سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ ,29 November 2022
 
 
آغاز علمی شدن «عطاری‌ها» از تهران
پیشنهاد بیمه شدن ۶ خدمت طب سنتی
 
مدیرکل طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تمدید یا صدور مجوز فعالیت عطاری‌ها در تهران منوط به گذراندن دوره‌های آموزشی است، گفت: نحوه ارائه خدمت عطاری‌ها باید به شکلی باشد که چارچوب ساختاری دقیقی برای آنها چیده شود تا برخی تخلفاتی که در این حوزه رخ می‌دهد تحت نظارت قرار گیرد.
 
به گزارش فانا، دکتر نفیسه حسینی یکتا با اشاره به اینکه عطاری‌ها واحدهای صنفی هستند که با مجوز وزارت صمت فعالیت می‌کنند، گفت: این واحدهای صنفی می‌توانند فروش گیاهان دارویی را انجام دهند و با توجه به اینکه این موضوع یک حرفه کاملا مرتبط با سلامت مردم است می‌بایست در شرایطی ارائه خدمت کنند که هم بتوانیم از ظرفیت این صنف بهترین استفاده را ببریم و هم اینکه خدمات ایمن و محصولات استانداردی را در اختیار جامعه قرار دهند؛ بنابراین کلیه سیاست‌گذاری‌ها برای تحقق این مهم انجام می‌شود.

وی افزود: مسیر علمی و اصولی شدن فعالیت عطاری‌ها در حال طی شدن است و هنوز جزئیات این موضوع مشخص نیست. وزارت بهداشت بر این موضوع قائل است که باید نحوه ارائه خدمت عطاری‌ها به شکلی باشد که چارچوب ساختاری دقیقی برای آنها چیده شود تا برخی تخلفاتی که در این حوزه رخ می‌دهد تحت نظارت قرار گیرد.

حسینی یکتا با اشاره به اینکه علمی شدن عطاری‌ها به صورت آزمایشی در تهران با مشارکت صنف عطاری‌ها آغاز شده است، بیان کرد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که میان انجمن علمی طب سنتی، دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران و صنف عطاری‌ها منعقد شده است، مقرر شد تا تمدید یا صدور مجوز فعالیت عطاری‌ها در تهران منوط به گذراندن دوره‌ای آموزشی باشد. این کار پیش از شیوع کرونا به شکل پایلوت در تهران آغاز شده است اما بروز کرونا سبب شد تا طرح با سرعت بالا پیش نرود ولی در حال حاضر ارائه و تمدید مجوز عطاری‌ها در تهران منوط به گذراندن یک دوره آموزشی و علمی است. ما به دنبال گسترش طرح در سایر شهرهای کشور هستیم و دانشگاه‌های علوم پزشکی مختلف این مهم را دنبال می‌کنند.

او با تاکید بر لزوم دریافت خدمات درمانی طب سنتی از متخصصین این حوزه،‌ بیان کرد: در حال حاضر ویزیت متخصصین طب ایرانی تحت پوشش بیمه است و ۶ خدمت طب سنتی نیز برای پوشش بیمه‌ای پیشنهاد شده است که این نیازمند برخی پژوهش‌ها در مورد هزینه‌اثربخشی است. این پژوهش‌ها در درست اقدام است و نتایج آنها مسیر را برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات طب ایرانی تسهیل خواهد کرد.

وی افزود: هدف ما این است که پرداخت از جیب مردم در این حوزه به حداقل برسد. باتوجه به اینکه ما اکنون خدمات‌مان تحت پوشش بیمه نیست، می‌توان گفت پرداخت از جیب در حوزه خدمات طب ایرانی ۱۰۰ درصدی است. دفتر طب ایرانی این امر را پیگیری می‌کند تا شرایط به نحو مطلوبی رقم بخورد.
 
کد مطلب : ۴۴۸۴۱
چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :