چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ ,30 November 2022
 
 
نامی:
طرح دارویار باعث نابودی حداقل 60 درصد نظام دارویی کشور می‌شود!
 
مدیرعامل شرکت فرآیند شیمی حکیم گفت: حالا که سران نظام تصمیم گرفتند ارز دولتی دارو حذف شود، تمام توان خود را برای کمک به موفقیت طرح دارویار بکار می‌گیریم اما براساس آن چیزی که می‌بینیم اجرای این طرح باعث نابودی حداقل 60 درصد نظام دارویی کشور می‌شود.
 
به گزارش خبرنگار فانا، صابر نامی در پنل بررسی چالش‌های تامین ماده اولیه به عنوان مهمترین بخش زنجیره تامین دارو که 28 شهریور ماه برگزار شد، افزود: به نظر من اصلا نیازی به طرح دارویار نبود که باعث ایجاد چالش برای دولت و مردم شود اما حالا که این طرح با تصمیم سران قوا اجرا شده است، صنعت مواد اولیه دارویی از آن به صورت کامل حمایت می‌کند تا به نتیجه برسد. به نظر من قبل از اینکه ارز دارو آزاد شود، می‌شد با تامین منابع و توزیع متناسب و عادلانه ارز، وضعیت بازار و صنعت داروسازی را اصلاح کرد. به نظر من با اجرای طرح دارویار حداقل 60 درصد نظام دارویی کشور نابود خواهد شد چون شرکت‌ها مجبورند با ضرر بفروشند. کدام سرمایه‌گذار پول خود را در یک صنعت زیانده سرمایه‌گذاری می‌کند. امیدواریم طرح دارویار به نتیجه برسد اما آن چیزی که می‌بینیم این را نشان نمی‌دهد. عملکرد سازمان غذا و دارو برخلاف ادعای حمایت از تولید داخل، تیشه به ریشه صنعت داروسازی می‌زند.

وی افزود: سال قبل که ارز دولتی به مواد حد واسط شرکت تولیدکننده ماده موثره تعلق می‌گرفت، یک سال و سه ماه در صف تخصیص ارز کلوپیدوگرل گیر کردیم و سازمان غذا و دارو این ارز را به ما نداد و بعد که شرکت‌های تولیدکننده داروی نهایی اعلام نیاز کردند و دچار کمبود شدند، سازمان اجازه واردات API این دارو را داد، در حالی که اگر همین ارز را به ما می دادند، ماده اولیه را با کیفیت و قیمت مناسب تولید می‌کردیم. متاسفانه نگاه به شرکت‌های تولیدکننده ماده اولیه دارویی نگاه حمایتی نبوده است.

مدیرعامل شرکت فرآیند شیمی حکیم با اشاره به اینکه چالش‌های صنعت ماده اولیه دارو به مراتب از چالش‌های صنعت داروسازی بیشتر است، توضیح داد: طرح دارویار نیاز به سرمایه در گردش را در شرکت من به عنوان یک تولیدکننده در انتهای زنجیره تامین از 290 به 860 میلیارد تومان افزایش داده است. در چنین شرایطی اگر ضمانت‌نامه بانکی داشته باشم و بانک هم اعتبار داشته باشد، باید وام 18 درصد برای تامین مواد حد واسط بگیریم و تولیدکننده دارو هم برای خرید ماده اولیه پول نقد نمی‌دهد و آنجا هم باید 18 درصد بابت تسهیلات بانکی بدهم و در مجموع حدود 40 درصد از سود من به جیب بانک می‌رود. این وضعیت در شرکت‌های تولیدکننده داروی نهایی هم وجود دارد.
 
 
کد مطلب : ۴۳۹۸۴
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :