سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ ,29 November 2022
 
 
بروز بیشتر بیماری های آسم و خروسک در روزهای با هوای آلوده
 
رئیس بیمارستان کودکان مفید گفت: بیماران دچار نقص سیستم ایمنی بدن، ژنتیکی، کلیوی و خونی بیشتر مستعد عارضه تنفسی در هنگام بروز آلودگی هوا خواهند بود.
 
به گزارش فانا، شمس اللّٰه نوری پور گفت: در سیستم هوایی یک سری مژک هایی موجود هستند که مانند جارو عمل کرده و بافت ریه و سیستم تنفسی را پاک می کنند. هنگامی که آلودگی هوا زیاد باشد، منجر به از کار افتادن سلول های تنفسی خواهد شد و آلودگی وارد سیستم تنفسی می شود. باکتری ها سبب بروز عفونت های میکروبی یا ویروسی خواهند شد.

به گفته وی آلودگی هوا در مقیاس بالا سبب از کار افتادن سلول های تنفسی و ایجاد حساسیت و بالا بردن واکنش راه های هوایی می شود. این امر سبب بروز بیماری های آسم و مجاری راه های هوایی خواهد شد. بیماری های آسم و خروسک در آلودگی هوا بیشتر بروز پیدا می کنند.

نوری پور افزود: بیماران دچار نقص سیستم ایمنی بدن، بیماران ژنتیکی، بیماران مبتلا به عارضه مزمن کلیوی و خونی بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های تنفسی در هنگام بروز آلودگی هوا خواهند بود.

او ادامه داد: علیه بیماری های تنفسی در موارد محدودی واکسیناسیون داریم. به طور مثال واکسن آنفولانزا برای کودکان بالای شش ماه قابل استفاده است. یک سری بیماری ها ممکن است علائم بیماری های تنفسی را داشته باشند که از قدیم علیه این عارضه ها واکسیناسیون کشوری انجام می‌شده است.

رئیس بیمارستان کودکان مفید گفت: خود بیماری آنفولانزا اگر شدتش زیاد باشد، منجر به تشدید درگیری ریه خواهد شد و گاهی خود کودکان به دنبال ابتلا به آنفولانزا با تضعیف سیستم ایمنی، مستعد عفونت های میکروبی می شوند. در ادامه احتمال دارد که دچار عفونت ذات الریه میکروبی نیز شوند.

او ادامه داد: مطالعات نشان می دهند که تغذیه با شیر مادر در دو سال اول زندگی در کاهش عفونت های تنفسی ، ریوی و حتی عفونت گوش میانی اثربخش و مفید است.

او گفت: به طور معمول در فصل های سرد سال بیماری های تنفسی شیوع پیدا می کنند. بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا می توانند همراه با تب و بدن درد باشند. عفونت های ریه و گوش میانی در بین کودکان نیز وجود دارد.
 
کد مطلب : ۴۴۸۴۹
چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۱
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :