چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ ,30 November 2022
 
 
زرگرزاده:
زنجیره تامین دارو دچار شلختگی و عدم کارشناسی دقیق است
 
مدیرعامل شرکت طب مفید نیکان گفت: تا چند سال پیش چند تامین‌کننده ماده اولیه منِ مصرف‌کننده را ویزیت می‌کردند و درباره قیمت و کیفیت محصولات خود توضیح می‌دادند و من می‌توانستم بین تامین‌کنندگان انتخاب کنم. هر وقت هم دچار مشکل می‌شدم تامین‌کننده ماده اولیه برای تامین آماده بود. در حال حاضر باید التماس کنیم و بگوییم خط تولید خوابیده است و تازه وقتی می‌گوییم کی ماده اولیه تامین می‌شود می‌گویند می‌گذاریم در برنامه تولید. یعنی الان مسیر برعکس شده و به جای اینکه منِ مصرف‌کننده را ویزیت کنند، من برای تامین ماده اولیه موردنیازم التماس می‌کنم. بودجه شرکت من کاملا منوط به تصمیم شرکت ماده اولیه شده است. شرکت تامین‌کننده ماده اولیه هم بعضا به راحتی و به بهانه‌های مختلف از تامین استنکاف می‌کند.
 
به گزارش خبرنگار فانا، محمد زرگرزاده در در پنل بررسی چالش‌های تامین ماده اولیه به عنوان مهمترین بخش زنجیره تامین دارو افزود: در حال حاضر نوعی شلختگی و عدم کارشناسی دقیق در زنجیره تامین دارو وجود دارد و هر کس آتش به اختیار عمل می‌کند. متاسفانه دچار دولت‌زدگی شدید در تولید هستیم. چرا تولیدکننده برای انجام هر کاری باید با سازمان غذا و دارو مذاکره کند. کجای دنیا اینگونه است؟ اگر تولیدکننده دارو با تولیدکننده ماده اولیه دارو سروکار دارد، به دولت چه ربطی دارد که در این زمینه دخالت کند؟ اما متاسفانه همه امور تولیدکنندگان به سازمان غذا و دارو وابسته شده است.

وی گفت: حمایت از تولید داخل می‌تواند با وضع تعرفه انجام شود نه ممنوعیت واردات چون باید همیشه در همه سطوح رقابت وجود داشته باشد تا کیفیت افزایش یابد. در حال حاضر تولیدکننده اسیر بایدها و نبایدهای دولتی شده است. از سوی دیگر دوره گردش کالای تولیدکننده بعضا به 400 روز رسیده که اصلا با نرخ تورم و افزایش نرخ نهاده‌های تولید همخوانی ندارد. چطور می‌توان انتظار داشت در این شرایط به تولید ادامه داد؟

وی عنوان کرد: به گفته یکی از مطلعین 300 میلیون یورو ماده اولیه دارویی در گمرک انباشت شده و تولیدکننده نقدینگی کافی ندارد تا پول گمرک را بدهد و این مواد را ترخیص کند. یعنی شبانه قیمت دارو تغییر کرد و نیاز به نقدینگی به شدت افزایش یافت اما تاکنون تدبیری برای حمایت بانک‌ها از صنعت داروسازی دیده نشده است.

وی تاکید کرد: مسوولیت سازمان غذا و دارو حمایت از تولید داخل نیست. مسوولیتش تامین داروی مردم ایران است. سازمان غذا و دارو در هیچ جای دنیا مامور حمایت از تولید نیست و تنها ماموریتش حمایت از تامین داروی با کیفیت و با قیمت مناسب است. شعار حمایت از تولید پوپولییستی، عوام‌فریبانه و سوسیالیستی است.
 
 
کد مطلب : ۴۳۹۸۵
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۴
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :