چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ ,30 November 2022
 
 
رصد کمبود‌های دارویی در سامانه تیتک
 
معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو از کمبود ۱۹۳ کد ژنریک دارویی خبر داد؛ کمبود‌هایی که می‌توان با استفاده از اطلاعات سامانه «تیتک» از بروز آن جلوگیری کرد.
 
به گزارش فانا، در هفته‌های اخیر، بیشتر بیماران تجربه‌ای از کمبود دارو داشتند.

یکی از کارکرد‌های سامانه «تیتک» رصد دارو از تولید تا پخش است.

«ابراهیم زمانی» معاون دفتر فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو گفت: یکی از وظایف اصلی این سامانه رصد زنجیره تامین دارو از تامین کننده که شامل تولیدکننده و واردکننده می‌شود تا انتهای زنجیره یعنی داروخانه‌هاست.

شفافیت اطلاعات سامانه تیتک، نقش بازدارنده‌ای در بروز تخلفات دارویی دارد؛ اطلاعات این سامانه نشان می‌دهد که چه کد ژنریک، از چه آی آر سی و از چه سری ساختی، دقیقا به چه کدملی، چه زمانی، در چه داروخانه‌ای و با چه قیمتی تحویل بیمار شده است.

«حسین بانکی» کارشناس فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو درباره امکان رصد کمبود‌های دارویی در سامانه «تیتک» گفت: سامانه هم اکنون نشان می‌دهد که ۲۸۱ کد ژنریک در وضعیت متوسط و ۱۹۳ کد ژنریک در وضعیت کمبود هستند.

«محسن شاهینی» کارشناس فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو درباره چگونگی بهره گیری از اطلاعات این سامانه برای رفع مشکل کمبود دارو گفت: داروی گران قیمت باید به داروخانه‌ای داده شود که عملکرد شفاف در سامانه تیتک و در رتبه بندی داروخانه‌ها دارد.

اکنون با رفع برخی مشکلات، متولیان حوزه سلامت و بخش‌های تامین کننده دارو می‌توانند وضعیت ذخایر دارویی کشور را رصد کنند.
 
کد مطلب : ۴۴۸۷۷
پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :