چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ,28 September 2022
 
 
مقایسه ایران فارما و فارمکس
ایران فارما از نظر تعداد شرکت‌کنندگان، بزرگترین نمایشگاه صنعت داروسازی ایران است
 
با توجه به در پیش بودن دو نمایشگاه دارویی فارمکس (۱ تا ۴ شهریور ماه) و ایران فارما (۱۸ تا ۲۰ مهر ماه)، پایگاه خبری تحلیلی دارو و سلامت (فانا) قصد دارد طی سلسله گزارش‌هایی به مقایسه این دو رویداد دارویی بپردازد و ادعاهای مطرح شده درباره این دو نمایشگاه را صحت‌سنجی کند.
 
به گزارش خبرنگار فانا، طبق اطلاعات منتشر شده قرار است چهارمین نمایشگاه فارمکس از ۱ تا ۴ شهریور ماه در ایران مال و هفتمین نمایشگاه ایران فارما از ۱۸ تا ۲۰ مهر ماه در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شود.

نمایشگاه فارمکس توسط شرکت آلند و با حمایت سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی و نمایشگاه ایران فارما توسط شرکت رسایش و با حمایت سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران برگزار می‌شوند.

در ابتدا قصد داریم این دو رویداد را از نظر تعداد شرکت‌کنندگان در دوره‌های مختلف آنها با یکدیگر مقایسه کنیم.

نخستین دوره نمایشگاه ایران فارما در سال ۱۳۹۳ برگزار شد که البته برگزاری آن بر عهده شرکت رسایش قرار نداشت و براساس اطلاعات کمی که درباره آن وجود دارد، تعداد کمی از شرکت‌ها در این رویداد شرکت کردند و حتی این رویداد در قالب بخشی از یک نمایشگاه دیگر برگزار شد.

دومین دوره این نمایشگاه در سال ۱۳۹۵ و توسط شرکت رسایش برگزار شد که ۳۸۶ شرکت در آن حضور یافتند. در سومین دوره ایران فارما در سال ۱۳۹۶ با رشدی چشمگیر نسبت به دوره قبل، ۵۰۲ شرکت مشارکت داشتند و در چهارمین دوره در سال ۱۳۹۷ نیز ۵۰۰ شرکت در این رویداد شرکت کردند که علت عدم رشد در این سال نسبت به سال قبل از آن، خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه کشورمان بود. با این حال در پنجمین دوره ایران فارما تعداد شرکت‌های حاضر در نمایشگاه باز هم رشد یافت و به ۵۵۰ شرکت رسید. به دلیل شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های اعمال شده توسط دولت، ششمین دوره نمایشگاه ایران فارما در سال ۱۳۹۹ برگزار نشد و به جای آن این رویداد در سال ۱۴۰۰ با حضور ۵۰۹ شرکت برگزار شد که به نظر می‌رسد علت این کاهش همچون سایر رویدادهای دیگر ناشی از تغییرات پیاپی در قوانین برگزاری رویدادها در شرایط پاندمی بوده است.

اما درباره نمایشگاه فارمکس با وجود درخواست پایگاه خبری تحلیلی اخبار دارو و سلامت (فانا) از مدیر برگزاری آن برای ارائه اطلاعات سه دوره پیشین این نمایشگاه، تا این لحظه اطلاعاتی در این زمینه دریافت نشده است.

با این حال آمار منتشر شده طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد در نخستین دوره این نمایشگاه که تحت عنوان فارماپک خاورمیانه در سال ۱۳۹۸ برگزار شد، ۱۳۰ شرکت حضور داشتند. در دوره‌های دوم و سوم این نمایشگاه نیز که تحت عنوان فارمکس برگزار شدند، براساس ادعای مجریان برگزاری به ترتیب حدود ۲۰۸ و ۳۰۰ شرکت در آنها حضور یافتند. همانطور که گفته شد به دلیل عدم ارائه آمار از سوی مجری برگزاری فارمکس، فانا به تنهایی نمی‌تواند آمار ارائه شده درباره این رویداد را تائید کند و صرفا آمارهای ارائه شده در سال‌های گذشته را بازنشر می‌کند که ممکن است دچار خطا و انحراف باشند.

با این حساب می‌توان نتیجه گرفت که نمایشگاه ایران فارما در حال حاضر از نظر تعداد شرکت‌کنندگان، بزرگترین نمایشگاه صنعت داروسازی در ایران است.

در گزارش‌های بعدی این دو نمایشگاه را از جنبه‌های دیگری با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.
 
 
کد مطلب : ۴۳۴۷۳
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۴
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :