو نیز مشمول کاهش نرخ اخذ مالیات بر ارزش افزوده از 9 به 1 درصد شود که تاکنون این اتفاق رخ نداده و به همین دلیل مشکلات زیادی برای صنعت داروسازی به وجود آمده است.
 
مرتضی خیرآبادی عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فانا توضیح داد: در سال گذشته آن دسته از تولیدکنندگان دارو که مواد اولیه فاقد مشابه تولید داخل را وارد می‌کردند، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به علاوه 4 درصد حقوق و عوارض به علاوه یک درصد سود بازرگانی را پرداخت می‌کردند که براساس ارز 4200 تومان به ازای هر دلار حدود 588 تومان می‌شد. همچنین آن دسته از تولیدکنندگان دارو که مواد اولیه مشابه تولید داخل را وارد می‌کردند، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به علاوه 25 درصد حقوق و عوارض به علاوه یک درصد سود بازرگانی را پرداخت می‌کردند که براساس ارز 4200 تومانی به ازای هر دلار حدود 1470 تومان می‌شد.

وی افزود: حالا که ارز 4200 تومانی دارو حذف شده است، این محاسبات براساس ارز 26 هزار تومانی انجام می‌شود. به این ترتیب برای واردات مواد اولیه فاقد مشابه تولید داخل، به ازای هر دلار حدود 2860 تومان و برای واردات مواد اولیه دارای مشابه تولید داخل به ازای هر دلار حدود 6240 تومان می‌شود که این مبالغ باید به صورت نقدی در گمرک پرداخت شوند. براین اساس و طبق محاسبات انجام شده، هزینه تولید دارو با مواد اولیه وارداتی فاقد یا دارای مشابه تولید داخل به دلیل تغییر مبنای محاسبه ارزش گمرکی از 4200 تومان به ETS (میانگین نرخ نیمایی و بازار آزاد) بین 16 تا 44 درصد افزایش یافته است. این مشکل برای شرکت‌های واردکننده داروهای نهایی وجود ندارد چرا که این شرکت‌ها از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: به این ترتیب این مشکل هزینه تولید شرکت‌های داروسازی را بین 16 تا 44 درصد افزایش داده و شرکت‌ها با مشکل تامین نقدینگی مواجه شده‌اند. شرکت‌ها نقدینگی کافی را برای خرید ارز ندارند تا بتوانند کالاهای ورودی به گمرک را ترخیص کنند. متاسفانه در طرح دارویاری هم راهکار حل این مشکل دیده نشده است. شرکت‌ها کالاهایی را که امسال با نرخ ارز ترجیحی گشایش کرده‌اند، نمی‌توانند وارد کنند چون پرداخت پول در گمرک بسیار سنگین است. شورای عالی هماهنگی اقتصادی در فروردین ماه امسال مصوبه‌ای داشت و نرخ مالیات بر ارزش افزوده برخی از کالاهای اساسی را از 9 به یک درصد کاهش داد و قرار بود این اتفاق در مورد دارو نیز رخ دهد که متاسفانه هنوز رخ نداده است. اگر این کار انجام نشود، شرکت‌های تولیدکننده دچار مشکل می‌شوند، طرح دارویاری به خطر می‌افتد و رسوب کالا در گمرک هم زیاد می‌شود.
 
 
کد مطلب : ۴۳۴۶۰
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۷
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :