سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ,24 May 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
شیر بخورید و نگران سلامت آن نباشید
۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۴
 
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به نظارت‌های این سازمان بر فرآیند تولید شیر و شرکت‌های پاستوریزه‌سازی آن، تاکید کرد که نخوردن و حذف شیر از سبد غذایی مردم، بسیار بسیار خطرناک‌تر از خطر آفلاتوکسین است.
 
آیا وزارت بهداشت مقصر اصلی حذف "سبوس از نان‌ها" و گسترش دیابت است؟
۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۵
 
نائب‌رئیس انجمن علوم و فنون غلات با بیان اینکه صنعتی شدن نان کشور با استقبال مردم روبه‌رو نمی‌شود، گفت: در اثر اشتباهات وزارت بهداشت و وزارت بازرگانی، در نانوایی‌های سنگک‌پز از آرد مخصوص فانتزی‌پزی استفاده می‌شود! که این مسئله، دشمن سلامت مردم است.
 
وزیر کشور: برخی افراد تعبیه کننده قرص در کیک‌ها بازداشت شدند
۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۸
 
وزیر کشور گفت: برخی افراد در داخل کشور پس از تولید کیک درون آن قرص می‌گذاشتند و از آن فیلم می‌گرفتند. عده ای هم این کار را برای سرگرمی انجام می‌دادند که تعدادی از آنان بازداشت شده‌اند.
 
آفلاتوکسین ۹۷ درصد شیرهای صنعتی استاندارد است
۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۴
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: میزان قارچ آفلاتوکسین در ۹۷ درصد شیرهای تولیدی کمتر از حد مجاز و در حد استاندارد است، مردم با خیال راحت شیر و لبنیات مصرف کنند و مطمئن باشند اگر پنج برابر میزان کنونی هم شیر بنوشند میزان آفلاتوکسین شیرها در بدن کمتر از حد استاندارد است.
 
پشت پرده لبنیات سمی
۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۲
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو، با اشاره به حواشی پیرامون خبر آلوده بودن شیرهای پاستوریزه به سم آفلاتوکسین، توضیحاتی ارائه داد.
 
آمار نگران کننده مصرف شیر در کشور
۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۸
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، ضمن آنکه ادعای وجود سم آفلاتوکسین در لبنیات را کذب خواند، گفت: مطرح کردن چنین ادعاهایی تنها می‌تواند باعث کاهش مصرف شیر و لبنیات در کشور شود که مقدمه‌ای برای عوارض جبران ناپذیری مانند کمبود کلسیم، نرمی استخوان،‌ شکستگی خود به خودی و... شود.
 
آفلاتوکسینِ شیر در آمریکا ۵ برابرِ استانداردهای ایران
۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۵
 
رییس انجمن تغذیه کشور ضمن مقایسه میزان مجاز وجود آفلاتوکسین در شیر در ایران با دیگر کشورها گفت: میزان مجاز آفلاتوکسین در شیر در آمریکا پنج برابر استانداردهای ایران است.
 
ضرورت جلوگیری از انتشار اخبار کذب درباره شیر
۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۲
 
معاون وزیر بهداشت گفت: اخبار کذب و خلاف واقعی مثل وجود سم آفلاتوکسین در شیر موجب می‌شود که مردم همان مقدار از شیر که مصرف می‌کردند را هم از سبد غذایی روزانه خود حذف کنند که این امر پیامدهای زیانباری به دنبال دارد.
 
سختگیری هندی‌ها برای فروش برنج به ایران
۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۷
 
دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه بدقولی در واریز ارز هندی‌ها را در فروش برنج به ایران سختگیر کرده است، اظهار کرد: به رغم کاهش جهانی قیمت برنج وزارت صمت با هدف حمایت از تولید داخلی تصمیم به ثابت نگه داشتن قیمت مصوب برنج وارداتی گرفته است.
 
تهدید امنیت روانی جامعه با اظهارات غیرکارشناسی
۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۹
 
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران ضمن رد وجود سم افلاتوکسین در شیرخام مصرفی کارخانجات ایران گفت: صحبت‌های غیرکارشناسی در صدا و سیما، هیچ نتیجه‌ای جز تهدید امنیت روانی جامعه و به خطر انداختن سلامتی مردم نخواهد داشت.
 
اما و اگرهای یک ادعای جنجالی
۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۵
 
ادعای یک کارشناس حوزه بهداشت مبنی بر آلوده بودن مواد لبنی به خصوص شیرهای پاستوریزه، در حالی از یک برنامه‌ تلویزیونی پخش شد که کارشناسان معتقدند شیرهای پاستوریزه استاندارد است و نباید مصرف آنها را قطع کرد.
 
سازمان ملی استاندارد ایران: آلودگی شیر پاستوریزه به سم آفلاتوکسین کذب است
۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۰
 
سازمان ملی استاندارد ایران آلودگی شیر پاستوریزه به سم آفلاتوکسین را تکذیب و بیانیه ای صادر کرد.
 
آلودگی شیرهای پاستوریزه چقدر جدی است
۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۱
 
اظهارات یک کارشناس حوزه بهداشت در برنامه تلویزیونی مبنی بر آلوده بودن مواد لبنی به خصوص شیرهای پاستوریزه، با واکنش وزارت بهداشت همراه شد.
 
مردم بدون نگرانی شیر و لبنیات مصرف کنند
۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۸
 
رئیس سازمان غذا و دارو، با عنوان این مطلب که مردم بدون نگرانی شیر و لبنیات مصرف کنند، نسبت به هجمه علیه صنعت مواد لبنی کشور انتقاد کرد.
 
جنجال افلاتوکسین در شیر پاستوریزه؛ واقعیت یا تخیل ؟
۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۸
 
ادعای عرضه شیرهای پاستوریزه‌ آلوده به سم " افلاتوکسین " در کشور و نام بردن از استان مازندران با آمار نسبتا بالا آن هم در یک برنامه تلویزیونی صبحگاهی، نه تنها موجی از نگرانی را در خانواده‌ها ایجاد کرد، بکله اعتراض بسیاری از فعالان صنایع غذایی و بویژه صنعت لبنیات و مراجع بهداشتی را به همراه داشته است.
 
"شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید
۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۰
 
معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مردم مصرف شیر را از سبد غذایی خود حذف نکنند، گفت: اینکه لبنیات حاوی آفلاتوکسین باشد، اجتناب ناپذیر است و همیشه و همه جا موجود بوده و هست و قاعدتا آفلاتوکسین در شیر غیر پاستوریزه به دلیل عدم کنترل بیشتر است.
 
سرطان‌زا بودن 62 درصد شیرهای پاستوریزه در تبریز کذب محض است
۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۱
 
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به انتشار خبر نادرست سرطان‌زا بودن 62 درصد شیرهای پاستوریزه در تبریز گفت: بررسی‌های اداره کل استاندارد و سایر مراجع دارای صلاحیت نشان می‌دهد این خبر کذب محض است.
 
تکذیب استفاده از گوشت قورباغه در کباب
۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۶
 
میر ابراهیمی با رد شایعه منتشر شده پیرامون استفاده از گوشت قورباغه در کباب گفت: وجود گوشت قورباغه در کباب، کذب محض است.
 
وجود سم آفلاتوکسین در مواد غذایی مسئله‌ای جهانی است
۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۳
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: در سال‌های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته است.
 
گزارش مواردی از آنفولانزای نوع B
۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۶
 
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آنفولانزای این بار نوع B بوده و به یک پیک یا حتی در حد همه گیری فصلی نیز ممکن است بروز داشته باشد.