چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ ,30 November 2022
 
 
قابلیت پیش بینی کمبود‌های دارویی با سامانه تیتک
 
کارشناس آمار و فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو گفت: سامانه تیتک با ابزار الکترونیکی که در اختیار مسولان ذی ربط می‌گذارد، می‌تواند کمبود‌های دو تا سه ماه آینده را پیش بینی کند.
 
به گزارش فانا، داروخانه«حسین بانکی» افزود: برای نمونه ۴.۷ میلیون امسال ترخیص انسولین گلارژین داشتیم و با مقایسه این عدد با ماه و سال قبل می‌توان نیاز و کمبود این دارو را به راحتی پیش بینی کرد.

کارشناس آمار و فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو گفت: داشبورد‌های معاونت غذا و دارو این امکان را دارند با بررسی ترند‌های دارو کمبود‌ها را بررسی و مطالعه کنند؛ همه اطلاعات شناسه توزیع و پخش دارو‌ها در این سامانه رصد می‌شود.

وی افزود: دیر عمل کردن گمرک و بازرگانان می‌تواند این کمبود‌ها را رقم بزند بویژه دیر تامین کردن ارز شرکت‌ها زمینه ساز این کمبود‌های دارویی است که در سامانه تیتک قابل مشاهده است.

کارشناس آمار و فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو گفت: کافی است یک تاخیر و یا کم کاری از دستگاه‌ها رخ دهد و در انتهای زنجیره بیمار با کمبود مواجه شود.

بانکی گفت: زنجیره تامین و توزیع دارو پیچیده است که فقط وزارت بهداشت متولی آن نیست بلکه بخش خصوصی داروخانه‌ها وزارت اقتصاد و شرکت‌های تولید کننده و بانک مرکزی در کمبود دارو سهم دارند.
 
کد مطلب : ۴۴۸۷۶
پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :