دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ,15 August 2022
 
 
رییس سازمان غذا و دارو:
تاسیس داروخانه‌های سنتی تهدیدی برای داروخانه‌های کشور نیست
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تاسیس داروخانه‌های سنتی تهدیدی برای داروخانه‌های کشور نیست.
 
به گزارش فانا، دکتر رسول دیناروند با بیان اینکه تاسیس داروخانه‌های سنتی تهدیدی برای داروخانه های کشور نیست، گفت: آیین نامه "تاسیس داروخانه‌های طبیعی و سنتی" اولین بار حدود 17 سال پیش و در سال 77 مطرح و برای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد.
 
وی با اشاره به صحبت داروسازان مبنی بر اینکه تاسیس داروخانه‌های سنتی منجر به بر هم ریختن نظام داروخانه‌ها می‌شود، گفت: چنین چیزی امکان ندارد؛ یعنی نگرانی است که بیش از حد بزرگ شده است. البته داروسازان حق دارند که نظرات‌شان را بگویند و ما هم با انجمن داروسازان در ارتباط هستیم و نظرات‌شان را می‌دانیم و فکر می‌کنم که تاکنون نیز وزارت بهداشت نشان داده است که به نظرات صنف داروسازان بی‌توجه نبوده است.
 
دیناروند  ادامه داد: توجه وزارت بهداشت تا حدی است که زمانیکه "تعرفه حق فنی" از سوی دیوان عدالت اداری باطل شده بود، وزیر بهداشت ایستادگی و پیگیری کردند و طی جلساتی که با دیوان عدالت اداری صورت گرفت، تعرفه حق فنی پایدار شد. وزیر بهداشت و مجموعه وزارت بهداشت  برای تلاش داروسازان احترام قائل است و آنها را به عنوان حلقه و جزئی از نظام درمانی کشور می‌داند که حضورشان ضروری است و معتقد است باید تقویت شوند.
 
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه اطمینان دارم این آیین‌نامه آسیبی به داروسازی کشور نمی‌رساند، افزود: ممکن است برخی از اعتراضات هم شائبه یارگیری صنفی برای انتخابات انجمن داروسازان داشته باشد که برخی بخواهند از این موضوع سوء‌استفاده کنند. البته گروهی از داروسازان نیز موافق این آیین‌نامه هستند. به هرحال جامعه داروسازان 20 هزار نفر هستند  و ما به اعتراض نیم تا یک درصدی این جمعیت هم گوش می‌دهیم و تا آنجایی که امکان داشته باشد، نقطه نظرات آنها را در نظر می‌گیریم.
 
دیناروند همچنین گفت:‌ این آیین‌نامه در دوره‌های متعدد وزارت بهداشت پیگیری شده است و به دلایلی در حد مطلوب به نتیجه نرسیده و اکنون هم ممکن است در این زمان به حد مطلوب، اجرایی نشود. اما این که ما سدی برای این کار قائل شویم، خوب نیست. یعنی ممکن است داروسازی علاقمند باشد در این حوزه کار کند، بنابراین باید شرایط فعالیت برای همه فراهم شود و این بر عهده ماست.
 
همه داروخانه‌های کشور می‌توانند در حوزه داروهای طبیعی فعالیت کنند
 
وی افزود: داروخانه‌های موجود در کشور هیچ منعی برای فعالیت در حوزه داروهای طبیعی ندارند. یعنی خط کشی برای داروخانه‌های موجود و آنهایی که قرار است تاسیس شوند، وجود ندارد و ما نیز آن ها را تشویق می‌کنیم که داروهای گیاهی را عرضه کنند.
 
دیناروند با بیان اینکه نگرانی داروسازان از اجرایی شدن این آیین‌نامه بیش از حد بزرگ شده است، اظهار کرد: داروهایی که در فهرست رسمی کشور هستند، به هیچ عنوان در این داروخانه‌ها (گیاهی و طبیعی) اگر هم تاسیس بشوند، عرضه نخواهند شد. زیرا در این داروخانه‌ها صرفا فرآورده‌های طبیعی عرضه خواهد شد.
 
وی گفت: سقف داروهای گیاهی حدود پنج درصد کل بازار کشور است و تصور برخی از داروسازان مبنی بر این که 25 درصد داروهای کشور فراورده‌های طبیعی و در این داروخانه‌ها قابل عرضه هستند، صحیح نیست.
 
رئیس سازمان غذا و دارو خواستار مشارکت انجمن و صنف داروسازان در تدوین ضوابط شد تا نگرانی همه در نظر گرفته شود و مشکلی برای داروخانه‌های موجود پیش نیاید و در عین حال گفت:تعداد پزشکانی که در حوزه طب سنتی فعالیت می کنند، کم است. یعنی در سال‌های اخیر تعداد کمی داروساز سنتی و اطبایی که در این حوزه فعالیت کنند در کشور تربیت شده است و البته ما نباید افرادی که علاقمند کار در این حوزه هستند را از این خدمت محروم کنیم. بنابراین وزارت بهداشت این افراد را تشویق هم می‌کند.
 
 
کد مطلب : ۸۹۷
شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۱
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :