چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ ,30 November 2022
 
 
عبدالهی اصل:
سهم بازار مواد اولیه دارو از کل ارزش بازار جهانی دارو فقط 5 درصد است
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سهم بازار مواد اولیه دارویی از کل ارزش بازار جهانی 1.2 تریلیون دلاری دارو تنها حدود 5 درصد است.
 
به گزارش خبرنگار فانا، اکبر عبدالهی اصل در پنل بررسی چالش‌های تامین ماده اولیه به عنوان مهمترین بخش زنجیره تامین دارو افزود: باید دید کدام بخش از زنجیره تامین دارو ارزش افزوده بیشتری برای کشور خلق می‌کنند و هر بخش نیز به اندازه ارزشی که خلق می‌کند حمایت شوند اما هیچیک از بخش‌ها نباید مورد اذیت واقع شوند. دولت اگر هیچ حمایتی نکند شاید اتفاقات بهتری رخ دهد. در زنجیره تامین و تولید ماده موثره دارویی در دنیا از بازار تقریبا 1.2 تریلیون دلاری دارو در دنیا، بازار ماده اولیه از نظر ارزش 5 درصد این بازار است. در دنیا شرکت‌های بزرگ داروسازی عملا شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه موردنیاز خود را تحت کنترل گرفته و این شرکت‌ها بعضا تحت لیسانس شرکت‌های داروسازی بزرگ کار می‌کنند.

وی گفت: در ایران با جمعیت 80 میلیون نفری 215 شرکت تولیدکننده داروی نهایی و حدود 60 شرکت تولیدکننده مواد اولیه دارویی داریم که در هیچ کجای دنیا این تعداد شرکت دارویی در چنین جمعیتی وجود ندارد. مشخص است که در چنین شرایطی رقابت‌های منفی و ضرردهی برخی شرکت‌ها رخ می‌دهد. در چنین شرایطی برخی از شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه به سمت تولید داروی نهایی رفته‌اند. هلدینگ‌های بزرگ دارویی هم برای خودشان یک یا چند شرکت تولیدکننده ماده اولیه ایجاد کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه آمار مشخص و دقیقی درباره میزان مصرف و تولید مواد اولیه دارویی در کشور وجود ندارد، اظهار کرد: در دوره‌ای که مدیرکل امور دارو بودم به مسوول سامانه تیتک نامه زدم و دستور دادم هر دیتایی که در این سامانه وجود دارد به صورت آزاد و در دسترس همگان منتشر شود اما مسوول این سامانه این دستور را اجرا نکرد و گفت که بالاتر از تو دستور دادند که چنین کاری نکنم! با انتشار این اطلاعات که محرمانه هم نیستند می‌توان تا حدودی فضا را شفاف و بهتر قضاوت کرد.
 
 
کد مطلب : ۴۳۹۸۷
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۶
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :