چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ ,30 November 2022
 
 
ارسال کیت‌های ایرانی تشخیص آبله میمون به دانشگاه‌های کشور
مهم‌ترین روش انتقال بیماری چیست؟
 
رییس انستیتو پاستور ایران از ارسال کیت‌های ایرانی تشخیص آبله میمون به ۱۴ قطب دانشگاهی کشور خبر داد.
 
به گزارش فانا، رحیم سروری، رییس انستیتو پاستور ایران گفت: اولین مورد بیماری آبله میمونی در کشور توسط انستیتو پاستور ایران تایید شد. فرد مبتلا که خانمی 34 ساله ساکن شهر اهواز بوده است، پس از بروز ضایعات پوستی به مرکز درمانی شهرستان محل سکونت خود مراجعه نموده و پس از شک به آبله میمونی توسط کیت های غربالگری تولیدی انستیتو پاستور ایران در دانشگاه علوم پزشکی اهواز مورد بررسی قرار گرفته است و نمونه بیمار مشکوک برای تایید نهایی به انستیتو پاستور ایران ارسال شده است.

وی گفت: متخصصین انستیتو پاستور ایران در آزمایشگاه ملی آبله میمونی و تیم پاسخ سریع بیماری های عفونی این انستیتو، با استفاده از روش‌های مختلف از جمله آزمایشات ملکولی (Real time-PCR) مورد تایید سازمان جهانی بهداشت و تعیین توالی ژنوم ویروس، ابتلای این بیمار را به آبله میمونی تایید نهایی نموده اند.

رییس انستیتو پاستور افزود: لازم به ذکر است که آزمایشات تشخیصی آبله میمونی از خردادماه سال جاری در انستیتو پاستور ایران راه اندازی شده است و با توجه به لزوم آمادگی شبکه آزمایشگاهی کشور جهت تشخیص بهنگام موارد مشکوک احتمالی، انستیتو پاستور ایران کیت غربالگری ارتوپاکس ویروس را طراحی و همراه با آموزش های لازم، به آزمایشگاه های منتخب شبکه آزمایشگاهی در 14 قطب آزمایشگاهی کشور ارسال کرده است. بر این اساس، دانشگاه های علوم پزشکی منتخب در صورت تشخیص موارد مشکوک در آزمایشات غربالگری، نمونه ها را برای بررسی تکمیلی به انستیتو پاستور ایران ارسال می‌کنند.

سروری تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت اخیراً به دلیل شیوع بالاتر از حدانتظار این بیماری در جهان، وضعیت اضطراری بین المللی اعلام کرده است. در چند ماه اخیر، تاکنون بیش از 34 هزار مورد بیماری از 82 کشور دنیا گزارش شده است. در همسایگی ایران نیز کشورهای قطر، امارات، عربستان، ترکیه، و لبنان نیز این بیماری را در ماه های گذشته گزارش کرده اند.

وی گفت: خوشبختانه با وجود افزایش موارد گزارش شده بیماری، تعداد مرگ گزارش شده از این بیماری در دنیا بسیار کم بوده است. بیماری آبله میمونی خود بهبود شونده است و مهمترین روش انتقال بیماری، تماس طولانی مدت از جمله تماس جنسی است. افراد مشکوک به آبله میمونی و دارای سابقه تماس با فرد مشکوک یا قطعی مبتلا به آبله میمونی باید به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.
 
کد مطلب : ۴۳۴۸۱
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :